Skocz do zawartości

Palenisko - zjakiego materiału


Sebu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem w trakcie budowania wędzarni według projektu Andyandy.

Mam tylko jedno pytanie.

Palenisko planowałem zrobić z pełnej cegły klinkierowej ale niestety jest dla mnie zbyt droga.

Poszukuje tańszego rozwiązania i mam kilka opcji, którą mi polecacie:

  1. Cegła klinkierowa drążona i zaprawa do klinkieru - najbardziej by mi odpowiadała ale niektórzy twierdzą, że pod wpływem ciepła może pękać. Jak to wygląda z waszego doświadczenia.
  2. Wylane z betonu - beton robiony we własny zakresie i szalunki z desek. Może nie będzie wyglądało rewelacyjnie ale na pewno będzie w miarę tanie.
  3. Cegła czerwona. Dużo zabawy, a efektu raczej nie będzie. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Myślałem jeszcze o ścianach warstwowych np. cegła czerwona na sztorc i połówka klinkieru ale cenowo nie wychodzi rewelacyjnie a zabawy mnóstwo.

 

Wędzarka będzie stała w miejscu widocznym, moje podwórko to  pustynia :) i dlatego chcę żeby dobrze działała, a przy okazji nie najgorzej wyglądała.

 

Dzięki za wszelką pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palenisko co pod tym rozumiesz? Posadzkę zrób z betonu. Jak z kasą krucho. Pierwsza warstwę z cegły pełnej klinkier następne z cegły klinkier szczelinowej. Możesz również użyć cegły ceramicznej /zwykłej ale dobrej jakości. Cegły raczej a nawet na pewno nie "zaprawi" temperatura a woda a właściwie jej postać skupiona ???? lód. Z tym betonem? Kilka osób ma z bloczków, chyba tez Arkadiusz i dają radę a nowe bardzo dobrze dają radę, bo lany na miejscu, majac na uwadze trudności w wykonaniu. Moze byc rożnie. Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z czerwonej cegły, bez stropu, i z perspektywy użytkowania, gdybym teraz obłożył tylko płytkami klinkierowymi to też by nie pospadały. Przy pełnowymiarowym kibelku temperatura ścian jest znikoma (nie wiem jak w tych komorach z paleniskiem pośrednim - ze stropem).

Edytowane przez wróbel75

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie nie. Tylko daj pełne lub wcześniej osadź drzwiczki, kotwienie komory do stropu (śruby osadzone w stropie, powiązane z jego zbrojeniem) Bo w cegle szczelinowej trudno coś osadzić. @Wróbel temperatura nie załatwi cegły tylko woda a następnie jej zamarznięcie. Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem w trakcie budowania wędzarni według projektu Andyandy.

Mam tylko jedno pytanie.

Palenisko planowałem zrobić z pełnej cegły klinkierowej ale niestety jest dla mnie zbyt droga.

Poszukuje tańszego rozwiązania i mam kilka opcji, którą mi polecacie:

  1. Cegła klinkierowa drążona i zaprawa do klinkieru - najbardziej by mi odpowiadała ale niektórzy twierdzą, że pod wpływem ciepła może pękać. Jak to wygląda z waszego doświadczenia.
  2. Wylane z betonu - beton robiony we własny zakresie i szalunki z desek. Może nie będzie wyglądało rewelacyjnie ale na pewno będzie w miarę tanie.
  3. Cegła czerwona. Dużo zabawy, a efektu raczej nie będzie. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Myślałem jeszcze o ścianach warstwowych np. cegła czerwona na sztorc i połówka klinkieru ale cenowo nie wychodzi rewelacyjnie a zabawy mnóstwo.

 

Wędzarka będzie stała w miejscu widocznym, moje podwórko to  pustynia :) i dlatego chcę żeby dobrze działała, a przy okazji nie najgorzej wyglądała.

 

Dzięki za wszelką pomoc.

Ja zrobiłem z cegły z odzysku .

spód i strop beton zbrojony

Mnie się podoba ale to rzecz gustu-tak to wyglądało

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/16736-fotorelacja-z-budowy-w%C4%99dzarni-benka/

później cegły zostały jeszcze przeszlifowane papierem ściernym (nie ma tego na zdjęciach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna cegła z odzysku (co najmniej lata 60 te), cegła czerwona co najmniej kl. 20, może w okolicznych cegielniach robią jakieś cegły licowe, to już klasa 25 i zapłacisz do 1.4 PLN/szt, te zwykłe czerwone kl.15 potrafią kosztowac i 1.2 PLN.

 

 W Kieleckiem masz Cegielnię Ceradbud w Radoszycach,sprzedają dobrą cegłę licówkę, zendrę (rustykalna wypalona) za b.dobrą cene to klasa 25. Do takiej cegły możesz kupic gotową zaprawe tynkarsko-murarską w markecie lub zrobic sam zaprawę z dodatkiem wapna.

 

http://ceradbud.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wróbel temperatura nie załatwi cegły tylko woda a następnie jej zamarznięcie.

Masz rację Maćku, ale to nie tylko w wędzarni. Więc to jest oczywista oczywistość aby przyłożyć się do pracy. Niemniej oprócz warunków atmosferycznych u nas dochodzi obawa o temperatury i dlatego skupiłem się tylko na tym.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.