Skocz do zawartości

Ulubione sosy / dipy do mięs z grilla


ciechowy

Rekomendowane odpowiedzi

Może uda zebrać się w jednym wątku przepisy na ulubione sosy i dipy do ugrillowanego mięska. Moim niekwestionowanym liderem od wielu lat jest sos barbecue.

Składniki:

2 cebule

200 g koncentratu pomidorowego

125 ml białego wytrawnego wina

4 ząbki czosnku

50 ml białego octu winnego

3 łyżki miodu

60 ml oleju

1 łyżka musztardy

Przyprawy: po pół łyżeczki bazylii, cząbru i tymianku, liść laurowy, sól, pieprz, kilka kropli tabasco, 50 ml sosu worcester

 

Obieram czosnek i cebulę, drobno siekam i podsmażam na oleju do zeszklenia - nie może zbrązowieć. Dodaję koncentrat wymieszany z octem i duszę 5 minut. Następnie dodaję liść laurowy, płynny miód, wino, musztardę i resztę przypraw. Duszę jeszcze 10 minut bez przykrycia stale mieszając. Uwaga - pryska ! Jeśli ktoś chce wersję mniej ostrą to można zrezygnować z tabasco. Jeśli ktoś lubi wersję mniej kwaśną to można część octu zastąpić winem. Można także zmniejszyć lub zwiększyć ilość sosu Worcester. Proporcje tych czterech składników tj octu, wina, tabasco i sos Worcester można dobierać według swojego gustu aby uzyskać jedną dominującą 'nutę' smakową. Na smak wyraźnie wpływa też miód, lipowy nadaje tylko słodycz ale gryczany dodaje już wyraźnie kolejny posmak który mnie osobiście bardzo odpowiada.

Ten sos to dla mnie niesamowity melanż smaków i jeszcze mi się nie znudził. A do tego można go wlać do słoiczków postawić na denku do wystygnięcia i później przechowywać w lodówce nawet do 3 miesięcy. Zawsze na początku sezonu robię więc wielokrotność z podanych wyżej gramatur.

 

Drugi mój ulubiony to bardzo prosty dip: jogurt naturalny zmiksowany z serem pleśniowym i czosnkiem w proporcjach zależnych od upodobań. Przed podaniem wierzch posypany posiekanym szczypiorkiem.

 

A jakie są wasze ulubione sosy do ugrilowanego mięska ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A w czym najczęściej lubicie marynować mięsko przed wyrzuceniem na grilla ?

Ja zawsze robię marynatę na bazie oleju i sosu sojowego (pół na pół) i 2 z poniższych dodatków:

czosnek lub świeży starty imbir

miód (mój ulubiony to rzepakowy) lub cukier trzcinowy

dwa rodzaje ziół spośród: tymianek, cząber, oregano, estragon.

 

Próbowałem kiedyś marynaty jogurtowe lub z dodatkiem musztardy ale jakoś mi nie podchodziły.

 

Nie próbowałem nigdy glazur na bazie owoców. Kręcą mnie takie smaki jak aronia, czarna porzeczka, agrest. Czy ma ktoś może jakieś fajne przepisy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składniki

(na mały słoik)sos bbq

 

- 1 cebula

- 3 ząbki czosnku

- pół słoiczka koncentratu pomidorowego

- 2 łyżki wody

- 2 łyżki octu (najlepiej winnego)

- 2 łyżki brązowego cukru

- 1 łyżka miodu

- 1 łyżka musztardy

- 1 łyżka soku pomarańczowego

- 1 łyżka sosu worcestershire (ew. sosu sojowego)

- 1 łyżeczka tabasco (lub 1 łyżka tabasco chipotle)

- 1 łyżka oliwy

- 1 łyżeczka chilli

- 1 łyżeczka soli

- 1/2 łyżeczki pieprzu

 

opcjonalnie:

- 1 łyżka koncentratu z tamaryndowca

- 100 ml whiskey

 

Sposób przygotowania

 

Pokrój cebulę w drobną kostkę i zeszklij powoli na rozgrzanej oliwie. Gdy cebula nabierze ładnego złotawego koloru, dorzuć do niej przeciśnięty przez praskę czosnek. Smaż jeszcze ok. 1-2 minut, cały czas mieszając.

Przerzuć zawartość patelni do rondelka. Dodaj wodę, ocet i koncentrat. Zagotuj i wymieszaj dokładnie aż składniki ładnie się połączą.

Dodawaj wszystkie pozostałe składniki sosu i gotuj na niewielkim ogniu cały czas mieszając. 

Gdy wszystkie składniki będą już wymieszane w rondelku, zostaw go na małym ogniu i gotuj bez przykrycia przez ok. 30 min. Sos powinien nabrać średnio gęstej konsystencji i ładnego mahoniowego koloru.

Pod koniec gotowania możesz dodać whiskey i koncentrat z tamaryndowca (ja je zawsze dodaję), wymieszać i gotować jeszcze 5 minut. Sprawdź czy niczego nie brakuje. Gdy uzyskasz już pożądany smak, pozostaw do wystygnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na oko to coś mi tutaj nie pasuje. Mało jest składników płynnych a czas gotowania dla zagęszczenia to aż 30 minut. Według mnie to się przypali. Nie ma tutaj jakiejś pomyłki ?

Gdzie kupujesz koncentrat z tamaryndowca ? Czy to jest to samo co pasta z tamaryndowca ?

 

Pół słoiczka koncentratu pomidorowego ale o jakiej objętości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepisów nie pamiętam bo za każdym razem robię inaczej :) ale ja robię sam mieszanki ziołowe-przyprawowe, do tego celu świetnie sprawdza się mój stary młynek do kawy, wsypuję do niego na co tam mam ochotę i co jest pod ręką, papryka, czosnek granulowany albo świeży, zioła suszone lub świeże, skórka z cytryny, jagody jałowca, no słowem to co akurat przyjdzie mi do głowy  jak doda się świeże zioła albo świeży czosnek czyli coś „mokrego” to wychodzi pasta którą można natrzeć mięso, a jak suszone to posypać mięsko albo dodać olej-oliwę i wychodzi z tego marynata 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marynata do zeberek wieprzowych lub wolowych.

Miodowo-musztardowa

125 ml soku pomaranczowego

125 ml miodu

125 ml bbq sos

2 lyzki sosu sojowego

1 lyzka musztardy grubiziarnistej ( taka z gorczyca z nasionsmi)

3 zabki czosnku zozgniecione

 

Wszystkie skladniki wymieszac dokladnie w duzym dzbanku. Bedzie tego 430 ml jest to marynata na 2 kg zeberek. Najlepij aby mieso bylo w marynacie przez noc lub inimum 3 godziny.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 7 miesięcy temu...

Ja zagotuję małą ilość wody z przyprawami według upodobań :D , następnię studzę i dodaję sól z odrobiną saletry . Taką miksturą zalewm mięso przygotowane na grila . Przypominam że najlepsze to takie jak ja nazywam z "wiejskiej świni" . Pozdrawiam kolegów z forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może taki wariant marynaty komu to spodoba się. :tongue: 

W ogóle u tych "ZZ TOPow" dużo czego ciekawego można zobaczyć.  :thumbsup: 

 

http://www.youtube.com/watch?v=c2P4xoieEBY&feature=share&list=UUjrL1ugI6xGqQ7VEyV6aRAg&index=4

Wszyscy ludzie różne! Jeden ja jednakowy...

i ja BAŁT http://seatroutinpoland.e-fora.pl/index.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D , następnię studzę i dodaję sól z odrobiną saletry . Taką miksturą zalewm mięso przygotowane na grila .

Kolego saletra czy peklosól bo wyrobów ktore potem obrabiasz szybko i wysoko-temperaturowo to nie jest dobry i zdrowy pomysł :(

 

Wysłane z GT-9500I za pomocą Tapatalk 4

 

 

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marynata do skrzydełek

 

2łyżki ostrej musztardy

5łyżek pikantnego ketchupu

sól

czosnek świeży przeciśnięty przez praskę

pieprz grubo mielony

papryka słodka mielona

2łyżki oliwy

zioła suszone lub świeże(majeranek,bazylia,oregano)

Wszystko dobrze wymieszać i obtoczyć skrzydełka,wstawić do lodówki na 2godz.

Moją pasją jest kuchnia:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

sos tzatzyki

2 długie ogórki 

jogurt typu greckiego

przyprawa do tzatzyków lub czosnek.

 

 

Ogórki zetrzeć i lekko posolić. Odstawić aż puści trochę soku. Dodać jogurt, przyprawę do tzatzyków, czosnek granulowany lub starty czosnek. Dodać trochę pieprzu i dobrze wymieszać.

Gotowy sos można dodać do sałatek lub bezpośrednio do grillowanego mięsa

Życzę smacznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadne gotowe przyprawy ! ja daje jeszcze odrobine octu winnego i troche oliwy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAgic key nie wiem czy sama robilas ten sos, kazde zalecenie jest odrzucenie soku ogorkowego,( ogorki jesli recznie robione, to odrzeuca sie nasiennoczesc ogorka ,reszte sciera i jeszcze wyciska, jesli mikserem mozna wszystko pokrojone na kostki zmiksowac a nastepnie odcedzic na sicie ) tak jak napisalam, ow plyn sposoduje kaluze, a sos ten czy dip powinien byc gesty. Czosnek zmiaszdzony  ewentualnie starty na tarce,  dodaje sie cytryne czy ocet( tak jak Electra podaje)  czesto rowiez dodawany jest koperek. Zrob wg takich zalecen a zdziwisz sie smakiem. To na prawde dobry sos.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.