Jump to content

Aksamit97

Użytkownicy
 • Posts

  1,653
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie podano
 • Miejscowość
  Wrocław
 • Zainteresowania
  serowarstwo

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Aksamit97's Achievements

Mentor

Mentor (12/14)

 • First Post
 • Collaborator Rare
 • Posting Machine Rare
 • Week One Done
 • One Month Later

Recent Badges

0

Reputation

 1. Aksamit97

  Zapal świecę

  Niech spoczywa w pokoju, Nasz Serdeczny Kolega-Spółdzielca Piotr.
 2. Oczywiście, że można.
 3. Aksamit97

  Oscypki

  Trochę niska temperatura. Spróbuj może wyższej.
 4. Aksamit97

  Oscypki

  Cezarze,tę podpuszczkę dobrze dawkujesz. A ja wygniatam Gołko nawet w 60-70 stopniach.
 5. Pokażę, skoro tylko skończę robić dzisiejszy. Będą 2 Aksamitne.
 6. Oczywiście. Wszystkich zapraszamy na szkolenie. Chętnie podzielony wiedzą i doświadczeniem. Michale, szkolić się zawsze warto. Nikt z nas nie jest alfą i omegą. Mimo 5-letniej praktyki, dalej się uczę i niejedno potrafi mnie zaskoczyć.
 7. Śmietana będzie częściowo ukwaszoną. Możesz ją zostawić na dłużej w cieplejszym miejscu (ok. 22 stopni Celsjusza) do ukwaszenia. Niemniej jednak z takiej mieszanki można zrobić masło. Istotną kwestią będzie, jaka będzie jegoż trwałość.
 8. Co do tej informacji, to nie do końca mogę się zgodzić. Z jakiegoż to powodu miałyby najbardziej tuczyć? Przecież zawierają one duże ilości tłuszczu, od którego nie tyjemy. Poproszono mnie, bym odniósł się do procesów zachodzących z udziałem białek. O lipidach i węglowodanach mogę napisać, skoro tylko wrócę do domu.
 9. Rozwiń to zdanie proszę o wskazówki praktyczne dla nieobznajomionych serowarów. Ależ oczywiście. Już śpieszę z wyjaśnieniami. W szczepionce czerwonej mazi nie występuje tylko jeden gatunek bakterii. Najczęściej jest ich kilka do kilkuset, a przetrwać mogą te, którym stworzymy odpowiednie warunki do rozwoju. Samych szczepionek czerwonej mazi może być kilka. Każda firma może uznać za lepsze inne szczepy, z tego właśnie powodu w jednych występują drożdże, w innych nie. Ogólnie rzecz ujmując, bakterie czerwonej mazi działają na białkach. Powodują ich hydrolizę i powstają aminokwasy. Aminokwasy te mogą mieć różne smaki. Aminokwasy mogą być oczywiście dalej rozkładane do amin, amoniaku, kwasów organicznych itd., które to wpływają pozytywnie na smak sera i jegoż aromat. Jeżeli jednak rozkład będzie zbyt daleko posuniętym, może nastąpić proces gnicia, który wpływa bardzo niekorzystnie na gotowy produkt. Jeśli ser po rozkrojeniu jest gorzkim, to warto go zostawić jeszcze na 2-3 tygodnie do dojrzewania. Dotyczy to wszystkich bakterii i pleśni, które posiadają zdolność do hydrolizy białek.
 10. W szczepionkach maziowych występują zarówno bakterie, jak i drożdże.
 11. To jest w okolicach Trzebnicy? A Cerekwicy jedna Pani sprzedaje mleko. A poza tym to dosyć mało jest gospodarzy z krowami.
 12. Jeżeli żółkną, to zntmyt niska wilgotność, ponieważ obsychają. W jakiej wilgotności i temperaturze są przechowywanymi? Ciemna pleśń powstaje przy zbyt wysokiej wilgotności. Sery są obracanymi codziennie?
 13. Aksamit97

  Sosy

  Zapomniałem dodać, iż w sytuacji, gdy śliwki są słodkimi, to dodatek cukru będzie zbytecznym. Dziękuję za uwagę. Bardziej chodziło mi o walory smakowe miodu. Na przykład gryczany świetnie się sprawdza.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.