Jump to content

Uniknięcie zakładania działalności


Recommended Posts

Planuję otworzyć małą masarnię, chcieliśmy ugryźć to od strony RHD, jak czytałem jest wymóg żeby conajmniej jeden produkt pochodził z własnego gospodarstwa. I tu pojawia się problem, chcieliśmy kupować półtusze z pobliskiego zakładu i u siebie przerabiać na wędliny. Jak ugryźć temat, aby nie zakładać od samego początku działalności? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Witam wszystkich. Podpinam się pod pytanie, mam taki sam problem. Bardzo proszę kogoś kto to przerabiał o pomoc lub jakąś poradę, jak rozwiązać tego typu problemy, ponieważ dla osoby która robiła to do tej pory raczej hobbystycznie, a chce spróbować zaproponować swoje produkty szerszemu gronu, zakładanie od razu działalności jest dosyć problematyczne i drogie.

Link to comment
Share on other sites

Dla bardzo małej skali (3225 zł obrotu miesięcznie) nierejestrowana działalność gospodarcza. Płacisz tylko dochodowy raz w roku. Obowiązuje zgłoszenie do Sanepidu oraz spełnianie wymogów związanych z wytwarzaniem żywności.  

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, kukunamuniuu napisał(a):

która robiła to do tej pory raczej hobbystycznie, a chce spróbować zaproponować swoje produkty szerszemu gronu, zakładanie od razu działalności jest dosyć problematyczne i drogie.

Kwestia skali , tak jak Resal Ci podał  kwotę wolną od podatku, jak chcesz więcej to już działalność gospodarcza . Czy jest problematyczna ? zawsze trochę z tym kłopotu ,ale większy kłopot może być na tzw. nielegalu. 

 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Resal napisał(a):

Dla bardzo małej skali (3225 zł obrotu miesięcznie) nierejestrowana działalność gospodarcza. Płacisz tylko dochodowy raz w roku. Obowiązuje zgłoszenie do Sanepidu oraz spełnianie wymogów związanych z wytwarzaniem żywności.  

Dzięki za odpowiedź. A te wymogi związane z wytwarzaniem żywności są takie same jak przy normalnej działalności? Ponieważ na początku zapewne robił bym to tak jak do tej pory czyli w domu. Dopiero gdyby zaczęło się coś rozkręcać  będę myślał o adaptacji któregoś z pomieszczeń gospodarczych.

Link to comment
Share on other sites

Osoby zajmujące się przetwarzaniem żywności muszą wykonać badania na nosicielstwo w sanepidzie. Miejsce trzeba zgłosić do sanepidu składając wniosek. Sanepid dokonuje odbioru ale najczęściej dla małych działalności tego nie robi. Trzeba sporządzić dokumentację HACCP/GHP/GMP. Moim zdaniem można prowadzić tego typu działalność w domu ale pomieszczenia/wyposażenie/urządzenia muszą spełniać wymagane minimalne standardy.

Kwota, którą podałem nie jest kwotą wolną od podatku. Jest to miesięczny limit obrotu dla działalności nierejestrowanej. Dochód (przychody-koszty) rozliczasz przez PIT-37. Trzeba prowadzić rejestr sprzedaży. Na życzenie kupującego należy wystawiać rachunki. 

Edited by Resal
Link to comment
Share on other sites

W dniu 13.05.2024 o 10:07, Resal napisał(a):

Dla bardzo małej skali (3225 zł obrotu miesięcznie)

Od lipca, w tej chwili limit miesięcznej wartości sprzedaży wynosi 3182 zł

W dniu 13.05.2024 o 11:55, Muski napisał(a):

Resal Ci podał  kwotę wolną od podatku

Nie do końca - normalnie przychód z tego (wartość sprzedaży-udokumentowane koszty) jest doliczany do innych źródeł w PIT.

 

To naprawdę działanie małoskalowe - jeżeli np. koszty surowca wynoszą 50%, to twój przychód nie przekroczy kilkunastu tysięcy rocznie. I pamiętaj limit dotyczy obrotu w każdym miesiącu, a nie średniorocznie.

 

Więcej tu https://www.niepoddawajsie.pl/dzialalnosc-nierejestrowana/

 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 13.05.2024 o 15:55, Resal napisał(a):

Sanepid dokonuje odbioru ale najczęściej dla małych działalności tego nie robi.

Czasami robi. Nie znam szczegółów, bo wiadomość z drugiej ręki. Kontrola była u dziewczyny, która robi torty - postawiono wymóg osobnej lodówki do produkcji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.