Skocz do zawartości

[Pieczywo] Chleb na zakwasie


Rekomendowane odpowiedzi

oskp, Ładnie wyrósł ale z tej proporcji chlebki będą chyba trochę niskie.Czekamy na efekt końcowy. Ciekawa jestem jak będzie wyglądał,

Ale uchwyciłem smak , mam go i już nie odpuszczę , jest przepyszny

I o to chodzi.Powodzenia.Pozdrawiam.
Dużo nie znaczy dobrze ale dobrze dużo znaczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 565
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Czekamy na efekt końcowy.

Jestem naprawdę zadowolony , dziękuję za wszystkie rady , a oto efekt końcowy :

 

 

 

http://img192.imageshack.us/img192/8134/p1060259.jpg

 

 

http://img844.imageshack.us/img844/7704/p1060260.jpg

 

[ Dodano: Nie 06 Mar, 2011 20:11 ]

czy to takie same chlebki, bo jest wyraźna różnica na zdjęciach?

Ten po prawej po prostu okulałem w mące , przyznam , wyszedł ładniejszy :grin:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz ja poproszę o dokładny przepis na chlebek :grin:

1 kg mąki pszennej

550 gr wody

cały słoik ,, obudzonego zakwasu "

2 łyżeczki soli

2 łyżeczki cukru

2 łyżki oleju

 

Zakwas obudzony mąką z suszonymi drożdżami z samego rana , odstawiony na kaloryfer

Mąka wygrzana na kaloryferze

Wszystkie składniki mieszamy , wyrabiamy, odstawiamy na 30 min

Ponownie wyrabiamy i przekładamy do foremek wysmarowanych tłuszczem i wysypanych otrębami

Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia

 

Pieczemy 10 min w 210 st 30 min w 190 st.

 

Smacznego :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakwas obudzony mąką z suszonymi drożdżami

Chciałeś zapewne szybciej obudzić zakwas. Ja nie dodaję drożdży, wolę mieć "czysty" zaczyn /trzeba jednak trochę poczekać/ ale jak widać sposoby są różne.Chlebek Ci się udał i smakuje a na pewno będziesz chciał jeszcze eksperymentować.Powodzenia.
Dużo nie znaczy dobrze ale dobrze dużo znaczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przemek1978, Bardzo ładny chleb. Przyznam, że choć piekę różne chleby i nam smakują, bez foremki nie piekłam .Raz próbowałam ale rozpłynął mi się niestety i przełożyłam do formy.Możesz opowiedzieć coś więcej?
Dużo nie znaczy dobrze ale dobrze dużo znaczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze dwa podejścia też się zakończyły bardzo płaskim chlebem ale postanowiłem się nie poddawać i za trzecim razem się udało chociaż następnym razem dam mu trochę bardziej wyrosnąć. Piekłem z różnych przepisów i ten z którego upiekłem ten chleb jest najlepszy. Jest to typowy pszenny chleb z cienką chrupiącą skórką i delikatnym elastycznym miąższem. Najważniejsze, żeby wyrastał w koszyku ja mam taki

Podam przepis, może Tobie też się uda taki (albo lepszy) upiec.

 

Chleb pszenny na zakwasie

 

400g ciasta zakwaszonego(metodą trójfazową)

700g mąki chlebowej( u mnie pszenna 650)

320ml wody

sól - 3 łyżeczki

cukier - 1 łyżeczka

 

Do zakwaszonego ciasta dodajemy mąkę i wodę wymieszaną z solą i cukrem.Wyrabiamy około 10 minut.Pozostawiamy na 1 godzin, po czym wykładamy na posypany mąką blat i składamy w kulę nakładając brzegi ciasta do środka.Formujemy bochenek i wkładamy do koszyka do wyrastania na około 3-4 godziny do podwojenia objętości. Nagrzewamy piekarnik do 250'C.Chleb nacinamy, spryskujemy wodą i wkładamy do pieca.Po 10 minutach zmniejszamy temperaturę do 230'C a po 20 min. do 200'C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz to rozwinąć jakos dla laika takiego jak ja

1 - bierzemy 3-4 łyżki zakwasu, dodajemy ok. 150 g mąki z której będziemy robić ciasto i tyle wody aby wyszło ciasto o konsystencji bardzo gęstej śmietany.Przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 12-14 godzin.

2 - dodajemy znów ok.150 g tej samej mąki + woda.Przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 6-8 godzin.

3 - do mieszaniny dodajemy ponownie 100 g mąki + wodę, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 4 godziny.

Po tym czasie masz gotowe ciasto zakwaszone z którego zostawiasz troszkę pomijasz pierwszy punkt i znowu masz następny zaczyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z tego co widzę to kolega piecze na kamieniu i nie wspomniał o tym ...... a to istotny szczegół przy chlebie .... ;)

Nie widzę też ani grama żadnego tłuszczu tak ma być czy przeoczenie ..... ? Mnie bez oleju czy oliwy wychodziły takie suche .... :( ... zawsze dodaję łyżkę - dwie ....

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie dodaję żadnego tłuszczu ani do pszenno-żytnich ani do żytnich chlebów i na suchość nie narzekam.

Do przemek1978 w przepisie mówisz o chlebie pszennym ale to ciasto zakwaszone prowadzisz na mące żytniej czy pszennej bo jeśli na żytniej to stanowi ono później przeszło 50% dodanej mąki .

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

madlinka napisał/a:

ja daję tylko 2 łyżki.

To z kolei moim zdaniem za mało.

jak się ma stabilny zakwas, to wystarczy, zawsze chlebek mi pięknie wyrastał.

Dzisiaj spróbowałem upiec chleb bez foremki,

no proszę :clap:

Podam przepis, może Tobie też się uda taki (albo lepszy) upiec.

 

Chleb pszenny na zakwasie

 

w sobotę upiekę ten Twój chleb, zastanawiam się tylko po co do pszennego metoda trójfazowa? do tej pory stosowałam tą metodę do ciężkich chlebów z mąki pełnoziarniste , no ale może ma to wpływ na smak?

Lepiej żałować tego co się zrobiło, niż żałować że się czegoś nie zrobiło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.