Skocz do zawartości

Renesi ciasta wszelakie


renesi

Rekomendowane odpowiedzi

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciasto śliwka i morela w czekoladzie z kremem cappuccino

 


Ciasto I
5 jajek
1 szkl.cukru
1,5 szklanki mąki
0,5 szklanki oleju
0,5 szklanki wody
2 łyżki kakao
1 łyżeczka sody

Ciasto II
5 białek
3/4 szk. cukru
200g wiórek kokosowych
sok z 1cytryny
1 łyżeczka maki ziemniaczanej

Masa
5 żółtek
2 szk. mleka
0,5 szk. cukru
2 łyżki mąki pszennej
2łyżki mąki ziemniaczanej
1 cukier waniliowy
5 łyżek kawy cappuccino
1 kostka masła

Dodatkowo
śliwki kalifornijskie , morele suszone , czekolada

Ciasto I
Białka ubić dodać cukier i stopniowo po 1 żółtku do ubitej masy dodać olej , wodę , mąkę ,sodę , kakao Upiec ciasto

Ciasto II
Ubić pianę z białek dodać cukier ubijać do rozpuszczenia cukru następnie dodać cytrynę mąkę , wiórki kokosowe Upiec ciasto

Masa I
Z mąki kawy cappuccino cukru waniliowego i mleka ugotować budyń wystudzić

Masa II
Żółtka i cukier ubijać w kąpieli wodnej ma wyjść gęsta masa

Masło utrzeć Do utartego masła dodawać na przemian masę I i II
Krem ten jest lekki dzięki ubitym żółtkom nie za słodki

Przekładanie
Ciasto kakaowe +krem+ciasto kokosowe +krem +śliwki i morele namoczone w gorącej wodzie + polewa czekoladowa Odstawić do lodówki na kilka godzin A potem filiżanka kawy i ciasto



Jest to jedno z lepszych ciast jakie jadłam

Edytowane przez abratek

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czekolada plastyczna - masa do robienia ozdób i obkładania ciast

Czekolada plastyczna
200 g czekolady dobrej jakości
74g syropu kukurydzianego lub miodu
Czekoladę rozpuścić i dodać miód lub syrop kukurydziany składniki dobrze połączyć .Rozsmarować na papierze i przykryć papierem nie może to byc papier do pieczenia musi to być papier który wchłonie nadmiar tłuszczu np tak zwany śniadaniowy Tak przygotowaną mase zostawiamy w lodówce do następnego dnia z doświadczenia wiem że masa jest już gotowa do pracy po 3 godzinach Później ugniatamy w rekach tak jak modelinę i robimy różne cudeńka
Masa ta nie klei sie do rak podczas obróbki ,nie rozpuszcza się na masach maślanych i śmietanowych i jest zjadliwa dla tych którzy lubią czekolade

Edytowane przez abratek

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wam piekę chlebek i bułeczki A oto efekt mojej pracy

 

Edytowane przez abratek

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kremówka

 

kto się jej oprze? ja nie potrafię....

 




ciasto
mąka 250g
masło 225g
śmietana 100g
1 jako
2 żółtka
szczypta soli

Masło dobrze zmarznięte trzemy na tarce podsypując mąką to ważne by w miarę możliwości obsypać każdy kawałeczek masła mąką Jajka mieszamy ze śmietaną i odrobiną soli Mąkę z masłem rozkładamy na stolnicy , równomiernie polewamy mieszanką jajek i śmietany , szybko składamy ciasto w jedną całość , nie zagniatamy , nie dopuszczamy do zagrzania masła Ciasto wkładamy do lodówki na kilka godzin w moim przypadku na całą noc . Rozgrzewamy piekarnik do 180 c , ciasto wałkujemy składamy na trzy i jeszcze raz wałkujemy i układamy do dużej blasze lub 2 mniejszych Ja ciasto wkładam na dużą blachę z piekarnika , potem go dzielę na dwie połowy Pieczemy do momętu aż ciasto będzie miało złoty kolor
Nie jest to ciasto francuskie ale również się rozwarstwia , robi go się szybciej i prościej

Krem

budyń
śmietana kremówka

Gotujemy budyń Możemy kupić krem na karpatkę bądź zwykły budyń lub zrobić go samemu pamiętajmy by budyń osłodzić Śmietanę ubijamy , wystudzamy budyń i mieszamy ze śmietaną w następujący sposób łyżka budyniu łyżka śmietany miksujemy i tak do wyczerpania składników
Moje uwagi
1 ciasto do tarcia i wałkowania musi być dobrze schłodzone
2 budyń gotujemy dość gęsty gdyby okazało się ze krem jest za rzadki możemy dodać żelatynę

Ciasto jest warte wypróbowania również do innych dań typu paszteciki lub innych mięsnych czy warzywnych dań Możemy go mrozić

Smacznego

Edytowane przez abratek

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

renesi, znam to ciasto. Wspaniale sie robi. Moge tobie podpowiedziec, ze jesli je pieczesz, to gorna warstwe jeszcze przed pieczeniem pokroj na porcje, ale tak jakby nie dokonca. Wtedy po nalozeniu ( ulozeniu ciasta) bedzie Tobie latwo je pokroic, bo inaczej to sie krem sciska i bokami lubi uciec.

Ale To prawda, pycha ciasto. :thumbsup: :clap: :clap:

A ja czasami do pie;a miesnego to ciasto robie.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Annam wiem o tym do ciasta francuskiego tak robię to tego jeżeli mamy tępy krem wystarczy ostry nóż Mój krem tym razem nie był tępy i powinnam tak zrobić jak mówisz ale nie zrobiłom bo mi się nie chciało zato potem musiałam się trochę napracować by go pokroić

Annam bardzo cenna uwago dziękuję za jej dodanie

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekolada nazwana napojem bogów liczy 3tys. lat od 200 lat jemy ją w postaci twardej Majowie jako pierwsi poznali jej smak i po dzień dzisiejszy rozkoszujemy się jej smakiem Potrawy z dodatkiem czekolady stają się wykwintne i kuszące

Długo nie mogłam wymyślić jaki tart zrobić córce miał być nieczasochłonny i niepracochłonny z pomocą przyszła niezastąpiona czekolada

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna ze mnie mistrzyni przedstawię fotorelacje jak to zrobiłam i sama Gatita zobaczysz że jest to bajecznie proste Chlebek piekę na zakwasie z tego przepisu

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=7003&postdays=0&postorder=asc&highlight=chleb++zakwasie&start=345 Czasem coś pokombinuję z rodzajami mąk i dodatkami Zakwas mój ma 2 miesiące , piekę chlebek raz w tygodniu , więc zakwas jest regularnie dokarmiany

Madlinka postaram się dziś wstawić przepis łącznie z fotorelacją jak zrobić czekoladowe ozdoby

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gatita, siadanie chleba może być spowodowane przegarowaniem ciasta czyli przerośnięcia , trzeba wyczuć odpowiedni moment w którym włożymy ciasto do piekarnika Swoje chleby piekę w formach do ciast albo na blaszce z piekarnika Ciasto godzine rośnie potem go przebijam , odpowietrzam formuje bochenki jedne trafiają do blaszek a drugie do durszlaka wyłożonego ściereczka posypaną mąką Zawijam ciasto w kulę kładę do durszlaka miejsce zawinięcia ma być na górze jak wyrośnie przekładam no blaszkę tak by miejsce zawinięcia było pod spodem i mam okrągły bochen chleba

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madlinka postaram się dziś wstawić przepis łącznie z fotorelacją jak zrobić czekoladowe ozdoby

dziękuję będę czekać, no faktycznie radzisz sobie z czekoladą, już sobie spisałam przepis na tą czekoladę plastyczną i na pewno go kiedyś wykorzystam, chociaż z moim talentem plastycznym, to wyjdą mi pewnie jakieś niekształtki :D

Lepiej żałować tego co się zrobiło, niż żałować że się czegoś nie zrobiło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok znalazłam trochę czasu więc coś niecoś napiszę

Krem do do tortu zazwyczaj robię taki

 

Krem

1 czekolada biała lub mleczna kiedy ma być masa ciemna

200g śmietany kremówki

1 kostka masła

budyń (2 szklanki mleka 2 łyżki mąki ziemniaczanej 2 łyżki mąki pszennej 2 łyżki cukru jak lubimy słodkie kremy możemy dać więcej cukru )

 

Czekoladę rozpuszczam w śmietanie na małym ogniu ciągle mieszając Bardzo zimną ubijam możemy dodać fix Masło miksuję dodaję zimny budyń po łyżce i na koniec ubitą śmietanę z czekoladą dodaję cytrynę alejki zapachowe wiórki kokosowe, owoce ewentualnie dosładzam cukrem pudrem

 

 

Ozdoby z czekolady

 

prosty koszyczek czekoladowy możemy zrobić wykorzystując np balona ,lód lub miseczkę owiniętą folią spożywczą

Balona myjemy, wycieramy , smarujemy olejem i oblewamy czekoladą mogą to być sople jakieś wzorki tu jest dowolność nie może to być zbyt cienka warstwa czekolady na 20 minut wkładam do zamrażarki bądz do lodówki do całkowitego stwardnienia czekolady Po wyjęciu z lodówki odczekam jakieś 10 minut w balonie robię malutką dziurkę i bardzo powoli spuszczam powietrze uginam balon bądz podważam nożem czekoladę w miejscach gdzie sie nie chce czekolada oderwać tam gdzie się odłamie później przyklejam

 

W misce zamrażam wodę bryłkę lody wyjmuję i na niej robię wzorki z czekolady czekolada bardzo szybko zastyga lód sie topi a nam zostaje czekoladowa miseczka

Miseczkę obkładam folią spożywczą kiedy czekolada stwardnieje wyjmuję miseczkę odrywam folię i mam czekoladową miseczkę

 

Kwiatek z czekolady

 

http://images10.fotosik.pl/3423/331deca10ecf237cm.jpg http://images10.fotosik.pl/3423/640ffef972c299d7m.jpg czekoladę wykładam na pergamin przykrywam pergaminem i palcem nadaję kształt płatka odklejam od siebie 2 arkusze papieru i mam na dwóch arkuszach płatki , które układam np na wałku wcelu ich wywinięcia lub zastawiam górny papier w tedy będzie trzeba cieniej rozprowadzić czekoladę i zwjiam w tubę będzie to środek kwiatka i wkładam do lodówki Po zastygnieci czekolady odrywam płatki i układam kwiatka http://images10.fotosik.pl/3423/21d90beb0c63703dm.jpg http://images10.fotosik.pl/3423/7b1c15688ab945e1m.jpg http://images10.fotosik.pl/3423/ce7df96b2701edc9m.jpg http://images10.fotosik.pl/3423/8d96ecd2f5bd0a24m.jpg http://images10.fotosik.pl/3423/864e319662bb3da7m.jpg http://images10.fotosik.pl/3423/be87fc354b5f61ecm.jpg http://images10.fotosik.pl/3423/abcc23ed32b38429m.jpg na falię wykładam czekoladę układam pierwszy rząd płatków znowu czekolada i kolejny rząd płatków wkładam do lodówki kiedy zastygnie mamy kwiatka Listki możemy zrobić smarując liścia np róży czekoladą

Folię bąbelkową smarujemy białą czekoladą po jej zastygnięciu nakładamy ciemną czekoladę i wyjdzie nam coś takiego http://images10.fotosik.pl/3423/505d4a13519e29d2m.jpg http://images10.fotosik.pl/3423/42ba579dc9e3f994m.jpg

 

Zabawa z czekoladą jest bardzo przyjemna i smaczna Dekoracje z czekolady nie są trudne do zrobienia

Czekoladę rozpuszczamy na parze dość wolna ciągle mieszając bądź w mikrofali ale trzeba uważać by jej nie przegrzać

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok znalazłam trochę czasu więc coś niecoś napiszę

Reniu nie tylko napisałaś ale i pokazałaś jak się robi te cudeńka.. :wink: :clap:

Jejku .. człowiek się całe życie uczy :wink: :smile:

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pain de Campagne pszenny chleb francuski

pierwszy dzien. godz. 10.oo
1 łyżka zakwasu
30 ml wody zimnej
60g maki pszennej chlebowej
Wymieszać zakwas z woda, dodać mąkę i zagnieść ciasto. Przykryć folia i odstawić w temp pokojowej do przefermentowania. Powinno podwoić swoja objętość.


godz. 17.oo

100 ml letniej wody
200g maki pszennej
Ciasto rozmieszać z woda, dodac mąkę i chwile wyrabiać . Odstawić temp. ok. 24st C. Powinno przyrosnąć, co najmniej drugie tyle

godz. 23.oo

180ml zimnej wody
350g maki
Do ciast dodać wodę i stopniowo zagniatać z mąką. Wyrabiać ok.10 minut. Przykryć folia, odstawić w zimnie ok. 10.st C (piwnica, balkon)


drugi dzień godz. 8.oo

450ml wody o temp. ok. 40 st C.
800g maki
30g soli

Ciasto z dnia poprzedniego rozmieszać z woda. Dodać sól i stopniowo mąkę . Wyrabiać 10 min W przepisie nie ma drożdży ale ze wzgledu że moje ciasto bardzo mała przyrosło dodałam 25g drożdży . Ciasto zastawiamy w tem pokojowej na około 2,5 godziny W tym czasie 3 razy złożyłam ciasto czyli wykładam na blat formuje prostokąt i składam go na 3 Po tym czasie formujemy chlebek i zastawiamy w koszu do wyrośnięcia Pieczemy w rozgrzanym piekarniku do 220c okało 35 min W celu wytworzenia pary która jest nie zbędna do upieczenia tego chleba wkładam do dół do piekarnika pare kostek lodu














Upiekłąm jeszcze chlebek Przemka 1978
Oraz chlebek Litewski z kminkiem z gotowej mieszanki mąk

Edytowane przez abratek

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

renesi, bardzo apetycze, jakby zapach dochodzil. :thumbsup: :clap:

" The Bread Bible " autor Christine Ingram ,czy to z tej ksiazki mialas przepis?

Znam te smak, bardzo dobry i smaczy, a tego litewskiego nigdy nie robilam.

Jeszcze raz :clap:

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Annam korzystałam z tej strony http://piekarniatatter.blogspot.co.uk/search?q=Pain+de+Campagne

Na stronie są dwa przepisy i piekłam z drugiego

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ANNAM, 7 lat pracowałam w angielskiej piekarni co prawda nie jako piekarz a jako head packer zajmowałam się pakowaniem , wysyłką oraz rozdzielaniem prac miedzy pakowaczami co dawało mi możliwość czasem brać udział w obróbce ciasta Trochę tych chlebków i bułeczek pozawijałam

Piekę w piekarniku elektrycznym bez kamienia

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym slowem szczesciara. Ja niestety mam tylko gazowy i zeby otrzymac ladna skorke na chlebie, to nie tylko lod, ale rowniez pojemnik z woda musze miec w czasie pieczenia, bo inaczej chleb wyjdzie miekki nie chrupiacy.

A wracajac do chleba "Pain de Campagne pszenny chleb francuski ", czy wiesz,ze starter od niego bardzo dobry jest do bagietek francuzkich? tak wlasnie podae jest w ksiazce, o ktorej wczesniej pisalam.

Pozdrawiam,

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.