Skocz do zawartości

Autoklaw medyczny


lesniak

Rekomendowane odpowiedzi

Zanim napiszesz, że nie chodzi o ciśnienie a tylko temperaturę poczytaj proszę literaturę o produkcji konserw. A jakie medium będzie przenosiło temp. też ma znaczenie.

 

Niestety nic nie czytałem w tym temacie, po prostu do tej pory się tym nie interesowałem. Zwróć mi uwagę, proszę, gdzie w moim rozumowaniu tkwi błąd.

Bazowałem na informacji, że ma być 121 stopni C w środku konserwy.

Jako że my nie gotujemy w prawdziwych, a co za tym idzie super szczelnych konserwach, to nie musimy pilnować, aby konserwa nam nie wystrzeliła (w szczelnej konserwie przy temperaturze 121C zrobi się ciśnienie około 2 atmosfer, ciśnienie w szczelnym sterylizatorze będzie jeszcze większe ze względu na nieco wyższą temperaturę, co za tym idzie konserwa w nim nie tylko nie nie wystrzeli, ale nawet się nie "wybuli").

Nasz słoik powinien samoistnie wypuścić nadmiar ciśnienia, jaki powstanie przy nagrzaniu go do tej temperatury (no chyba że ktoś ma imadło w rękach, z tym się trzeba jednak liczyć). Tak na przykład dzieje się w piekarniku, w którym możemy wytworzyć wysoką temperaturę, bez podnoszenia ciśnienia.

Jaki medium zagrzejemy? W środku konserwy ma być 121C. Olejem, powietrzem, wilgotnym powietrzem, co to za różnica dla zawartości konserwy czym to będzie ogrzane?

W fabrykach liczy się ekonomia i ich stać na drogie, optymalne rozwiązania. My działamy na sprzęcie, który jest w naszym zasięgu.

Ale są to moje przemyślenia "na szybko" w reakcji na post, i być może jakiejś istotnej sprawy nie uwzględniłem.

 

Hmmm...

Maxel to właśnie wrzucił i się doszkalam:

 

Sterylizację i chłodzenie konserw w słoikach szklanych przepro­wadza się w autoklawach przeciwciśnieniowych. Chłodzenie kon­serw również odbywa się w autoklawach. W czasie sterylizacji jak i chłodzenia nie należy dopuścić do wahań ciśnienia, ponieważ może to spowodować otwarcie się słoików (Ze względu na to, że tak sterylizacja jak i chłodzenie konserw w szkle następujące bezpośrednio po sterylizacji, dokonuje się w tym samym ko­tle — autoklaw przeciwciśnieniowy musi spełniać podstawowy warunek, polegający na tym, że ciśnienie w nim w trakcie chłodzenia powinno być równe ciśnieniu w trakcie sterylizacji. Po skończeniu sterylizacji konserw parę spuszcza się, wtłaczając równocześnie zimną wodę, ale o tym samym ciśnieniu, które wytworzyła w autoklawie para. W ten sposób w autoklawie kończy się proces sterylizacji, a zaczyna się chłodzeniu konserw pod tym samym ciśnieniem. Przy jakichkolwiek, nawet minimalnych wahaniach ciśnienia w autoklawie w czasie wykonywania tych 2 procesów, wieczka naczyń szklanych otwierają się a konserwy nie nadają się do spożycia. Ta metoda sterylizacji i chłodzenia dotyczy jedynie konserw w szkle. Konser­wy mięsne w puszkach blaszanych są sterylizowane względnie pasteryzo­wane i wychładzane według metody opisanej w rozdziale pt. „Charaktery­styka procesu technologicznego konserw pasteryzowanych”). W słoikach szklanych produkuje się na razie tylko konserwy sterylizowane.

Chyba jednak trochę głupoty piszę?

 

 

Wodę gazowaną nasycam w kegach ciśnieniem 5 atmosfer

 

Zaspawałeś zabezpieczenie, czy po prostu tyle wytrzymują standardowo?

Edytowane przez ZLeP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

W środku konserwy ma być 121C. Olejem, powietrzem, wilgotnym powietrzem, co to za różnica dla zawartości konserwy czym to będzie ogrzane?
Jak to sprawdzisz?

Powietrze ma małą pojemność cieplną.

Polecam stronę 61 http://sterylizacja.org.pl/pliki/Sterylizacja_technologia_i_obowiazujace%20przepisy_2012.pdf

 

Tak dla uzupełnienia: tak 121C to ok. 2atm, ale ciśnienia bezwzględnego - czyli 1 atm nadciśnienia. Istnieją takie szybkowary. Po angielsku wujek G najłatwiej wyszukuje dla hasła: canner 15 psi

 

Wspominana na forum sól kuchenna podnosi temperaturę wrzenia zaledwie ok 8C przy roztworze nasyconym.

Lepszym rozwiązaniem byłby chlorek wapnia - ok 59C ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy ciągnąć dalej ten temat, do tej pory uznawałem, że pokrywka słoika poddana ciśnieniu od wnętrza słoika rozszczelni się i upuści nieco ciśnienia, a przy ciśnieniu ze strony zewnętrznej, doszczelni się. Jednak literatura dotycząca konserw, którą opublikował Maxell mówi, że nie mam racji.

 

Mikami, jak sprawdzę temperaturę?

Najlepiej sposobem Dziadka, czyli sondą termometru sięgającą środka konserwy, szczelnie zamontowaną w pokrywce jednego z gotowanych słoików.

Inne metody są mało dokładne z wielu powodów, nie tylko z pojemności cieplnej czynnika grzewczego.

Dziadek opublikował sposób jak tyndalizować konserwy. Wzoruję się na nim. Jednak zdaję sobie również sprawę, że co doskonale rozpracował u siebie, u nas już niekoniecznie będzie takie doskonałe.

Dlaczego tak uważam?

Podam na przykładzie kuchenki: mamy kuchenki o różnych mocach, które w różnych czasach będą rozgrzewały wodę do zadanej temperatury w naszych garnkach o różnych pojemnościach, nasze słoiki mogą mieć różne objętości...

Każdy z tych parametrów wpływa na szybkość rozgrzewania zawartości słoika, a co za tym idzie osiągniemy inną niż u Dziadka temperaturę docelową zawartości, po np 10 minutach w zadanej temperaturze,

Można powiedzieć, że komplikuję, bo nasi dziadkowie robili wszystko na czuja, bez termometru i było dobrze. Owszem, ale my mamy łatwiej dostępną wiedzę, sprzęt i możliwości. Nawet nie będąc fachowcem możemy zrobić to lepiej.

Edytowane przez ZLeP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy ciągnąć dalej ten temat, do tej pory uznawałem, że pokrywka słoika poddana ciśnieniu od wnętrza słoika rozszczelni się i upuści nieco ciśnienia, a przy ciśnieniu ze strony zewnętrznej, doszczelni się. Jednak literatura dotycząca konserw, którą opublikował Maxell mówi, że nie mam racji.

 

Podobne informacje Maxell opublikował już wcześniej https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10929-rozdział-vi-grzyby-apertyzowane/

 

Z kolei Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Słój i artykuł Sterowanie procesem obróbki termicznej konserw sterylizowanych wspominają o samoodpowietrzaniu się słoi typu Weck i twist-off. Wprawdzie w Wiki jest ostrzeżenie na temat konserw mięsnych, ale artykuł wśród możliwych rozwiązań odpowietrzania wspomina o prowadzeniu obróbki umożliwiającej odpowietrzenie w autoklawie

 

 

Ciekawostka: instrukcja obchodzenia się z wieczkami  twist-off http://www.alpack.ie/_fileupload/TWIST%20OFF%20CAP%20APPLICATION%20GUIDE%20rev5.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza. :D Zarówno Weck, jak i Twist-off tak właśnie się odpowietrzają. Dzieje się to jednak przy ciśnieniu atmosferycznym, co równoznaczne jest z procesem pasteryzacji (ogrzewanie do 100 st.C). Prosta zależność fizyczna jest taka, że podnosząc dalej temperaturę (sterylizacja), otrzymamy proporcjonalny wzrost ciśnienia, i tutaj musimy już stosować ciśnieniowe autoklawy, które wzrost temperatury i ciśnienia np. wewnątrz słoików, zrównoważą wzrostem ciśnienia wewnątrz urządzenia uniemożliwiającym rozerwanie szklanych opakowań. 

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak.

Nie mamy możliwości podniesienia temperatury wody (a to jeden ze składników konserwy) powyżej 100C bez wzrostu ciśnienia. Odpowietrzanie upuści nam ciśnienie, ale co za tym idzie, spadnie temperatura wrzenia i nie osiągniemy 121C.

Bez ciśnienia osiągnięcie temperatury 121C w słoiku jest możliwe po całkowitym odparowaniu wody.

Ale kto to później zje :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Dlatego czekajcie cierpliwie, gdyż jestem w trakcie opracowywania materiału o produkcji konserw mięsnych, a jest on naprawdę zajmujący.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Maxell słusznie zauważył już nie długo się wyjaśni dla czego interesuje się autoklawem. Obecnie moje konserwy robię w piekarniku z termoobiegiem i ustawiam na 110 C. 

Mając w swojej biblioteczce książki o produkcji konserw temat troszkę poczytałem dokładniej.Wszystkim polecam 4 książki 

,,Produkcja konserw w opakowaniach szklanych '' Marian Kamienny - 1955r 

,,Produkcja konserw mięsnych '' Tadeusz Straszewski - 1955 r 

,,Przepisy wewnętrzne nr 18'' - Konserwy w opakowaniach szklanych  - 1961 r 

,,Przepisy wewnętrzne nr 19'' - Konserwy w opakowaniach metalowych - 1962 r 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ale kombinujecie z autokalawami , piekarnikami i 3 dniowymi gotowaniami sloikow,

Tu gdzie mieszkam rozwiazanie jest bardzo proste i od lat 70 tych albo i wczesniej do pasteryzacji sloikow wlasciwie ze wszystkim uzywa sie prostego szybkowara zrobionego do tego celu , zreszta pisal o nich marek z bielska .

Oczywiscie tych szybkowarow jest multum , taki szybkowar kosztuje 75$ i ma dolaczona instrukcje , klade go na kuchenke gazowa lub ceramiczna i stosuje sie do prostej instrukcji i tyle sterylizuje bigosy , zupy , dzemy , warzywa , przeciery , miesa roznego rodzaju , i wszystko inne co mozna przechowac w sloiku

Dodam ze sloik 450 ml 75 min a ok 3/4 l 95 min i miesny sloik gotowy , warzywa owoce i inne przetwory mniej .

Dziwie sie ze w Polsce gdzie tradycja zaprawiania w sloiki jest duza zaden producent nie wpadl by ulatwic zycie amatorom sloikowych potraw.

Dodam ze tu glowny urzad ds zywnosci uznaje sterylizacje sloikow z miesem za pomoca szybkowara za jedyna dopuszczalna i bezpieczna metode w warunkach domowych , natomiast przestrzega przed piekarnikami i trzy dniowymi gotowaniami i uznaje te metody za nie stuprocentowe w zniszczeniu przetrwalnikow botulizmu , oczywiscie wiele ludzi w Polsce z powodzeniem stosuje 3 dniowe gotowanie sloikow i jest ok ,i ja rowniez takie jadlem produkty i nic mi nie zaszkodzily ale napisalem poprostu ciekawostke jak to wyglada w usa .

Pomijajac juz sprway botulizmu , sterylizacja w szybkowarze do tego przeznaczonym jest prosta szybka i naprawde oszczedza mnostwo pracy a zapasteryzowac mozna wlasciwie wszystko i spokojnie otworzyc po np roku i skonsumowac .

Takze polecam , jesli takowe juz trafily do Polski ,

No i jako ciekawostke podam ze sloiki i dekielki nie trzeba wyparzac tylko umyc , a dekielki po otworzeniu sloika nie nadaja sie juz do nastepnej pasteryzacji , ale w marketach jest ich pelno i sa tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

uzywa sie prostego szybkowara zrobionego do tego celu

Możesz przesłać jakieś zdjęcia takiego szybkowara.

Nigdy nie walcz o przyjaźń....

O prawdziwą nie musisz,

o fałszywą nie warto

VanCana

 

Jak wspaniale jest nic nie robić , a potem -odpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły szybkowar z dodanym ciśnieniomierzem.

 

 

Takze polecam , jesli takowe juz trafily do Polski ,

 

 

Samochody, też już mamy ! :tongue:

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro taki zwykly to czemu bawisz sie w piekarnik miro , I poco tyle stron o 3dniowym gotowaniu piekarnikach ,ruskich wynalazkach,albo autoclawach do sterylizacji narzedza hirurgicznych ,.Reklamujesz tyle lat swoj sklepik na tej stronie I jeszcze nie wpadles na to ze mozna sprzedawac takie proste szybkowary do sterylizacji sloikowe ,a I Sam wkladasz je do piekarnikach I modlisz zeby nie wybuchly aa jak nie to wklejasz przepis na mieso pieczone z piekarnikach jako tuszonka,Zreszta ligawa podal wam przepis natuszonke ale jakos dziwnym trafem zapomnial dodac ze sterylizowal w tym prostym szybkowarze a wy przez kolejne strony gotowaliscie te mieso w sloikach 3 dniowym systemem I za choinke nie przypominaly tuszonki,pewnie chlopina mial niezly ubaw jak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś czytał wątek i wpisy w w nim przeczytałbyś to co napisał kolega:

Aby osiągnąć temperaturę wrzenia wody na poziomie 121st C musimy podnieść ciśnienie o ponad 2 atmosfery ... czyli zaczyna nam się robić "narzędzie niebezpieczne" ... kombinowanie w warunkach domowych może mieć naprawdę przykre skutki ;)

 

Sam nie odważyłbym się użyć szybkowara do słoików, a tym bardziej nie polecę tego innym osobom.

Już wolę te nasze starodawne trzykrotne pasteryzacje, niż rewolucję w kuchni bo wybuchu szybkowara.

 

 

 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm tak sobie myślę czy kiedykolwiek pierdyknął Ci słoik / słoiki przy szybkowarowej obróbce ?

Mnie sie to zdarzyło dwa razy i wiecej nie chcę to po pierwsze ....

Po drugie ile tych słoików na raz obrobisz termicznie ?

Szybkowary nie grzeszą niestety pojemnością ;)

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani, tym razem popre naszego kolege zza oceanu. Sa to specjalnie duze  szybkowary glownie maja w domach zastosowanie do wekow.  Wszyscy ,ktorych znam, stosuja je ,ale ze specjalnymi sloikami , jak do tej pory nikt nie mial zadnych problemow z tym ,ze jemu sloiki popekaty czy cos sie stalo.  Stosowane jest wlasnie do mies i innych potrawmiesnych ,oraz tych ,gdzie warzywa sa dawane bez octu  do sloikow.

. Sama zastanwiam sie nad kupne  tego kompletu. 

 

 Jesli otworzycie link, jaki podal agn, ponizej jest pokazana ksiazka i na niej sa zdjecia wlasnie tych sloikow odpowiednich do tego gara.

Przynajmniej ja nie znam osoby ,ktora by dawala  inne sloiki do tego garna.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie kolezanko , Tu wlascowie dominuje w sloikach firma ball, I w zasadzie wszyscy je uzywaja do przetworow.

By byc scislejszym sterylizacji powinno poddawaj sie przetwory nisko kwasowe czyli miesne I warzywne ,nawet dolanie octu do fasolki szparagowej nie rozwiaze problemu,owszem niektore warzywa I praktycznie wszystko owoce mozna pasteryzowac ale po co ja wystarczy je wrzucic w sloikach do szybkowara na 10 min w przypadku dzemy np I miec pewnosc I spokoj a dodatkowo nie trzeba wyparzac sloikow czy dekielkow.Dodam jeszcze ze tak robie potrawy typu gulasz ,chili ,flaczki ,klopsy ,wracam po pracy sloiczek otwieram I obiad gotowy a sloikowe moga stac nawet I rok ale mi chodzi o to by w wolnym czasie zrobic kilka potrawy I wykorzystac je w miesiac czy dwa ,sloiczki nawet nie znosze do piwnicy a stawiam do lodowki ,jade na ryby ,narty ,czy kamping mam super jedzenie,nie wspomne o miesach ktore nawet nie trzeba zasalac mozna to zrobic po wyciagnieciu ze sloikach I juz gulasz gotowy na obiad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej macie w Polsce amazon ,mozecie szukac na stronach ruskich ,czy chinskich maja wszystko I wszedzie przesla czsem nawet nie tak drogo

Chinski porzadny Od 15 litrowych w zwyz to 75$ a porzadny made in USA z grubej stali nie aluminium I naprawde spory to 300$ z tym ze ten jedynie na kuchenke gazowa bo na ceramicznej za ciezki , ale ten chinczyk dziala super takze do domowych wekow jest az nadto wystarczajacy.

Edytowane przez agn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amelinium :D , nie pod indukcję.

Mniejszy: http://allegro.pl/szybkowar-17l-cisnieniowy-garnek-turecki-indukcja-i5718743331.html indukcyjny. Jednak nie pisze jakie na jakie ciśnienia są ustawione. To ważne, jeśli chcemy uzyskać temperaturę 121C.

Edytowane przez ZLeP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-41581-0-94389800-1446834801_thumb.jpgJa zakupiłem autoklaw niemiecki za śmieszne pieniądze (200 zeta) i od ponad roku w nim wędzę , dopiekam , wekuję . Od tyłu gdzie nie ma grzałek zrobiłem otwór na dymogenerator Rogera . Ustawienie temperatury to bajeczka i największa to 120  a najniższa 20 .  

Edytowane przez Henio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bimbrownicy to mają klawo :D .

Keg wytrzyma 2 atmosfery. Byle w otwór kega słoik się zmieścił, szczelne zamknięcie i mamy szybkowar o pojemności 50l.

Co za uniwersalny i zaawansowany sprzęt :D . Można w nim peklować, pasteryzować, pędzić :D . Nikt w nim jeszcze nie wędził? :tongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.