Skocz do zawartości

Jak palić w wędzarni


marula3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od niedawna mam nową wędzarnię zrobioną z szafki ubraniowej. Palenisko zrobiłem na samym dnie tej wędzarni. Jak palić w tej wędzarni żeby temperatura nie przekraczała 100 stopni. Dla mnie jest to dość trudne ponieważ jak tylko dołożę kawałek drewna to temperatura natychmiast rośnie do 150 i więcej stopni, ja wówczas otwieram dach wędzarni by ją obniżyć. Może ktoś z doświadczonych wędzarzy ma na to sposób. Będę bardzo wdzięczny za rady.

Pozdrawiam, marula3

 

 

post-65226-0-28483300-1443950541_thumb.jpg

post-65226-0-67108200-1443951163_thumb.jpg

Edytowane przez marula3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak palić w tej wędzarni żeby temperatura nie przekraczała 100 stopni.

 

Znacznie mniej używać drewna

 

 

 

Dla mnie jest to dość trudne ponieważ jak tylko dołożę kawałek drewna to temperatura natychmiast rośnie do 150 i więcej stopni, ja wówczas otwieram dach wędzarni by ją obniżyć.

 

Dokładasz za duże kawałki.W tego typu wędzarni trzeba bardzo umiarkowanie dokładać małe szczapki drewna.Jak Ci skoczy temperatura to wygarnij trochę żaru, żeby ustabilizować temperaturę na odpowiednim poziomie i nie musisz otwierać wędzarni.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały problem moim zdaniem tkwi w zbyt małej powierzchni paleniska - też tak miałem w mojej poprzedniej wędzarni z szafki ubraniowej. Obecnie gdy palenisko - zgodnie ze słusznymi naukami mądrzejszych kolegów z forum - mam trzykrotnie większe utrzymanie właściwej temperatury jest o wiele prostsze. Przy takim palenisku jak Twoje i przy tej ilości drewnia w palenisku jak na zdjęciach dokładanie małymi szczapkami spowoduje, iż będą się one szybko spalać żywym ogniem zamiast tlić i dawać dym wędzarniczy i podniosą tylko temperaturę.

U siebie stosowałem metodę - dużo żaru i  wielkie klocki z boku żaru aby tylko dymiło i nie było z nich ognia a jeśli przygasało zbyt mocno to dokładałem mniejsze szczapki aby podciągną temperaturę w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego widzałem w ekspolatacji taka wedzarnie u koegi ,,on dosłownie , jako paleniska uzywał  metalowedo  durszlaka , gdy wedził na zimno zaypywał rozpalony zar trocinami  , zamykał drzwi na kłodke szedl do pracy , gdy chciał podniesc temeprature to miał małe kawałk drzewa  , udawało muu sie wedzeni bez problemu ,masz stanowczo za duzo  drzewwa w palenisku .Pozdrawiam 

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem tkwi także w sposobie opalania wędzarni. Na zdjęciach widać płomień, więc i temperatura będzie wysoka.

Do suszenia wkładamy gdy mamy tylko sam żar, a wędzimy kładąc na ten żar grube szczapy drewna, które się tlą, a nie płoną.

Reszta to tylko kwestia opanowania ile żaru potrzeba do utrzymania właściwej temperatury.

 

Zrobił bym także małą przeróbkę drzwiczek, żeby oddzielić drzwi od komory i paleniska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cały problem moim zdaniem tkwi w zbyt małej powierzchni paleniska - też tak miałem w mojej poprzedniej wędzarni z szafki ubraniowej. Obecnie gdy palenisko - zgodnie ze słusznymi naukami mądrzejszych kolegów z forum - mam trzykrotnie większe utrzymanie właściwej temperatury jest o wiele prostsze. Przy takim palenisku jak Twoje i przy tej ilości drewnia w palenisku jak na zdjęciach dokładanie małymi szczapkami spowoduje, iż będą się one szybko spalać żywym ogniem zamiast tlić i dawać dym wędzarniczy i podniosą tylko temperaturę.

U siebie stosowałem metodę - dużo żaru i  wielkie klocki z boku żaru aby tylko dymiło i nie było z nich ognia a jeśli przygasało zbyt mocno to dokładałem mniejsze szczapki aby podciągną temperaturę w górę.

Dziękuję za wiadomość.

Może masz zdjęcia swojej wędzarni razem z paleniskiem. Ciekaw jestem jak powiększyłeś palenisko.

Pozdrawiam, marula3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.