Skocz do zawartości

Przeciągnięty kolorek


rademar

Rekomendowane odpowiedzi

Miesiąc temu zaliczyłem pierwsze wędzenie - trwało 5-6 godzin ( bliżej 6 ) w temp. ok. 50-60 st. i wyszło ok.

Wczoraj drugie wędzenie. Tym razem temp. nieco niższa 40-50 st. Po 6-ciu godzinach wędlinki wciąż wydawały nam się blade. Dociągnęliśmy do 8-miu godzin bo dopiero wtedy kolor wydał nam się dobry. Potem parzenie, wędlinki na kij do piwnicy i spać. Dziś stwierdzam, że ewidentnie kolorem za mocny i należało skończyć wcześniej. Gdzie tkwi "myk", który powodował, że wędliny wydawały nam się blade, a wyszły nieco przewędzone ? Jakieś złudzenie optyczne czy na jakimś etapie jest nagły skok kolorystyki ? 

Wiem, że typowy czas wędzenia to 4-5 godzin ale po tym czasie wszystko było jasne jak wyjęte z solanki.

Edytowane przez rademar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie parzenia wędliny ciemnieją.

Nie wspomnę też o wspomagaczach wędzarniczych, które również mogą powodować błędny odbiór koloru....  :D

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ta wędzarnia https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10849-najpierw-powoli-jak-żółw-ociężale-czyli-ruszamy-z-budową/

A jak opalałem ? Hmmm,.. wsadziłem drewno do paleniska,.. zapaliłem,.. i był dym :)

Sorry,.. a możesz sprecyzować o co pytasz w zakresie opalania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę zakładał osobnego wątku,.. zapytam jeszcze tu. Moje wędlinki wszyły dobre, soczyste. Wędlinki kolegi - suche. Np. szynki z piersi indyka kupione razem, ja peklowałem swoje on swoje. Razem wędzone i razem parzone. I moje ko, a jego suche. Jaka przyczyna ? On miał wsadzone w ciasniejsze siatki (?)

Edytowane przez rademar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mięso było z tego samego źródła, to czymś musiał różnić się cały proces od Twojego.

Peklował sam i nie wiemy czy na mokro, czy na sucho ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peklowaliśmy na mokro tyle samo czasu. On mógł mieć inną temp. przy peklowaniu bo trzymał w garażu w kanale, a ja w lodówce. Jak pisałem wyżej wspominał, że dodał soli ( a zmniejszył peklosól ). Miał bardziej ściśnięte wędliny bo miał ciaśniejsze siatki i jego wisiały na drążku bliżej drzwi w komorze, a moje głębiej w środku. To chyba wszystkie różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy trop jest dobry.

Siatka nie miała tu wpływu na soczystość, a jeśli wszystko było podobne to jedynie pech że mięso kolegi trafiło się akurat jakieś felerne.

Raczej nie było z tej samej sztuki indyka.

 

Ja bym jednak dopytał kolegi czy przez przypadek nie peklował na sucho.

A jak tak, to nie mam pojęcia gdzie jeszcze może być przyczyna "inności ".

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indyki kupione razem, ale szynki osobno. I zarówno szynki jak i indyki jemu wyszły sucho. Parzyłem w 3-ech garach. Jego mocniej ściśnięte były cieńsze i termometr najpierw wbiłem w jego indyka. Jak osiągnął 72 st. przerzucałem termometr do następnych wedlin w.g. grubości. Kilka moich wędli, które nie zmieściły się do garów musiało poczekać i trafiły do parzenia w drugiej kolejności. Nie wiem czego się czepić..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.