Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Camelkowe wyroby szynkowarowe i wędliniarskie

szynkowar wyroby szynkowarowe przepisy na szynkowar

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

#21 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4981 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 26 mar 2015 - 11:25

JA z moich owocow zdejmuje skorke i robie olejki.  Kiedys kolezanka ode mnie do Kanady zabrala tego kilka porzadnych sloikow, to kazdy jej znajomy twierdzil, ze takiego aromatu to nie czuli jeszcze. Chyba ma wplyw na to, ze swiezo zerwane i do obrobki. 

Ja znowu kazdemu zazdroszcze sliwek, jablek i ogrestu, bo tego nie mam.

#22 camelki

camelki

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 317 postów

Napisano 26 mar 2015 - 13:35

JA z moich owocow zdejmuje skorke i robie olejki.  Kiedys kolezanka ode mnie do Kanady zabrala tego kilka porzadnych sloikow, to kazdy jej znajomy twierdzil, ze takiego aromatu to nie czuli jeszcze. Chyba ma wplyw na to, ze swiezo zerwane i do obrobki. 

Ja znowu kazdemu zazdroszcze sliwek, jablek i ogrestu, bo tego nie mam.

podaj przepis na te olejki - jesli to nie tajemnica

#23 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4981 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 26 mar 2015 - 22:11

To olejki do ciast , po portu jesli zasypujesz cukrem, po czasie jest juz plynny slodki pachnacy niebem pomaranczowym  plyn. Jesli chodzi o same olejki, to stosuje  przewaznie jako baze olej lniany, nim zalewam rozdrobinione skorki pomaranczowe( tylko kolorowa czesc) ,ja scieram na tarce bezposrednio do naczynia gdzie bedzie zalewane. 

Pamietaj, jesli macie dostep do owocow z drzewa tonajlepsze, tylko przeplukuje sie je z kurzu i tyle. Tpo cala tajemnica. Niektorzy czytalam, gotuja takie oleje w zalakowanych slojach, ja lubie na zimno te olejki robic. Moze mam mniej intensywne, ale jestem przeciwko podnoszenia temperatury  oleju.

PAwel, Olu, u nas chyba w co drugim domu jest jakies drzewo cytrusowe. Moja cytryna zywi cala ulice i znajomych i nieznajomych, bo ma tyle owocow. Pomarancze mam jak na razie w duzej ilosci od sasiadki, moje drzewko jest mlode i nie ma na tyle owocow.  Posiadam tez lime( lemonke) , ta rowniez, juz teraz zaczela  dojrzewac owoce, a jeszcze przy tym sa male niedorosle owoce i juz kwiaty.  

No i moje ostatnie dopieszczone drzewko, to blood grapefruit.  JUz sie nie moge doczekac owocow :D  Sa piekne , duze, az galezie sie uginaja.

#24 camelki

camelki

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 317 postów

Napisano 26 mar 2015 - 22:35

Ciekawe - nigdy tak nie robiliśmy. Pewnie po powrocie do Saudi spróbujemy, bo z pomarańczy dostępnych w Polsce bede miał więcej chemii niż aromatu

#25 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4981 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 26 mar 2015 - 23:02

Wiesz, jesli pieczecie ciasta. Zasyp drobno pokrojona skorke cukrem krysztalem. Tylko tak jak najszybciej po krojemiu. Zobaczysz jak szybko bedziesz mial sloik pelen  plynu. U mnie ten plyn szybciej jest w zastosowaniu niz skorki

#26 camelki

camelki

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 317 postów

Napisano 26 mar 2015 - 23:07

Spróbuję - coś takiego zawsze się do czegoś wykorzysta - jak nie do ciasta, to do nalewki :D

#27 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5523 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 27 mar 2015 - 10:10

Ehhhh Aniu ale zazdroszcze Ci tych cytrusikow w pozytywnym znaczeniu :)  a szczegolnie tej limonki,ja ma wbrod jagod , mirabelkowych drzew to u nas na kazdym podworku jakies porzeczki sa jako zywoploty,nawet mam dostep do wisni bo tez rosna na podworku kolo bloku u znajomych ,i nikt tego nie zrywa ( nie wiedza co dobre) :)

#28 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4981 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 27 mar 2015 - 11:03

Electra, u nas ostatniozaczeli oliwkowymi drzewami wysadzac pobocza drog. Smiesznie,bo kiedy juz owoce sa i ptaki wszystkiego nie zjadly, ludzie autami staja i obrywaja je.

#29 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5523 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 27 mar 2015 - 11:21

u nas nie ma praktycznie wogole agrestu nie ma  ale porzeczki czarne i czerwone to praktycznie sa na kazdym podworku jako takie przegrodki zywoplotowe ,ale to jest dosc stare budownictwo ,bloki z lat ,60 bo teraz to juz tak nie sadza.Wycieli na naszej gorce ok 10 drzew bo juz blok przerosly a ze na skale to jak by powalilo na blok to nie byloby ciekawie.

#30 camelki

camelki

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 317 postów

Napisano 30 mar 2015 - 16:17

Nasza pierwsza palcówka

Składniki -  proporcje na 1 kg mięsa
  • 1 kg mięsa wieprzowego (szynka, łopatka)
  • 10 dag słoniny lub podgardla lub bardzo tłustego boczku
  • peklosól - 16 do 22 gramów na kilogram mięsa
  • pieprz 1-2 gramy na kilogram mięsa
  • ziele angielskie - 0,25 grama na kilogram mięsa
  • czosnek - 1-2 gramy na kilogram mięsa
  • gałka muszkatołowa - 0,5 grama na kilogram mięsa
  • cukier - 1 gram na kilogram mięsa 
  • zimna woda - około 50 ml
  • *** opcjonalnie 1-2 gramy mielonej ostrej papryki lub chili w płatkach
  • jelita wieprzowe o przekroju 28-32 mm namoczone uprzednio w wodzie przez minimum 30 minut

Przygotowanie

Mięso pokroić w kostkę o wymiarach około 2x3 cm, natomiast  tłuszcz w podłużne paski  - 0,5x1,5 cm. Do mięsa dodać sól peklową, cukier, przyprawy i wodę. Wyrabiać starannie do czasu aż mięso wchłonie wodę i zacznie kleić się do rąk, po czym odstawić do lodówki na minimum 24 godziny.

Po tym czasie ponownie dokładnie wyrobić mięso i przy pomocy maszynki do mięsa lub ręcznie napełnić jelita, uformować kiełbaski i zawiązać końce.

Suszenie

Przygotowane kiełbasy powiesić w przewiewnym miejscu na 3 do 7 dni w temperaturze około 18-20  stopni, a następnie na około 2 tygodnie przenieść do chłodniejszego dobrze wentylowanego pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 6 -10 stopni lub powiesić w lodówce (optymalnie rozwiązaniem jest lodówka z systemem "No frost")

116k-Resizer-1100Q100.jpg

#31 grzybiarzbobromir

grzybiarzbobromir

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 76 postów
  • Miejscowośćslupsk

Napisano 30 mar 2015 - 21:54

no fajnie fajnie, a po co te pomidory zasłaniają widok :D ? Przyszliśmy tu mięso oglądać :cool:

#32 camelki

camelki

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 317 postów

Napisano 30 mar 2015 - 21:55

no fajnie fajnie, a po co te pomidory zasłaniają widok :D ? Przyszliśmy tu mięso oglądać :cool:

Bo zdjęcie miało być "artystyczne" :D

#33 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5136 postów

Napisano 30 mar 2015 - 23:23

Mnie brakuje przekroju :rolleyes: no i kiełbasa powinna dominowac a jakoś sie "gubi" :blush:  Ale nie wiem czy mam zdjęcie czy kiełbasę oceniać :hmm:

#34 camelki

camelki

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 317 postów

Napisano 30 mar 2015 - 23:32

Ale nie wiem czy mam zdjęcie czy kiełbasę oceniać :hmm:

Kiełbasę przede wszystkim :D

#35 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5523 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 31 mar 2015 - 07:07

czemu uciales odbicie kielbasce? 

a kielbasa calkiem calkiem i napewno smaczna :thumbsup:

#36 Maad

Maad

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6891 postów

Napisano 31 mar 2015 - 09:16

no właśnie ...  jak to było? albo tnij zdecydowanie albo nie obcinaj :tongue: ;) :D

#37 camelki

camelki

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 317 postów

Napisano 31 mar 2015 - 10:09

no właśnie ...  jak to było? albo tnij zdecydowanie albo nie obcinaj :tongue: ;) :D

a widzisz tu gdzieś obciętą główną bohaterkę :D :tongue: :D ?

czemu uciales odbicie kielbasce? 

a kielbasa calkiem calkiem i napewno smaczna :thumbsup:

Bo odbicie nie jest tematem przewodnim zdjęcia :tongue:

PS.

Odnieście się też prosze do przepisu, bo strasznie mi zależy, żeby nie popełniać błędów w procesie produkcji

Użytkownik camelki edytował ten post 31 mar 2015 - 10:15

#38 Maad

Maad

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6891 postów

Napisano 31 mar 2015 - 10:15

oj tam oj tam, wstaw lepiej makro przekroju :tongue:

#39 camelki

camelki

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 317 postów

Napisano 31 mar 2015 - 10:18

oj tam oj tam, wstaw lepiej makro przekroju :tongue:

ale ja jej jeszcze nie jadłem :(

Drugie zdjęcie naszej palcówki

8685g-Resizer-1100Q100.jpg

Użytkownik camelki edytował ten post 31 mar 2015 - 16:21

#40 BazylWidzew

BazylWidzew

Weteran

• Użytkownicy
  • 2614 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 03 kwi 2015 - 10:48

peklosól - 16 do 22 gramów na kilogram mięsa

Straszny rozrzut.

Drugie zdjęcie naszej palcówki

No tego czosnku praktycznie nie widac.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: szynkowar, wyroby szynkowarowe, przepisy na szynkowar

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych