Skocz do zawartości

Dojrzewający karczek wieprzowy i ligawa wołowa


Romczy

Rekomendowane odpowiedzi

witam z gory przepraszam ze nie sprawdzam podstaw ale potrzebuje na szybko pare podpowiedzi

pierwsze improwizacyjne starcie z wedliniarstwem metoda prob i błedow 

ligawe i karkowke poklowalem na mokro w bardzo duzej ilosci solanki 2 tyg(zapeklowalo spoko)

krotko moczylem zeby usunac nadmiar soli, osuszylem , natarlem cukrem 3 dni 

przeplukalem , znowy dobrze osluszylem i zrobilem marynate z czosnku soli musztardy i kilku innych skladnikow 

i teraz pytanie czy mozna zawiesic wedliny w marynacie do dojrzewania czy lepiej poczekac az wchloną i pozniej wytrzec marynate 

logicznie mokra marynata pewnie pusci plesn ale z drugiej strony duzo soli i ocet z musztardy.

czy wartoo zaryzykowac i zawiesic na 2 miesiace(oczywiscie w miare  suchym pomieszczeniu ) ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kolego błąd na błędzie. Poczytaj materiały Brata StefanaS o dojrzewaniu wyrobów cało mięśniowych. To co masz uwędź. A dobry wyrób dojrzewajacy zrób od początku zgodnie ze sztuką.

Zasada jest taka jeżeli nie masz komory to zasadniczo nie robimy wyrobów dojrzewajacych w lecie czy późną wiosna. Czytaj jak i jest ciepło.

 

Niepeklujemy na mokro wyrobów dojrzewajacych.!!!

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/15085-zmiany-w-mi%C4%99sie-w-czasie-dojrzewania-w%C4%99dlin-ca%C5%82o-mie%C5%9Bniowych/

 

Sory doczytałem że masz w narynacie cukrze itp. Ja bym to mięso upiekł lub ugotował sous vide, nawet nie wędził

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale potrzebuje na szybko pare podpowiedzi
No zobacz a przez 2 tygodnie peklowania w Bóg wie jakiej solance nie było czasu ? i jakieś to mocno poplątane - zacznij od początku - Co ile , stężenia solanki, temperatura peklowania czym peklowane itd. Bo zdaje się ,że wiesz i tak wszystko najlepiej ?
[Dodano: 28 maj 2019 - 13:46]

 

 

Masz kolego błąd na błędzie. Poczytaj materiały Brata StefanaS o dojrzewaniu wyrobów cało mięśniowych. To co masz uwędź. A dobry wyrób dojrzewajacy zrób od początku zgodnie ze sztuką
A nic mu z tej solanki nie śmierdzi  :D bo cuchnie propokacją

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potraktujmy póki co że kolega błądzi i spróbujmy Go sprowadzić na dobrą drogę robienia wędlin dojrzewających☺️ Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko się nie zniechęcaj. Pierwsze koty za płoty. Poczytaj popytaj i wróć profesjonalnie do tematu bo warto.???? Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35g peklo i przyprawy. Peklowanie 3 tygodnie w próżni. Raz dziennie obracane. Potem wymycie w winie i oskrobanie przypraw - wino Chianti.

Potem doba w lodówce żeby lekko osuszyło się. Potem kątnica wołowa i sznurowanie. Potem wisi z 2 dni w dojrzewalni: 12C i 75-80% wilgotności.

Potem pryskasz szlachetną pleśnią : Penicilum Nagliovese. Dojrzewasz w malejącej wilgotności zaczynając wysoko : 80%) - by pleśń ruszyła i żeby za szybko się nie zrobiła sucha skórka. 75% to min wilgotność przez całe dojrzewanie. Dojrzewasz zwykle do utraty 40% wagi. Ale ligawa lubi 35%.

Wczoraj wieszałem swój : karczek piernikowy i ligawę pimenton. Bez dojrzewalnia ze sterowanymi warunkami nie podchodź.....

 

post-67697-0-37045000-1559044801_thumb.jpgpost-67697-0-01155900-1559044812_thumb.jpgpost-67697-0-23129300-1559044825_thumb.jpgpost-67697-0-29855200-1559044832_thumb.jpgpost-67697-0-36363100-1559044853_thumb.jpg


[Dodano: 28 maj 2019 - 14:02]

post-67697-0-41291900-1559044942_thumb.jpgpost-67697-0-20257200-1559044954_thumb.jpg

Edytowane przez Perszing37
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko się nie zniechęcaj. Pierwsze koty za płoty. Poczytaj popytaj i wróć profesjonalnie do tematu bo warto.

nie zniechecam sie i nie ma opcji ze to zostawie. improwizowalem i mnie wyobraznia poniosla 

uczymy sie na bledach i musze wyciagnac wnioski 

bardzo dziekuje za odpowiedzi 

[Dodano: 28 maj 2019 - 14:07]

35g peklo i przyprawy. Peklowanie 3 tygodnie w próżnie. Raz dziennie obracane. Potem wymycie w winie i oskrobanie przypraw - wino Chianti.

Potem doba w lodówce żeby lekko osuszyło się. Potem kątnica wołowa i sznurowanie. Potem wisi z 2 dni w dojrzewalni: 12C i 75-80% wilgotności.

Potem pryskasz szlachetną pleśnią : Penicilum Nagliovese. Dojrzewasz w malejącej wilgotności zaczynając wysoko : 80%) - by pleśń ruszyła i żeby za szybko się nie zrobiła sucha skórka. 75% to min wilgotność przez całe dojrzewanie. Dojrzewasz zwykle do utraty 40% wagi. Ale ligawa lubi 35%.

Wczoraj wieszałem swój : karczek piernikowy i ligawę pimenton. Bez dojrzewalnie ze sterowanymi warunkami nie podchodź.....

 

attachicon.gifIMG_20190526_231555.jpgattachicon.gifDSC_3239.JPGattachicon.gifDSC_3236.JPGattachicon.gifIMG_20190526_231544.jpgattachicon.gifDSC_2168.JPG

[Dodano: 28 maj 2019 - 14:02]

attachicon.gifDSC_7974.JPGattachicon.gifDSC_7585.JPG

mega 

ale dluga droga do takich pysznosci

zaczalem zabawe zbyt ambitnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ale potrzebuje na szybko pare podpowiedzi
No zobacz a przez 2 tygodnie peklowania w Bóg wie jakiej solance nie było czasu ? i jakieś to mocno poplątane - zacznij od początku - Co ile , stężenia solanki, temperatura peklowania czym peklowane itd. Bo zdaje się ,że wiesz i tak wszystko najlepiej ?

[Dodano: 28 maj 2019 - 13:46]

 

 

Masz kolego błąd na błędzie. Poczytaj materiały Brata StefanaS o dojrzewaniu wyrobów cało mięśniowych. To co masz uwędź. A dobry wyrób dojrzewajacy zrób od początku zgodnie ze sztuką
A nic mu z tej solanki nie śmierdzi  :D bo cuchnie propokacją

 

i tu przyjacielu zaskocze bo nie wiem nic 

jak pisalem impowicacja 

bardzo dziekuje ze mi miesko uratowaliscie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

i tu przyjacielu zaskocze bo nie wiem nic
To przepraszam - Wcześniej pytaj potem rób  :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zaproponuj coś lepszego. Ugotować dla mnie karczek, wołowina mało smaczne, uwędzić po procesie peklowanie, marynowania może lepiej nie. Więc jak dla nie pieczenie lub sous vide jest optymalne. No może jeszcze duszone.

Co do szkodliwości pieczenia peklowanego. Temat był już podnoszony na forum. Reasumując jak sporadycznie ktoś je to nic się nie dzieje. A patrząc na ilość grilowanych peklowanych, kupnych kiełbas to myślę że wielu nawet ciągłe spożywanie nie szkodzi.

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zaproponuj coś lepszego. Ugotować dla mnie karczek, wołowina mało smaczne, uwędzić po procesie peklowanie, marynowania może lepiej nie. Więc jak dla nie pieczenie lub sous vide jest optymalne. No może jeszcze duszone.

Co do szkodliwości pieczenia peklowanego. Temat był już podnoszony na forum. Reasumując jak sporadycznie ktoś je to nic się nie dzieje. A patrząc na ilość grilowanych peklowanych, kupnych kiełbas to myślę że wielu nawet ciągłe spożywanie nie szkodzi.

karkowa pojdzie confit 

a z ligawa zobacze najprawdopodobniej sonda 55' i pozniej szybki strzal 220 5min na ruszcie w konwekcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.