Skocz do zawartości

Pierwsze wedzenie wyrobów pomoc


zielik93

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam 22 lata i zaczynam przygodę z wedzenie i wyrobem swoich wędlin. Dziś kupiłem 2 kawałki szynki dwie polędwiczki ,boczek,baleron . Chce wszystko razem zapeklowac wg kalkulatora dziadka z tej strony i dodam przyprawy pieprz czosnek liść laurowy i coś tam jeszcze co mam i chce zapeklowac na mokro z 3 dni. Może tak być czy proponujecie coś innego jakieś przepisy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Chce wszystko razem zapeklowac wg kalkulatora dziadka z tej strony i dodam przyprawy pieprz czosnek liść laurowy i coś tam jeszcze co mam i chce zapeklowac na mokro z 3 dni. Może tak być czy proponujecie coś innego jakieś przepisy?

 

Witaj.Jak zapeklujesz wszystko razem z przyprawami to zatracisz smak mięsa.Każdy kawałek będzie smakował tak samo czyli przyprawami.Peklowanie trzy dniowe jest peklowaniem ekspresowym.Ja nie polecam.Proponuję solankę 8 % dla polędwiczek i 10% dla reszty.Czas peklowania 8-10 dni.Ilość solanki 0,4-0,5 l /kg mięsa.O wędzeniu możemy pogadać później. :)  

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec mówisz żeby nie używać żadnych przypraw tylko sól perłowa ? Mój dziadek ś p był masażem i zawsze pęklowal z liściem czosnkiem i pieprzem , na strzykiwal i na drugi dzień wedzil , ale wszystkie receptury zabrał do grobu . To wiem ze 0,5 l wody na kg mięsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

awsze pęklowal z liściem czosnkiem i pieprzem

Raz zrób bez przypraw i dopiero wtedy poznasz prawdziwy smak wędzonek.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy chcesz wędzić ?

Ta solanka to około 7-10 dni w zależności od nastrzyku ;)

 

Tapniete z GT-I9500

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli co na 1kg mięsa wziąć 0,5l wody i 45g soli?

 

Przeczytaj uważnie mój pierwszy post. Tam masz wszystko napisane, ale musisz wziąć pod uwagę czas peklowania 8-10 dni  i to, że polędwiczki peklujemy w nieco słabszej solance.Na 0,5 l wody proponuję 50 g peklosoli dla solanki ok.10% i na 0,5l  proponuję 40g peklosoli dla soloanki ok.8%

 

@zielik93,

 

Aha i czy jak dzisiaj zakupiłem mięso to lepiej zapeklować dzisiaj, czy mogę zapeklować jutro ?

 

 

Możesz dzisiaj, ale możesz i jutro tylko mięso trzymaj w lodówce i dzisiaj zrób sobie solankę i też ją należało by schłodzić do 4ºC. i taką jutro zalać mięso.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chciałbym tak żeby poleżało z 3-4 dni w solance i wędzić

 

Pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł a nie przy wyrobie wędlin.Życzę smacznego nitrytu.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli 2,5l wody  i 250g peklosoli i w tedy będzie solanka 10% dobrze rozumuję ?

 

Dobrze rozumujesz. Z matematycznego punktu widzenia nie będzie to 10%, ale przyjęliśmy na tym forum dla uproszczenia, że tak będzie dobrze.

 

 

 

W takiej solance możesz peklować 2-3-4 dni

 

Peklować to może tylko jaki efekt uzyska. Peklowanie to wypadkowa funkcji czasu peklowania, temperatury, stężenia solanki i jej ilości.Zmiana jakiegokolwiek z tych czterech czynników da nam zupełnie inny efekt.Dlatego należy  przy peklowaniu brać pod uwagę efekt końcowy i do tego dostosować te cztery czynniki 

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się zgadzam z Arkiem, oczywiście zdarzało mi się działać 2-3 dniowo awaryjnie ale wtedy gęsty nastrzyk ile wlezie i masowanie i tak kilka razy ;)

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

oczywiście zdarzało mi się działać 2-3 dniowo awaryjnie ale wtedy gęsty nastrzyk ile wlezie i masowanie i tak kilka razy

 

Chyba sam tego nie jadłeś. :facepalm:  :D A jak smakował nieprzerobiony nitryt.? :laugh:  

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczepan podaje.Przy tych stężeniach i czasach peklowania ja osobiście preferowałbym temperatury bliżej 6-8 *C . To jest peklowanie w/g mnie awaryjne i raczej stosowane rzadko w domowej produkcji dlatego i ten nitryt od czasu do czasu się przyda  :)

 

PEKLOWANIE SZYNEK NA MOKRO

PEKLOWANIE 1 DNIOWE /24h
Wskazana temperatura 4-8stC
1kg mięsa (szynka)
1 litr solanki o st 10% ( 0,10kg peklosoli)
-nastrzyk w pierwszek fazie peklowania 10% drugi nastrzyk w końcowej fazie peklowania 10% ( wskazane masowanie)

PEKLOWANIE 3 DNIOWE /72/h
Wskazana temperatura 4-8stC
1 kg mięsa
1 litr solanki o st 8% ( 0,08 kg peklosoli)
-nastrzyk tak samo jak w pierwszym przypadku


PEKLOWANIE 6 DNI / 144h
Wskazana temperatura 4-8stC
1 kg mięsa
1 litr solanki o st 7 % (0,07kg peklosoli)
1nastrzyk w pierwszej fazie peklowania 10%

PEKLOWANIE SZYNEK NA SUCHO
Wskazana temperatura 4-8stC
Peklowanie na sucho stosujemy od 7 do 14 dni
Na 1kg mięsa 3,5 dkg. Peklosoli

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek Ty wiesz ile ja nitrytu używam ... ; )

Był "przerobiony" wyroby wyszły jak zawsze smaczne poziom słoności akceptowalny termin przydatności ... no cóż nieakceptowalny jak dla mnie wolę troszkę inaczej ;)

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. 

 

Jesteśmy już po 2 wędzeniu ;) Wyszło lepiej niż 1 :)  Pierwszy raz wędziliśmy baleron. Później parzyłam wg info znalezionych na forum. Jednak coś nam tam chrzęściło przy jedzeniu - więc postanowiłam jeszcze raz wrzucić do gorącej wody (tym razem zapominając o czasie i termometrze). Wędlinka wyszła super - ale (jako, że to 2 parzenie) trochę "zmył się" zapach wędzonki...  :facepalm:

 

Stąd moje pytanie - czy można odwrócić proces, tzn. najpierw parzenie, później wędzenie? Jeszcze nie natrafiłam na taki przepis (chociaż gdzieś tu z miesiąc temu widziałam przepis na boczek? najpierw parzony, później wędzony), dlatego pytam :) 

 

Za tydzień kolejne wędzenie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jednak coś nam tam chrzęściło przy jedzeniu

Pamiętaj zawsze o bardzo dokładnym przygotowaniu mięsa na wędzonki.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.