Skocz do zawartości

KASZANKA WIELKOPOLSKA


SZCZEPAN

Rekomendowane odpowiedzi

SKŁADNIKI

 

Kasza Jęczmienna 1,5kg

Krew 0,5l

Wątroba wieprzowa 1 kg

Skóry wieprzowe 2kg

Płuca wieprzowe 0,8 kg

Podgardle lub pachwina 2kg

 

PRZYPRAWY

Sól kuchenna 0,20kg

Majeranek 0,05kg

Pieprz 0,02kg

Cebula 2szt (średnie)

 

SPOSÓB WYKONANIA

 

1 Skórki, płuca, podgardle myjemy i gotujemy do stanu miękkiego.

2 Kasze zalewamy rosołem 3 l rosołu (1-2) i dokładnie mieszamy po tej czynności wstawiamy do naczynia, w którym gotujemy mięso i parujemy kasze do miękkości ok. 1,5h

3 Zaparzamy wątrobę i kroimy w kostkę 1cm na 1cm

4 Cebulę kroimy i smażymy do złotego koloru

5 Mięso ugotowane mielimy przez sitko5mm wraz z cebulą dodajemy kasze i pokrojoną wątrobę dolewamy krew,przyprawy i mieszamy.

6 Napełnianie w jelita

7 Parzenie- kaszankę wrzucamy na wrzącą wodę i obniżamy temp wody do 85stC

Parzymy 15-20minut

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczepciu pachwina to chyba bez skóry?

Krew gotujesz czy idzie na surowo? Osocze z plazmą?

Ale tylko podgardle i pachwinę rozdrabniamy a resztę mieszamy? Tak?

Bo po co kroić wątrobę jak idzie na piątkę

Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego,

Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo po co kroić wątrobę jak idzie na piątkę

Czepiasz się zemat. Bo przecież w przepisie Szczepcia jest to wyraźnie napisane w punkcie 5 Mięso ugotowane mielimy przez sitko 5 mm wraz z cebulą dodajemy kasze i pokrojoną wątrobę dolewamy krew,przyprawy i mieszamy.

A więc nie idzie wątroba na piątkę tylko pokrojoną dodajemy do zmielonego przez sitko 5 mm ugotowanego mięska. Ja laik to rozumiem, a Ty podobno masz kilkunastoletnią praktykę... Ale z tego co widzę i czytam w innych postach chciałeś po prostu dopiec Szczepciowi i coś Mu tam udowodnić. Tylko co? Chyba się nie mylę.

Mam rację Szczepciu?

Pytanie do Szczepana dotyczy oczywiście sposobu postępowania z pokrojoną wątrobą.

Ludzi coraz więcej a człowieka coraz mniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikomu nie chcę dopiec :idea: lubie Szczepcia :grin:

się kurcze zapytać nie można :question:

Jak znasz recepturę to iretaci powiedz:

A co z krwią? parzona czy nie?

a skóra z pachwiny będzie widoczna na przekroju :mellow: czy bez skóry idzie?

Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego,

Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Witam

Zemat nie chcę cię urazić, ale odnoszę wrażenie jak byś był oczytany a w praktyce????

Krew dodaję na surowo a wątrobę zaparzamy osobno i kroimy w kostkę dla kogoś, kto ma rozeznanie to jest bardzo proste

Zemat mięsa gotowanego nie schładzam i gorąca kasza mieszam dolewając krwi, która się zaparza Pozdrawiam

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wszystkich recepturach wyrobów podrobowych jakie znam i posiadam podgardle i pachwina użyte w recepturze zawsze są ze skórą i tak jest to przyjęte chociaż to nie jest zaznaczone, ponieważ są to elementy z rozbioru zasadniczego i każdy wie jak one wyglądają Wyjątkiem jest podgardle które gdy krojone jest w kostkę wyraźnie zaznaczone jest -podgardle b/s lub skórowane. W tym przypadku pachwina ze skórą czy bez skóry nie ma znaczenia bo wszystko jest zmielone. przez siatkę 5 mm Pytanie dziwne ponieważ jak mogą być widoczne skórki z pachwiny zmielonej przez siatkę razem z innymi skórkami. A tak swoją stroną skąd temat o pachwinie jak Szczepan wyraźnie pisze ze tym razem gotuje podgardle.Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proszę wybaczyć zemat, ale odniosłem zupełnie inne wrażenie. Ja zostanę przy swoim i Ty zapewne też. Co do przepisu to niestety muszę Cię zmartwić: jestem dopiero po "zadymiarskim" poczęciu, na razie rozwijam się w łonie, czytam artykuły zawarte na stronce i uczę się, jak czegoś nie rozumiem, szukam, sprawdzam aż zrozumiem. Tak więc nie mogę odpowiedzieć na Twoje pytania bo odpowiedzi po prostu nie znam. Zresztą Szczepan i Dziadek już Tobie odpowiedzieli.

Pozdrawiam

Ludzi coraz więcej a człowieka coraz mniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iretaci, i własnie takie osoby jak Ty (i ja, i dziesiątki na tym forum) wkurzają Zemata.

Facet całe życie uczył się fachu, ciężko pracował, czytał literaturę, eksperymentował. W końcu doszedł do poziomu profesjonalnego. A teraz się okazuje, że żółtodzioby, totalni amatorzy tacy jak my, bez większego wysiłku mogą robić wędliny smaczne i zdrowe - takie same jak on. W dodatku poznają tajniki zawodu masarza i z powodzeniem stosują je w praktyce. Facet jest rozgoryczony, upokorzony, ma do nas pretensje i żal, czuje że to niesprawiedliwe. Stąd się bierze agresja i złośliwości. Upatrzył sobie jako ofiarę Szczepana i próbuje w ten przykry sposób wykazać jednak swoją przewagę.

Smutne to, że dorosły facet nie potrafi sobie poradzić z emocjami, i w dodatku odrzuca życzliwość ludzi na forum. Obawiam się, że bez ostrej interwencji administratora, nie uda się przywrócić porządku na forum.

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję sie pod Twim postem Maad tylko może te uwagi na temat Zemata Admin przeniesie na Bla bla bo zaczynamy zasmiecać tematy chyba też przez szanownego Zemata, który zaczął wprowadzac bałagan w postach. Mam nałogowy zwyczaj czytac posty codziennie i jak widzę post Pana Zemata to już widomo że nic to nie wnosi a wręcz przeciwnie tylko wprowadza zgrztyt :devil: może wreszcie dotrze do niego, że musi zmienić ton jak chce "zaistnieć na forum" :grin:

pozdrawiam :cry: Zemat psuje mi humor na pół dnia :???:

Pozdrawiam Anetka :lol:

 

To nie sztuka śmiać się, kiedy wszystko jest dobrze, sztuką jest szukanie uśmiechu gdy nam jest źle !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak źle ,. Zemat po prostu jest zaskoczony wiedzą jaka jest na tym i trudno przebić się z nowymi pomysłami .Do tego może pracuje w takim otoczeniu a często to się zdarza ze w nie wielkich grupach pracownicy są bardzo kąśliwi wobec siebie. i to może udzielać się jemu na forum Tak ogólnie wcale nie jest taki zły, problem w tym ze chyba nie spodziewając sie tego trochę w nie zamierzony sposób sam na to zapracował. POZDRAWIAM
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Dziadku. To jest dobry chłopak, jesli tak moge z racji wieku napisać. Po prostu trzeba mu podnieśc poprzeczkę, gdyż ma potężny zasób wiedzy i doświadczenia.

Pytanie: dlaczego nie można grillować wędlin i wędzonek, w których mięso podczas obróbki technologicznej było peklowane solą z dodatkiem azotanu lub azotynu?

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.