Skocz do zawartości

Kiełbasa krucha podpiekana


jacekw21

Rekomendowane odpowiedzi

post-72431-0-88715300-1561756933_thumb.jpgpost-72431-0-77329600-1561756941_thumb.jpgpost-72431-0-58063800-1561756950_thumb.jpg

 

SUROWIEC I ROZDRABNIANIE :
Rozdrabnianie robiłem na maszynce nr 8.
-1 kl szynka 2 kg / szarpak
-2 kl boczek bez skóry 2 kg /10 mm
-2 kl karkówka 2 kg / 10 mm
-podgardle bez skóry,gruczołów 0,5 kg 10 mm
 
PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE
-prklosól 17 g/kg
-pieprz czarny 2 g/kg
-papryka słodka 2 g/kg
-czosnek świeży wyciśnięty przez prask 5 g/kg
-cebula prażona 5 g/kg
-szczypiorek suszony 0,5 g/kg
-gorczyca ziarno 2 g/kg
-koper nać suszona 0,5 g/kg
-ziele angielskie 0,5 g/kg
-woda  350 ml
-jelita wieprzowe 24/26 mm
 
WYKONANIE:
Cały surowiec tniemy w kostkę 3,4 cm i peklujemy. Surowiec który będzie mielony na siatce 10 mm dajemy do jednego pojemnika, szynkę do drugiego. Następnie dodajemy wszystkie przyprawy i dokładnie mieszamy aby przyprawy równomiernie się rozłożyły. Chowamy do lodówki w temp 4-6 st. na 48 godz. Po tym czasie rozdrabniamy dodajemy wodę i mieszamy dosłownie przez chwilę aby szynka i woda rozłożyła się z resztą surowca nie wyrabiamy do kleistości. Jelita napełniamy średnio nie za ściśle nie za luźno.
 
OSUSZANIE
W temp. 35-45 przy dużym ruchu powietrza do momenty aż powierzchnia będzie całkowicie sucha.
 
WĘDZENIE 
2-2,5 godz. w temp 55-60 stopni
 
PODPIEKANIE 
Temperatura 80-90 stopni do momentu uzyskania 70 stopni w środku kiełbaski. Następnie studzimy i chowamy do lodówki .
SMACZNEGO.
Kiełbaska jest smaczna polecam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

 

 

Jacek przyprawy dajesz do szynki czy do mięsa mielonego na 10?
 

W tej kiełbasce przyprawy dałem do mięsa krojonego nie mielonego z powodów oczywistych aby po mieleniu było jak najmniej mieszania 


[Dodano: 03 paź 2019 - 09:04]

 

 

Zawsze dodaję przyprawy dopiero w trakcie mieszania,

Ja też tak robię w tej zastosowałem podobny sposób jak w kabanosach co robię przyprawy do mięsa krojonego aby po rozdrabnianiu było jak najmniej mieszania .Wiadomo im dłużej będziemy mieszać masa mięsna będzie bardziej kleista a to dla kruchej nie idzie w parze  :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wynika że peklujesz mięso z przyprawami. Czy tak należy to robić? Cebulę prażoną sie kupuje czy robi (praży samemu)?

 

 

W tej kiełbasce przyprawy dałem do mięsa krojonego nie mielonego z powodów oczywistych aby po mieleniu było jak najmniej mieszania 

 

a też tak robię w tej zastosowałem podobny sposób jak w kabanosach co robię przyprawy do mięsa krojonego aby po rozdrabnianiu było jak najmniej mieszania .Wiadomo im dłużej będziemy mieszać masa mięsna będzie bardziej kleista a to dla kruchej nie idzie w parze 
 

 

:hmm:  :D  :facepalm:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skąd szczypiorek suszony i jaki ma wpływ na smak (czy jest wyczuwalny). Czy można z niego zrezygnować? Czy można zamiast podpiekać to sparzyć?

Szczypiorek ze sklepu internetowego możesz go pominąć a czy wyczuwalny każda przyprawa coś tam zawsze wnosi do wyrobu a czy można parzyć nikt CI nie zabroni  :)  ale do kruchej wydaje mi sie podpiekanie bardziej pasuje.


[Dodano: 06 paź 2019 - 20:49]

 

 

Z opisu wynika że peklujesz mięso z przyprawami. Czy tak należy to robić? Cebulę prażoną sie kupuje czy robi (praży samemu)?

Tak peklowałem w tej kiełbasce mięso razem z przyprawami .Cebulę prażoną kupiłem w sklepie miała być suszona ale mi się skończyła .A skąd cebula w kiełbasie bardzo lubię eksperymenty i lubię kombinować ze składem mięsa jak i przyprawami .Lubię szukać nowych smaków :) Zresztą widać po moich kiełbasach że są inne niż większość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.