Skocz do zawartości

Szynka wędzona po słowacku


clipol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dostałem od znajomego Słowaka kawał mięsa przypominający szynkę.

Wiem że była długo wędzona i potem dojrzewała (obsuszała sie)

Mięso na wędzonkę było jedynie solone i przewracane kilka razy. Bardzo twarde ale pocięte cieniutko smakuje przepysznie.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160202/a2e89c2f8b4366fbbe1bb87b084ece68.jpg

Czy ktoś spotkał się z podobnym wyrobem. Jeśli tak to proszę podać przepis krok po kroku.

 

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo to Czesi Słowacy oczywiście z całym szacunkiem dla ich narodowych specjałów ulegli/podlegali bardzo dużym wpływom kuchni Austrowęgier . A  C.K Austrowęgry rozciągały od Lwowa do Piemontu itp  Więc  :D pewnie to taka słowacki wyrób z  internacjonalnym smaczkiem .Chociaż my mamy kumpniak (i utrzymujemy ze jest to nasz orginalny wyrób) . Niekiedy jest tak ze wyroby powstają niezależnie od siebie gdyż jest to podyktowane występowaniem podobnych warunków 

Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych informacji, które podałeś można zastosować https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/2382-niemcy-schinkenspeck-przepis-na-rarytas/

Zobacz proszę w moim kąciku posta o schinkenspeck. Niestety (a może stety) nie wyszedł tak twardy jak ww mięso ????

Wydaje mi się że mięso było solone z wolnej ręki a wytworzony sok wylewany.

 

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez clipol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zobacz proszę w moim kąciku posta o schinkenspeck. Niestety (a może stety) nie wyszedł tak twardy jak ww mięso
Cóż, należy wyeliminować wodę z produktu, czyli musi wyschnąć. Ponadto zrób tak, jak sugerujesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że mięso było solone z wolnej ręki a wytworzony sok wylewany.

Bo tak jak pisales (cytat) sa tez szynki albo szynkopodobne wyroby, ktore wcale nie widzialy dymu a wlasnie w konsystencji jaka podales czyli smak, dotyk zapach, jej odpowiadaja..  :)

Edytowane przez Gregtom
Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz rację Roger. W przekroju nie wygląda ani na parzeniu ani na pieczoną szynkę. Konsystencja z lekka gumowata. Czegoś takiego jeszcze nie jadłem. Muszę poprosić znajomego żeby zdradził mi sekret jej wyrobu.

 

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zobacz proszę w moim kąciku posta o schinkenspeck. Niestety (a może stety) nie wyszedł tak twardy jak ww mięso

 

Nie mozna znalesc.. :mellow:

https://wedlinydomowe.pl/forum/index.php?/topic/10589-Clipol---moje-wyroby&do=findComment&comment=463599

 

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolorze sadze jednak ze była stosowana peklosól , wklejam tu przepis po słowacku na dużą szynke - jak ja nazywaja w przepisie 

Šunka v moridle

Veľké šunky dáme dobre vychladnúť. Potom ich potrieme soľou a poukladáme do korýtka alebo do súdka kožou nadol. O tri dni pripravíme moridlo. Na 10 litrov vody dáme 1 kg soli a 20 g rýchlosoli (labužníci môžu pridať bobkový list, jalovec a koriander). Pomiešame, uvaríme (asi 1 hod.), precedíme a vychladnutým moridlom polejeme šunky.

Dozrievanie trvá 3 – 5 týždňov. Po dozretí šunku dobre opláchneme, osušíme a dáme údiť odborníkovi. Šunku treba údiť trpezlivo, pomaly, na voľnom priestore. Šunka pri údení nemá rada susedov, neznáša tesno.

 

Mozesz kolego pokazac przepis sowjemu kamaratowi ze Slovenska , myśle ze tak była robiona .Pozdrawiam 

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze byłoby abyś, jeśli oczywiście możesz, postarał się ja przetłumaczyć i podesłać do mnie. Kompletuję dla forum zestaw przepisów międzynarodowych.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szynka w solance

 

Dużą szynkę dobrze wychłodzić. Następnie natrzeć ją solą i rozłożyć w korycie lub beczce skorą w dół. Po trzech dniach robimy zalewę. Na 10 litrów wody, dać 1 kg soli i 20 g rýchlosoli (Tu mam problem myślę że to saletra) (smakosze mogą dodać liść laurowy, jałowiec i kolendrę). Mieszamy i gotujemy (ok. 1 godziny) przecedzamy i schłodzoną zalewą zalewamy szynki.

 

Dojrzewanie trwa 3-5 tygodni. Dojrzałe szynki płuczemy i suszymy potem wędzimy. Szynkę należy wędzić cierpliwie, powoli, w otwartej przestrzeni. Szynka w wędzarni nie lubi towarzystwa/sąsiadów , nie znosi ciasnoty. 

 

;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze byłoby abyś, jeśli oczywiście możesz, postarał się ja przetłumaczyć i podesłać do mnie. Kompletuję dla forum zestaw przepisów międzynarodowych.

Podesłałem Ci ją jakiś czas temu na mail ????

 

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Szynka w solance

 

Dużą szynkę dobrze wychłodzić. Następnie natrzeć ją solą i rozłożyć w korycie lub beczce skorą w dół. Po trzech dniach robimy zalewę. Na 10 litrów wody, dać 1 kg soli i 20 g rýchlosoli (Tu mam problem myślę że to saletra) (smakosze mogą dodać liść laurowy, jałowiec i kolendrę). Mieszamy i gotujemy (ok. 1 godziny) przecedzamy i schłodzoną zalewą zalewamy szynki.

 

Dojrzewanie trwa 3-5 tygodni. Dojrzałe szynki płuczemy i suszymy potem wędzimy. Szynkę należy wędzić cierpliwie, powoli, w otwartej przestrzeni. Szynka w wędzarni nie lubi towarzystwa/sąsiadów , nie znosi ciasnoty.

 

;)

To jednak dobrze przetłumaczył. Jedyne co to miałem problem z tymi "sąsiadami"

Aha. Na słowackiej stronie znalazłem pozycję o rychlosoli - odpowiednik naszej peklosoli zawierajacy dodatkowo dekstrozę

 

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez clipol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RYchlosol ,zawiera  KNO3 znalazłem na słowackich stronach  nie wiecej jak 2 %  w mieszance soli . Kolego Clipol , jeśli mozesz prześlij mi zawartość tego dysku na pw. MOge przetłumaczyć cieższe strony , bo chyba nikomu kto czyta uważnie bez nerwów nie sprawia trudności zrozumienie tekstu , ale czasem trzeba pogadać i pisać , ale kolega z Czech który był na forum zniknął , moze się jeszcze kiedys odezwie. 

Roger chyba by nie urazić naszych kolegów w tłumaczeniu nie ująłeś , ze szynke należy po opłukaniu i suszeniu dać wedzić " odbornikowi " tzn , dosłownie dać wedzić fachowcowi   :) . z czasów mieszkania na Słowacji pamietam , ze mieli w tym czasie bardzo dobrze rozwiniete szkolnictwo zawodowe w kazdej dziedzinie , szkolili w szkołach zawodowych na b. wysokim poziomie . Pozdrawiam

Edytowane przez Pacan Wojciech
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.