-
Postów
18 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Wydarzenia
Mapa użytkowników
Sklep
Giełda
Treść opublikowana przez MAF
-
Krowie w Łodzi- 1,5zł za litr i do tego rozwożone co rano rowerem. Jedynie butelki trzeba dostarczać własne. Jeśli ktoś z naszego pięknego miasta nie ma dojścia do mleka a chciałby popróbować wspólne serowarstwo to zapraszam do siebie. Dodam tylko że jestem bardzo początkujący, ale i równie zdeterminowany edit: ojejku, pod kim to ja się wpisałem :wink:
-
Uruchom komputer w trybie awaryjnym (czyli przy restarcie klikasz F8) i sciagnij Combofix. Po zainstalowaniu problem zniknie Bartnik- nikt nie ma do Cibie pretensji
-
Dokładnie- wywalcie link wstawiony przez Bartrnika bo to blokuje komputery i trzeba się męczyć.
-
1. Misiekk85 2. myth 3. Wiesiekm 4. Piksiak 5. A-Lee 6. Romeo 7. janusz44 8. bwie 9. bogdan b 10. roberto185 11. GutiMar 12. maad 13. nemo19788 14. frapio (cały komplet płytek) 15. Jacek S. 16. kafelek 17. jojo 18. Markus 19. harap 20. slavo67 21. King2708 22. Zigo 23. Gregtom 24. vlodi 25. wiesław gil 26. Lobo 27. mobilek 28. Zico 29. JacekC 30.yogi 31. Świadziu - za rozsądne pieniądze 32. Marko 33. waldero 34. dariuszniew 35. stolarzM 36. bartnik, (w przystępnej cenie) 37. ryszpak 38. Maciej_Zaleski 39. sylwek_57 40. slawo 41. crimson 42. andrewkon 43. mario 44. polijaszczur -w dobrej cenie 45.JanuszQ 46.Małgoś 47. Papcio 48. tegwoj 49. cpn 50. Darkos 51. sd 52. robinson 53. Marek 54.Henrykos62 55.pokemon15 56.poszukiwacz1967[ cały komplet płytek dwd] 57. jagra 58. kipi 59. zbig3133 60. SADEK 61. Sok 62. lonsdalee 63. Yerba 64. Markerus 65. Agga 66. Biotit 67. bucek_______________ 68. juniors1 69. MesJah 70.szczeciniasty 71. Rolek 72.Ted50 73.Zbyszeks2555 74.JUREK46X1 75.Adam 76.robimhuk 77. Robert1k 78. Tato 79. CzeslawFabrycki 80. Alehar 81. Krzych600 82. slawek70 83. jaga1 84. Sławek 85. fatum 86. sverige2 87. bestia 88. DarekLynx 89. mmbp 90. Pools 91. minikron 92. tajfun 93. Majki110 94. Gwizdek 95. Piotr69 96. Andre 97. nestor 98. BODEK I 99. Adek ( cały kpl. ) 100. Batiar ( cały kpl. ) 101. jacekbl1 102.AdamP (cały kpl.) 103. marcos40 104. minik102 105. wasmi 106. Darhel 107. Feederman[ cały komplet płytek dwd] 108. dietykon 109. MAF Uważam, że nie trzeba bajerów graficznych itd. Może to być też kręcone amatorska kamerą, byle dźwięk był czysty.
-
II Kurs serowarstwa i maselnictwa w Łazach, 06-08.07.2012
MAF odpowiedział(a) na Maxell temat w KURSY - archiwalne
A może by wybrać jakiś termin jesienny i nowe zapisy? Jeśli tak to ja od razu zapiszcie mnie z żoną (moją) -
Możesz rozwinąć?
-
U mnie ostatecznie padło na Borniaka. Zalety dla mnie, jako początkującego: - wędzi na zimno - jest mała, więc sam raz żeby wędzić po 2-3 kg zanim człowiek wyrobi sobie właściwą recepturę wędlin (i nie tylko) - można wędzić cały rok i przy każdej pogodzie - mała ilość "opału"
-
Według mnie to jest taka sama sytuacja jak z cukrem jakiś czas temu. Zwykła spekulacja i chęć wyciskania maksymalnego zysku. Ot, podaż- popyt. Jak rolnikom (sam jestem chłopem z wykształcenia, a Lodzermensch`em z pochodzenia) wysmoliło pszenicę ozimą, a znajdą się tacy którzy mieli dużo śniegu i zbiorą w tym roku, to przecież nie sprzedadzą po cenie z zeszłego roku tylko tyle, ile ktoś będzie w stanie zapłacić. I oczywiście będą płakać, że to byłą ciężka zima i nie mają wyjścia (choć ich to nie dotknęło). Stad akcja "jajko" właśnie teraz, przed Wielką Nocą. Nie da się upiec bez jajek (no dobra da się ale co to za ciasta) albo święcić czegoś innego.
-
No tak, to się zgadza, ale porównując wędliny sklepowe (te z multidodatkami) z własnymi to jednak wyjdzie drożej, przede wszystkim czas. Mieszkałem 3 lata w Walii i tam samodzielne gotowanie od podstaw to niemal fanaberia. Ludzie duzo pracuja, nie poświęcają czasu w kuchni za to stać ich na wydanie pieniędzy na gotowe produkty- i tu też mogę Was zapewnić, jedzenie nie jest jakieś szkodliwe. Tak się składa, że pracowałem w fabryce gotowych produktów (takich typu "wysyp na patelnię w odpowiedniej kolejności" albo "wstaw do piekarnika i nakrywaj do stołu) i wierzcie mi albo nie, ale nie stosowaliśmy żadnych sztucznych dodatków. Do sosów laliśmy chardonnay (ile razy człowiek pijany wracał do domu), warzywa były świeże, a kurczak we czwartek był z poniedziałkowego uboju i co ciekawe z Polski. Jak zostało go za dużo to np w sobotę już nie mogliśmy go użyć i szedł do utylizacji (zwykle szefostwo pozwalało brać do domu) Ponieważ jedzenie było bardzo dobre (pomysłowe, proste przepisy) a ja miałem dostęp do bazy danych, wykradłem je sobie (ale tylko na własny użytek) i przy okazji film promocyjny dla kooperantów. Wstawiłem go jesli ktoś ma ochotę zerknąć. Tak samo wędliny- pod Łodzią mamy dwie duże firmy- Grot i Pamso. W obydwu pracował mój brat i różnica w produkcji jest znaczna. W jednej idą na ilość kosztem jakości a druga trzyma fason i produkty są o niebo lepsze. Jeśli nie smakowo to ze względu na zawartość. Oczywiście jak na produkty masowe
-
Żeberka paski kupuję po 13-14zł/kg Na talerzu ląduje odcinek dwóch kostek, przy czym moje od najgrubszej strony, żona dostaje to węższe To około 170g mięsa i drugie tyle sosu. Sos extra pasuje solo (bez mięsa) np do klusek śląskich. A kluski śląskie to z ziemniaków pozostałych z poprzedniego dnia. I nic się nie marnuje. A jak się pies cieszy z żeberkowych kości... Co ciekawe nie jestem zmuszony do oszczędności, po prostu takie gotowanie daje wielką satysfakcję. Wielką satysfakcję daje mi też to że nie używam żadnych mieszanek, czy to do sałatek czy do mięsa. Sam mieszam, ugniatam w moździerzu, nie kupuję ryżu w torebkach, herbaty w torebkach itp. Teraz chcę przejść na wyższy poziom i robić swoje wędliny i sery. To może nie będzie się przekładało na oszczędności finansowe, ale na lepsze zdrowie i samowystarczalność
-
Gotuję zawsze dla żony, synka (jeszcze nie ma 2 lat) i siebie i mam taki jakiś dziwny zwyczaj, że podczas gotowania przeliczam ile kosztuje mnie dany posiłek. Zwykły polski obiad (np żeberko w sosie, ziemniaki, buraki) nigdy nie przekroczył 4zł za porcję. Jeśli są to pyzy z mięsem lub pierogi ruskie (przy okazji- polecam zamiast połowy ziemniaków dać kasę gryczaną) to 2-3zł. Najdroższe dania, z użyciem sera z niebieską pleśnią, surowego boczku czy dużych krewetek to max 6zł. Sushi max 10zł na osobę (jeśli bez tuńczyka a tylko łosoś to 7zł) To tak na temat obiadów domowych. Zawsze te 3-4 razy taniej. Natomiast zdarza mi się jeść na mieście gdy muszę dłużej popracować i wierzcie mi- są lokale, w których gotują jak w domu i nie korzystają z jakichś umierających składników, albo nóżki kurczaka najpierw są bazą zupy a później podane jako udko smażone.
-
Instalacja wewnętrzna wędzarni BORNIAK UW-70
MAF odpowiedział(a) na GuRu temat w Dotychczasowe tematy z forum dotyczace wędzarni BORNIAK
Ten temat utwierdził mnie w postanowieniu, że przygodę z dymieniem rozpocznę od Borniaka. Dzięki -
Tak, rozumiem, ale nigdzie nie mogę znaleźć tematu o wędzarniach stricte do zimnego wędzenia. Takich, że nawet jeśli nie da się w nich wędzić na gorąco to przynajmniej wędzenie zimne jest dobrej jakości (stała temperatura, dobra cyrkulacja dymu i zdrowy dym) Cóż, szukam dalej
-
To zależy co się złowi Tzn co rodzinni wędkarze złowią. Dlatego ryby wymieniłem na końcu Z wędzonych ryb uważam tylko te na zimno, bo na ciepło są jakby podgotowane
-
Polędwicę, słoninę, paprykę słodką, ryby Wychodzę z założenia, że do robienia kiełbas mi daleko i zacznę od półproduktów, a na tych mi zalezy wyjątkowo
-
Dzięki Heniu. Tak sobie myślę, że jeśli kanał będzie długi i cały czas w ziemi (powiedzmy 40cm pod powierzchnią) to dym będzie się chłodził, nie? Zimą natomiast ziemia będzie izolowała przed mrozem w powietrzu Co do max 10-12 stopni- jeśli będzie bardzo ciepły dzień, i dym będzie ciepły, to będzie po prostu ciepłe wędzenie, tak? Bardzo podoba mi się wędzarnia Jackosza tylko myślę właśnie nad dłuższym kanałem.
-
Odpowiedzi na wszystkie moje pytania nie zajęłyby wiele więcej liter niż Twoja dobra rada, wuju. W takim razie szukam, jednak może ktoś kojarzy temat o wędzarniach dedykowanych głównie wędzeniu na zimno?
-
Witajcie Chcę zbudować wędzarnię i mam kilka pytań (sporo poczytałem na stronie i forum i mam mały mętlik): 1. Czy w jednej wędzarni można wędzić raz na zimno a innym razem na ciepło? Jeśli tak to czym musi się charakteryzować? 2. Wędzarnia na zimno musi mieć chociaż 2-3m kanał dymowy tak? 3. Będę budował na płaskim terenie, jaka powinna być różnica poziomów paleniska i wędzarni? 30cm na 3m wystarczy? 4. Jakie są minusy wędzenia na zimno (poza długim czasem wędzenia)? Z góry dzięki za wyrozumiałość