Skocz do zawartości

Rogerowa BEKA dymu ... ;) -beczka nie musi być "szpetna


roger

Rekomendowane odpowiedzi

Hehehe i tu zaskoczenie, jestem praworęczny, ale niestety zawiasy drzwiczek mają taką konstrukcję, że drzwiczki muszą się otwierać na lewą stronę, też nie jestem z tego powodu zadowolony ale tak musi być.

 

Panowie co z moim pytaniem, czy wieczko zasobnika musi być szczelne, czy może się tamtędy dostawać ,,lewe" powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 181
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dobra robota. Prawie dorównuje piękności mojej. Hihi.

 

http://img11.imageshack.us/img11/62/20121208181956c.jpg

 

 

Obszlifuj, pomaluj i będzie cacy. I zacznie wydawać z siebie takie coś.

 

http://img819.imageshack.us/img819/8797/20121222223204c.jpg

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wychodzi na to, że mamy już trojaczki Rogerowej BEKI dymu.

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimum czworaczki - Tusiaczek robił pierwszą siostrę ;)

 

Ps

Wiem jeszcze przynajmniej o trzech nie zaprezentowanych na forum a myśle ze jest ich więcej ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję pomysłu. Wynik godny pochwały i wyrażenia szacunku. Jesteś więc ojcem projektu i matką chrzestną pozostałych. :clap: :clap: :clap:

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja za chwilę będę budował następne dwie siostrzyczki. Takie jak moja ze sterownikiem. Już wszystkie części skompletowane. Gdyby nie awaria samochodu, który właśnie naprawiam to produkcja byłaby w toku.

Roger projekt piękny, wszystkim się podoba. Jeszcze raz dzięki za dobre rady. Gdybyś czasem śmigał przez poznań i chciał chwilę odpocząć to zapraszam na kawkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pierwsze wędzenie, udek i podudzi kurczaka, i generalna próba dymogeneratora... pogoda piękna, super sprzęt to i efekty piekne, jestem bardzo zadowolony ze swojego dzieła, dymogenerator wymaga uszczelniania u dołu ale nad tym popracuję, nie obyło się bez regulatora napięcia dla grzałki, ale wystarczyło troszkę się pobawić potencjometrem i ustabilizowałem tęperaturę na 50 stopni po 2 h 30" wyjąłem piękne uwędzone udka, których ... niestety już nie ma:) :grin: . Teraz czas na szynkę i baleron już 30 godzin się pekluje, muszę poczytać jak to się wędzi bo to też będzie debiucik.

A oto fotki z wędzenia...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może coś takiego , znalezione w necie , jeżeli w złym temacie to proszę o przeniesienie

 

http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/426050_379740965456884_354678562_n.jpg

całe życie się uczę , a czy się nauczę...

http://images37.fotosik.pl/1274/4fa8487176da947bm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszego takiego grilla zmajstrowałem jakieś 7lat temu teraz mam gazowy żeliwny z lawą a beka rdzewieje :(

One mają jedną wadę są cholernie duże więc lepiej dzielić palenisko ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zatem dochodzimy do końca tematu, mam już wedzarkę, odbyło się pierwsze małe wędzenie, jutro do uwędzenia 5 kg kiełbasy, moja szynka i baleronik, a na dokładkę 1 dorsz... zobaczymy co z tego wyjdzie.

Proszę tylko o jedno wskazówkę w jakiej temperaturze to wszystko uwędzić ???, tak jak udka 50 stopni czy więcej potem chcę to wszystko zaparzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp w przedziale 45-55 stopni ... potem parzenie, chyba, że chcesz bardziej trwałe i mocniej "wędzonkowe" , więc dopiekanie w wędzarni ... ;)

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie był bym sobą gdymym nie pokazał efektów mojej dzisiejszej pracy, jestem dzisiaj po większym wedzeniu, poszło dziś 5 kg kiełbasy, mała szyneczka 1 kg, baleronik 1 kg. Utrzymywałem temperaturę około 60 stopni. Wszystko wyszło idealnie.

Kończę ten temat tym postem, chciałem pokazać jak od pierwszej deseczki, do gotowej szyneczki można zbudować coś fajnego, polecam takie rozwiązanie i dziękuję za pomoc w realizacji mojej beczki THE END.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie,

 

Po namowach, może nie uśilnych , udało mi się przekonać mojego najbliższego przyjaciela, na "postawienie wędzarni", i w związku z tym nasuwa mi się kilka pytań co do budowy tejże konstrukcji.

A więc,

wędzarka to niebieska metalowa beczka po owocach (są takowe na allegro):

czy "kamał dymny" z cegły, suporeksu lub tym podonych materiałów, o długości około 1 m będzie odpowiedni ?

dno beczki ma być wycięte w całości czy tak jak wyczytałem na forum powinno się wyciąć tylko kwadrat (sztywność konstrukcji)?

czy beczka ma być umiejscowiona na podwyższeniu z cegieł itp. jeżeli tak czy należy ją jakoś przymocować ?

kanał dymny ma być pod kątem w stosunku do beczki ?

 

Sam "zadymiam" od około 5 lat lecz w całkowicie innej konstrukcji (murowana) więc stąd moje pytanie do Szanownej Braci.

Najważniejsze !

Kolega dopiero zaczyna przygode z wędzeniem i sam nie wie czy będzie mu ta przyjemność odowiadać, więc proszę aby porady odnosiły dla konstrukcji która nie musi ozdabiać ogrodu, ani wytrzymać kilku pokoleń (wystarczy sezon).

 

Pozdrawiam i przepraszam z dość długi post

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam wszystkich serdecznie,

jestem od jakiegoś czasu stałym czytelnikiem tego forum. w końcu przyszedł czas aby coś napisać. Początkowo nosiłem się z zamiarem wybudowania "pomnikowej" wędzarni. Na szczęście czasu i środków zabrakło ;-)

Obecnie jestem na etapie uruchamiania beczki "by Roger"

 

Dołączona grafika

Pierwsze próbne dymienie.

 

Jak widać na zdjęciu zastosowałem elektroniczny regulator temperatury.

Zastanawiam się w którym miejscu powinienem umieścić czujnik - na dole, w środku czy u góry beczki. Co o tym sadzicie ?

Pozdrawiam

Teos

Pozdrawiam

Teos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna beczka :clap: toto srebrne okrągłe też ładnie dymi ;)

Czujnik jak masz jeden to na wysokości środka wędzonek i blisko osi beczki ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze wędzenie za mną,

na początek postanowiłem spróbować to co można od razu skonsumować :grin: czyli rybki i kurczaka.

Dołączona grafika

W trakcie osuszania.

 

 

Dołączona grafika

Wędzenie

 

Dołączona grafika

Przed zjedzeniem :tongue:

 

Na drugą turę poszło mięsko peklowane od tygodnia:

 

 

Dołączona grafika

Na początek godzinka osuszania

 

Dołączona grafika

Gotowe wyroby na drugi dzień. Boczek i szynka.

 

Jak paliwa używałem takich zrąbków:

Dołączona grafika

Nie mam żadnego doświadczenia ale wydawało mi się że dym jest wystarczająco gęsty, natomiast wyroby nie wyglądały po 3 godzinach wędzenia tak jak na wielu zdjęciach na tym forum. Wyglądają bardziej blado, mniej nasycone kolory. Jak sadzicie co jest tego powodem?

Zrąbki, wędzenie DG, siatka czy tez zupełnie coś innego ?

Pozdrawiam

Teos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winę za bladość (chociaż moim zdaniem nie jest źle) ponoszą zrębki :grin: Podejrzewam że kupiłeś buk-olcha i one tak mają . Dodaj troszkę dębu i będzie od razu inaczej :cool:

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mocniejszy kolor to przedluż wędzenie bo wędliny do koloru nie na czas. Podniesienie temperatury też przyspieszy wybarwienie ja najczęściej na gorąco wędzę w 55st. Rybki to inna bajka na koniec około 1/2h powinny być podpieczeone w 90st piszę około bo to się robi organoleptyczne na zapach i sopelek z ....... ;)

Pierwsze koty za płoty - jest dobrze ;)

 

Ps

 

Nie wiem jaki jest skład tych zrębków najlepszy i najbardziej uniwersalny jest miks olcha- buk ale te są jasniutkie i wyglądają na sam buk który daje jaśniejsze wędzonki.

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.