Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci


Logowanie » 

Rejestracja
Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!
 

Zdjęcie

Moje doświadczenia z regulatorami temperatury


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
333 odpowiedzi w tym temacie

#1 zenza

zenza
 • Użytkownicy
 • 213 postów
 • MiejscowośćOtwock

Napisano 10 maj 2016 - 15:33

Posiadam wędzarnię Thermowind THW 1303, zakupiłem ją parę lat temu razem z dedykowanym dymogeneratorem. Wędzarnia ma oddzielną komorę wędzarniczą, a temperaturę uzyskuje się paląc węglem drzewnym w dolnej komorze. Parę razy wędziłem węglem drzewnym ale musiałem cały czas kontrolować żar w palenisku aby nie było dużych skoków temperatury. Na początku wędzenia był problem z rozpaleniem się węgla, później znów problemem stawał się za duży żar. Trzeba było „wachlować „ drzwiami wędzarni aby nie przekraczać temperatury. Nie wspomnę o tym, że w zimie musiałem szukać węgla drzewnego po stacjach benzynowych i brudzić się z rozpalaniem. Postanowiłem przerobić mojego Thermowinda na elektrycznego, w ofercie producenta były elektryczne ale jak dla mnie za drogie i wydaje mi się, że sterowanie grzałką w tych wędzarniach to zwykły termostat tzw. ”bimetalowy”.
 
Załączony plik  DSC_0038aa.jpg   145,59 KB   242 Ilość pobrań
 
Załączony plik  DSC_0043aa.jpg   132,21 KB   219 Ilość pobrań
 
Zakupiłem na Allegro grill elektryczny za całe 35 PLN i wykorzystałem z niego grzałkę 2100W. Obudowę plastikowa w raz regulatorem bimetalowym usunąłem. Wykorzystałem tylko tackę na której  osadzona była grzałka dokręcając do niej cztery kostki porcelanowe aby odizolować grzałkę od metalowej wędzarki. Zakupiłem koraliki porcelanowe i nanizałem na drut, który wychodzi do kostki (też porcelanowej) na zewnątrz wędzarki. Przy przejściu przewodów z koralikami przez blachę na zewnątrz wpuściłem dodatkowo do rurek silikonowo-materiałowych, takich jak się stosuje w piekarnikach, czyli odporne na ciepło. Po podłączeniu do kostki na zewnątrz przewodu z wtyczką wszystko przykryłem pokrywką od wędzarki. Wykorzystałem zaślepkę z blachy, która była w miejscu  montowania dymogeneratora.
 
Załączony plik  DSC_0039.JPG   51,77 KB   217 Ilość pobrań
 
Załączony plik  DSC_0040.JPG   36,45 KB   188 Ilość pobrań
 
Załączony plik  DSC_0044.JPG   51,13 KB   178 Ilość pobrań
 
Teraz nastąpił czas aby się zastanowić nad sterowaniem temperaturą. Oczywiście zakupiłem najprostszy regulator temperatury, który może służyć do urządzeń grzejnych jak i chłodniczych Esco ES-10 i dedykowaną obudowę do niego.
 
Załączony plik  DSC_0002.JPG   42,27 KB   185 Ilość pobrań
 
Pierwsze próby podłączenia sterownika do wędzarki pokazały jednak, że duża bezwładność grzałki (po odłączeniu zasilania grzałka jest nadal nagrzana i oddaje ciepło, gdy się wystudzi po włączeniu zasilania zanim się nagrzeje temperatura nadal spada)powoduje, że temperatura skacze o ponad 10 st. C w górę i spada o prawie 10 st. C w dół. Także ten regulator nie sprawdził się. Wiem, że parę osób stosuje tego typu regulator i reguluje on temperaturę w granicach dopuszczalnych o jakieś 3-4 st. C, ale przeważnie w tych wędzarkach, gdzie jest jedna komora w której się wędzi i w której jest grzałka. Podejrzewam, że w wędzarkach które mają oddzielone komory wędzarnicza i tą w której jest grzałka będzie występował problem z temperaturą.
Poszukując w necie natrafiłem na informacje o sterownikach temperatury PID.
Regulator PID (regulator stosowany w układach regulacji składający się z trzech członów: proporcjonalnego, całkującego i różniczkującego. Najczęściej jego celem jest utrzymanie wartości wyjściowej na określonym poziomie, zwanym wartością zadaną.)
Znalazłem taki sterownik REX C700.
 
Załączony plik  DSC_0028aa.jpg   79,86 KB   188 Ilość pobrań
 
Regulator REX C700 występuje w dwóch wersjach z wbudowanym przekaźnikiem do 10 A i z drugim, w którym możemy wykorzystać przekaźnik półprzewodnikowy SSR i zależnie od jego parametrów możemy podłączyć grzałkę z większą mocą ja wykorzystałem  przekaźnik SSR 40 A można spokojnie do 5000W podłączać grzałki, ale są przekaźniki o większym prądzie. Montuje się go na dedykowanym radiatorze chłodzącym, który można zakupić oddzielnie. Przekaźniki półprzewodnikowe stosowane są do bezstykowego przełączania odbiorników mocy w urządzeniach jednofazowych jak również trójfazowych. Mają one szerokie zastosowanie wypierając tradycyjne styczniki i przekaźniki elektromagnetyczne. Mogą być stosowane do przełączania z dużą częstotliwością odbiorników o znacznych mocach głównie rezystancyjnych jak np. silniki oraz w urządzeniach przemysłowych oraz grzejnych wszelkiego typu. Przekaźniki elektroniczne SSR są urządzeniami nie posiadającymi żadnych ruchomych części i służą do łączenia wysokich prądów. Charakteryzują się brakiem hałasu, odpornością na wilgoć, zapylenie i wibracje. Charakterystyka przełączania zasilania regulatora powoduje, że  można ustawić częstość przełączania (histereza 1 sekunda, u mnie mam hist. 2 sek.)
Regulator może też być stosowany do urządzeń chłodniczych, po zmianie parametrów w menu.
 
Załączony plik  Clipboard04.jpg   8,84 KB   170 Ilość pobrań
 
Załączony plik  Clipboard05.jpg   5,54 KB   156 Ilość pobrań
 
Kupując regulator PID REX C700 dostajemy w komplecie sondę(czujnik temperatury typu K, można wybrać z paru rodzaju, krótsze bagnetowe, dłuższe. Do regulatora można podłączyć wiele typów sond wyszczególnionych w instrukcji. Ja dokupiłem sobie sondę PT-100, ponieważ w tej z kompletu, czyli „K” wyświetlanie temperatury aktualnej jest możliwe tylko bez dziesiątych stopnia, czyli nap. Temp. 45 st. C a z sondą PT-100 będzie wyświetlana  temperatura np. 45,5 st. C, czyli dokładniej. Stosując inny czujnik musimy zmienić parę parametrów w menu sterownika.
 Ja wszystkie części zakupiłem u jednego sprzedawcy na Allegro.
Aby to wszystko jakoś zamontować kupiłem obudowę IP 65 przez to, że musiał się zmieścić radiator wraz przekaźnikiem SSR a sam regulator ma długość  10cm obudowa jest wysoka. Do mojego użyłem jednego gniazda tylko pod grzałką, bo dymogeneratora mam bez zasilania. Ale zrobiłem modyfikacje, zrobiłem drugi z dwoma gniazdami tablicowymi jedno pod grzałkę drugie pod pompkę dymogeneratora, lub oświetlenia itp.
Regulator posiada wyjście alarmowe, do którego można podłączyć brzęczyk czy inne ustrojstwo. Alarmy dolnej/ górnej granicy. Ja nie wykorzystałem tego wyjścia, ponieważ regulator tak dobrze trzyma temperaturą, że nie widziałem sensu podłączania czegokolwiek. Oczywiście  regulator ma w menu wiele różnych ustawień o których nie piszę skupiając się na wędzeniu.
Mój regulator
Załączony plik  DSC_0009.JPG   44,92 KB   172 Ilość pobrań
Nowy regulator po modyfikacji
Załączony plik  DSC_0028.jpg   78,93 KB   162 Ilość pobrań
 
Na koniec koszty zakupu regulatora: regulator plus przekaźnik SRR, radiator-179 zł u jednego sprzedawcy z Allegro, włączniki, gniazda, kable, gniazda bezpiecznikowe, to razem koszt od 266, do 300 zł. Jeśli wszystko kupujemy w sklepach np. kabel z wtyczką kable złączki WAG itp. Jeśli mamy trochę gratów w domu w garażu to będzie taniej. I najważniejsze jak ktoś był modelarzem, to nie będzie miał problemu z wycięciem otworów pod regulator włączniki gniazda w obudowie, trochę pilników i piłka i więcej cierpliwości i się da zrobić. :) Jako, że zbieram na nadziewarkę, ten regulator z dwoma gniazdami chętnie sprzedam jak ktoś nie chce się bawić w dłubania.
 
Załączony plik  Clipboard02.jpg   46,94 KB   174 Ilość pobrań
 
Załączony plik  DSC_0018.JPG   115,59 KB   170 Ilość pobrań
 
Załączony plik  DSC_0022aa.jpg   93,15 KB   165 Ilość pobrań


Schemat podłączenia regulatora temperatury REX C 700:
[sharedmedia=core:attachments:83521]

Użytkownik vtec edytował ten post 18 kwi 2017 - 13:17
dodano schemat podłączenia


#2 PPtasioRr

PPtasioRr
 • Użytkownicy
 • 23 postów
 • MiejscowośćPysznica

Napisano 19 maj 2016 - 17:29

Digital LED Temperature Controller Thermostat Regulator Thermocouple Thermometer digitale thermometre estacion metereologica
http://s.aliexpress.com/eeuuIBfE
(from AliExpress Android)

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
Jeszcze 2.5h. Cena dobra

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

#3 Vlad24

Vlad24
 • Użytkownicy
 • 11 postów
 • MiejscowośćWarszawa

Napisano 19 maj 2016 - 17:45

Witam
Ale ten zdaje się jest z histetezą. Ja zamówiłem też z pidem, ale dodatkowo posiada możliwość ustawiania czasu do 99 min Rex-c400.

#4 zenza

zenza
 • Użytkownicy
 • 213 postów
 • MiejscowośćOtwock

Napisano 22 maj 2016 - 21:41

Witam
Ale ten zdaje się jest z histetezą. Ja zamówiłem też z pidem, ale dodatkowo posiada możliwość ustawiania czasu do 99 min Rex-c400.

Rex C 700 też ma opcję ustawiania czasu. Co do Ali Expres, to ja nie miałem czasu czekać 3 miesiące na paczkę, która nie wiadomo, czy dotrze. Dlatego kupowałem u polskich sprzedawców. Co do tego z linku, to jest to samo, co ten mój pierwszy ESCO ES-10, bez PID i już pisałem, dlaczego się u mnie nie sprawdził.#5 tier

tier
 • Zbanowani
 • 2199 postów

Napisano 22 maj 2016 - 22:10

 

Witam
Ale ten zdaje się jest z histetezą. Ja zamówiłem też z pidem, ale dodatkowo posiada możliwość ustawiania czasu do 99 min Rex-c400.

Rex C 700 też ma opcję ustawiania czasu. Co do Ali Expres, to ja nie miałem czasu czekać 3 miesiące na paczkę, która nie wiadomo, czy dotrze. Dlatego kupowałem u polskich sprzedawców. Co do tego z linku, to jest to samo, co ten mój pierwszy ESCO ES-10, bez PID i już pisałem, dlaczego się u mnie nie sprawdził.

 

Off topic, Nie prawda, przesyłki z ALI docierają  średnio w  3-4 tyg. (rekord 6 dni) Jeżeli po 2 miesiącach nie dotarła przesyłka, to wtedy spór i zwrot kasy. Lepsze jak w alledrogo  :cool:


Użytkownik tier edytował ten post 22 maj 2016 - 22:10


#6 Vlad24

Vlad24
 • Użytkownicy
 • 11 postów
 • MiejscowośćWarszawa

Napisano 23 maj 2016 - 19:10

Tak, pod względem ochrony kupującego, to my jesteśmy trzecim światem :(

#7 sica

sica
 • Użytkownicy
 • 14 postów
 • Miejscowośćislandia

Napisano 12 gru 2016 - 17:16

zenza czyli to jest coś takiego tyko ten to gotowiec http://www.sklep.ter...rujacy-na1.html#8 AleksanderB

AleksanderB
 • Użytkownicy
 • 109 postów
 • MiejscowośćPoland

Napisano 14 gru 2016 - 17:45

Sa rozni producenci rex c xxx i niestety roznia sie od siebie oprogramowaniem i mozliwosciami ustawien. Polecam poczytac i sprawdzic zanim kupicie, jakie ustawienia mozecie zmienic w danym modelu.

Użytkownik AleksanderB edytował ten post 14 gru 2016 - 17:46


#9 zenza

zenza
 • Użytkownicy
 • 213 postów
 • MiejscowośćOtwock

Napisano 22 gru 2016 - 14:11

sica w tym z linku jaki dałeś, to jest ES-10 chyba i jest bez sterowania PID#10 zenza

zenza
 • Użytkownicy
 • 213 postów
 • MiejscowośćOtwock

Napisano 22 gru 2016 - 15:19

A tak przy okazji :) wczorajsze małe przedświąteczne wędzenie.

 

Załączony plik  wędliny.jpg   58,11 KB   108 Ilość pobrań#11 zenza

zenza
 • Użytkownicy
 • 213 postów
 • MiejscowośćOtwock

Napisano 31 mar 2017 - 08:08

Wersja 3.0. dla kolegi Sota30 regulatora temperatury REX C700, dodałem migający buzer do alarmów przekroczenia temperatury/ uszkodzenia czujnika, wyłącznik tegoż. Gniazdo i wtyk do podłączenia sondy zmieniłem z "Jack" na "XLR", solidniejszy.

 

Załączony plik  DSC_0215.JPG   45 KB   118 Ilość pobrań

Załączony plik  DSC_0217(2).JPG   46,17 KB   111 Ilość pobrań

Załączony plik  xlr cannon.JPG   39,56 KB   111 Ilość pobrań

 

Wersja 4,0 będzie w innej obudowie już z...tym:

Załączony plik  DSC_0214.JPG   49,24 KB   112 Ilość pobrań

 

Planowana wersja 5.0.

Załączony plik  images.jpg   4,02 KB   110 Ilość pobrań#12 Papcio

Papcio
 • **VIP Junior**
 • 2194 postów
 • MiejscowośćRudnik sl

Napisano 31 mar 2017 - 11:14

Proszę o schemat połączeń, ułatwiłoby to ewentualne "naśladownictwo"#13 marino166

marino166
 • Użytkownicy
 • 26 postów
 • MiejscowośćPacanów

Napisano 17 kwi 2017 - 18:02

Masz jeszcze do sprzedania ten termoregulator? Jaka cena?

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka

#14 zenza

zenza
 • Użytkownicy
 • 213 postów
 • MiejscowośćOtwock

Napisano 18 kwi 2017 - 08:10

Niestety nie można edytować tych postów i kiedyś na początku pisałem, że mam jeden do sprzedania ale już dawno sprzedany. Ten ostatni, to był zrobiony dla kolegi sota30 na specjalne zamówienie. W tym wątku zachęcam wszystkich aby sami próbowali budować sobie termoregulatory. Jeśli ktoś chce schematy, pomoce udostępnię chętnie. Czasami dla kogoś złożę taki regulator, ale musi się liczyć, że koszty będą większe, wiadomo mój czas i praca.

Po więcej info proszę pisać na priv.


Użytkownik zenza edytował ten post 18 kwi 2017 - 08:24


#15 zenza

zenza
 • Użytkownicy
 • 213 postów
 • MiejscowośćOtwock

Napisano 18 kwi 2017 - 09:01

Chce pokazać mniejszą wersję v4.0,(ta czarna, obok mojego pierwszego reg. REX C700 w obudowie szarej tablicowej) jaka ostatni zrobiłem, w obudowie  panelowej (136x185x80) do której można upchnąć  przekaźnik SSR wraz radiatorem wykorzystując np. regulator REX C100, lub inne o rozmiarach 48x48 mm. Niestety mieści się tylko jedno gniazdko z tyłu.

 

Załączony plik  DSC_0222.JPG   45,29 KB   115 Ilość pobrań

 

Załączony plik  DSC_0223.JPG   50,15 KB   104 Ilość pobrań

 

Załączony plik  DSC_0224.JPG   48,4 KB   107 Ilość pobrań

 

Załączony plik  DSC_0225.JPG   31,83 KB   107 Ilość pobrań

 

 

 #16 zenza

zenza
 • Użytkownicy
 • 213 postów
 • MiejscowośćOtwock

Napisano 18 kwi 2017 - 12:00

Schemat podłączenia regulatora temperatury  REX C 700

Załączony plik  zenza.jpg   46,88 KB   113 Ilość pobrań#17 zenza

zenza
 • Użytkownicy
 • 213 postów
 • MiejscowośćOtwock

Napisano 22 kwi 2017 - 09:59

Powyższy schemat gdzie pokazany jest wyłącznik grzałki, jeśli wykorzystujemy wyłączniki z 4 pin'ami powinien być w innym miejscu, tak jak poniżej. Dwie żyły są rozłączane L i N. Jeśli byłby wyłącznik z dwoma pin'ami na żyle L mógłby być wstawiony ale rozłączał by tylko żyle L.

 

Załączony plik  schem2.jpg   49,95 KB   100 Ilość pobrań


Użytkownik zenza edytował ten post 22 kwi 2017 - 10:01


#18 dyzio

dyzio
 • Użytkownicy
 • 3072 postów

Napisano 22 kwi 2017 - 10:20

Myślałeś kiedyś o interface? pzdr.

Wysłane z mojego Lenovo YT3-X90L przy użyciu Tapatalka

#19 Silton

Silton
 • Użytkownicy
 • 92 postów
 • MiejscowośćMiłosław

Napisano 22 kwi 2017 - 12:43

Wtyk jack to nie najlepszy pomysł. Przy wkładaniu i wyciąganiu z gniazda robi zwarcie. Dużo lepsze były by RCA (czincze) czy wyżej zastosowane XLR.Sponsor

Sponsor
 • Reklama

#20 marino166

marino166
 • Użytkownicy
 • 26 postów
 • MiejscowośćPacanów

Napisano 23 kwi 2017 - 12:37

Ma ktoś może dostęp do takich puszek hermetycznych jak na zdjęciu? No za nic nie mogę dobrać odpowiedniej


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych