Skocz do zawartości

Kiełbasa zbyt twarda/zbita


WojtekL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie!

Jestem na forum "świeży". Próbuję robić własne wyroby od trzech lat. Zwykle dwa razy w roku tylko, tj. na Święta Wielkanocne i Boże Narodzenie. Wędzonki typu szynka, schab, boczek wychodzą mi dobrze. Mam jednak permanentny problem z kiełbasą. Wychodzi mi zawsze zbyt twarda/zbita. Chciałbym osiągnąć efekt taki jaki zwykle występuje w kiełabasach swojskich, które kupuję czasem w małych wiejskich sklepach, do których lokalni masarze wstawiają swoje wyroby. Te kiełbasy są kruche i miękkie w trakcie konsumpcji. Testowałem różne proporcje mięs i tłuszczów. Staram się raczej robić kiełbasy z większą ilością tłuszczu, bo już doświadczyłem kiełabas zbyt suchych. Także to mam opanowane. Natomiast nie mam pojęcia dlaczego cały czas, niezależnie od ilości tłuszczu i różnych proporcji mięs wychodzą twarde. Łaczę zwykle łopatkę wieprzową, karkówkę, boczek, słoninę lub podgardle. Proporcje były już przeróżne. Mięso kroję, pekluję i zostawiam na noc w lodówce. Dodaję peklosól i sól pół na pół, bo sama peklosól według mnie zbyt mocno wybarwia mięso na różowo. Mięsa mielę nastepująco: chude kawałki 10, tłustsze 8, tłuszcz zawsze na najdrobniejszym jakie mam czyli 4. Następnego dnia dodaję przyprawy, bardzo dokładnie (30-40 min.) wyrabiam, żeby złapało tzw. klej dodając wodę, ale w małych ilościach np. szklanka na 5kg surowca. Potem nabijam jelita ręczną kiełbaśnicą i wieszam kiełbasę w chłodzie na dwie trzy godziny, a następnie wstawiam do nagrzanej wędzarni. Wędzenie trwa zwykle u mnie około trzech godzin. Wędzę raczej ciepłym dymem 60 st. C, pod koniec tj. ostatnia godzina nawet gorącym 80-90 st. C. Może kwestia parzenia po wędzeniu? Parzę zwykle w temperaturze 75-80 st. C, do momentu gdy kiełbasa w środku osiągnie 70 st. C. Czytałem, że ponoć najlepiej zrobić kruchą/miękką w krojeniu kiełbasę tylko z karkówki i boczku. Czy zatem łopatka nie bardzo się nadaje? Znalazłem też info na forum, że podobno powinno dodać się gorącą wodę do farszu w trakcie wyrabiania. Czy to zatem jest klucz do sukcesu? Celowo opisałem tylko sposób przygotowania bez konkretnych proporcji bo tu już testowałem mnóstwo wariantów i efekt jest zawsze ten sam. Proszę o pomoc, bo szczerze mówiąc już się w tym gubię.

 

P.S. Czasami robię taką kiełbasę pasteryzowaną w słoikach wg. tych samych reguł i też wychodzi twarda, a wypadałoby żeby miała konsystencje np. mielonki z puszki (pomijając wszystko inne co jest złe w wyrobach przemysłowych)

 

Pozdrawiam wszystkich!

Wojtek

Edytowane przez WojtekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam dla przykładu którąś tam wersję na 5kg.

łopatka: 3,5 kg

karkówka: 1kg

słonina/podgardle: 0,5 kg

sól/peklosól: 1,8 dkg na kilogram w proporcji 50:50

czosnek: 5-6 ząbków

pieprz: bardzo różnie zwykle dodaję i próbuję, także trudno mi podać wagowo

woda: 0,5l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wędzę raczej ciepłym dymem 60 st. C, pod koniec tj. ostatnia godzina nawet gorącym 80-90 st. C. Może kwestia parzenia po wędzeniu?

Kolego, a przeczytałeś choć jeden przepis na kiełbasy z naszej strony lub forum? jeśli podpiekasz po wędzeniu, to masz kiełbasę pieczoną. Nie należy jej już parzyć.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ostatnia godzina nawet gorącym 80-90 st
Po godzine wędzenia w tej temp. kiełbasa w jelicie cienkim ,jest gotowa do jedzenia,dodatkowe parzenie jest zbędne. 

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wędzę raczej ciepłym dymem 60 st. C, pod koniec tj. ostatnia godzina nawet gorącym 80-90 st. C. Może kwestia parzenia po wędzeniu?

Kolego, a przeczytałeś choć jeden przepis na kiełbasy z naszej strony lub forum? jeśli podpiekasz po wędzeniu, to masz kiełbasę pieczoną. Nie należy jej już parzyć.

 

Czytałem ich mnóstwo. Przepraszam mój błąd. Faktycznie jak, robiłem wersję z gorącym wędzeniem to nie parzyłem. W 60 st C. trzy godziny plus parzenie to też błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną z najlepszych kiełbas i bardzo prosta jest chłopska. A jeżeli chcesz taką rozpadającą się to zrób kruchą. Jak zrobisz według przepisów i jeszcze to nie będzie Cię zadowalało to będziemy mieli odniesienie bo te kiełbasy dużo osób robiło.

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/343-kie%C5%82basa-ch%C5%82opska/

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7037-kielbasa-krucha-halusi/

 

Poczytaj boa wątki i do roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną z najlepszych kiełbas i bardzo prosta jest chłopska. A jeżeli chcesz taką rozpadającą się to zrób kruchą. Jak zrobisz według przepisów i jeszcze to nie będzie Cię zadowalało to będziemy mieli odniesienie bo te kiełbasy dużo osób robiło.

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/343-kie%C5%82basa-ch%C5%82opska/

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7037-kielbasa-krucha-halusi/

 

Poczytaj boa wątki i do roboty.

Bardzo dziękuję!

Faktycznie spróbuję się trzymać sztywno podanych propozycji i dam znać jaki efekt po 20 grudnia.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniała jest kiełbasa " Pradziada" zawsze wychodzi jak robisz zlgodnie z przepisem i co ważne jest tylko na soli.Znaj dziesz przepis w dziale dla początkujących , kiełbasy trwałe i półtrwałe, polecam!!!

 

Poszperam, poczytam i spróbuję. W każdym razie bardzo dziekuję za pomoc.

 

Pozdrawiam,

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łaczę zwykle łopatkę wieprzową, karkówkę, boczek, słoninę lub podgardle.

musisz te części mięsa podzielić na klasy i powarzyć czego i ile masz

 

 

pekluję i zostawiam na noc w lodówce

zostaw na dwie doby

 

 

. Mięsa mielę nastepująco: chude kawałki 10, tłustsze 8, tłuszcz zawsze na najdrobniejszym jakie mam czyli 4

wybierz sobie konkretny przepis na kiełbasę i zobacz jak tam jest opisane, którą klasę / w jakiej ilości na któym oczku mielić

 

 

pod koniec tj. ostatnia godzina nawet gorącym 80-90 st. C.

jak pieczesz to nie parz, raczej susz, poczytaj jak suszyć

 

 

ajlepiej zrobić kruchą/miękką w krojeniu kiełbasę tylko z karkówki i boczku

zależy od przpiesu, wychodź od tego że chcesz zrobic kiełbasę X i się stosuj do miar i wag w przepisie, zobaczysz co wyjdzie i następnym razem będziesz modyfikował pod swój smak

 

 

łopatka nie bardzo się nadaje

łopatka bardzo się nadaje bo ma dużo kleistego mięsa

 

a wogóle to napisz skąd masz mięso

pozdrawiam

Edytowane przez mankotom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam serdecznie!

Na początek przepraszam, że nie odzywałem się tyle czasu ale nie było mnie w kraju. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy włączyli się do dyskusji. Wszystkie rady i wnikliwa analiza wskazanych przepisów przyniosła fantastyczny efekt. Otrzymałem produkt taki jak chciałem. Myślę, że największym błędem było przesadzanie z temperaturą wędzenia, a następnie zbędne już parzenie. Trzymając się ściśle przepisu na kiełbasę chłopską wyrób wyszedł doskonały. Raz jeszcze dziękuję!!

 

Na Wielkanoc zamierzam popróbować z kiełbasą drobiową. Żona mnie namówiła żeby tym razem zrobić coś bardziej dietetycznego. Poszperam w serwisie, wybiorę przepis i dam znać jak wyszło. Postaram się tym razem zrobić również dokumentację zdjęciową.

 

Pozdrawiam,

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.