Skocz do zawartości

Ziemianka jak dawniej


Grzegorz1970

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Nie mylisz się , tylko ściany budowli dawnych to były  b.grube mury , w ziemiankach , przykryte dodakowo grubą warstwa ziemii ,tak grube mury akumulowały energię , izolacja powoduje ,że  szybciej  wykorzystujemy energię która nie jest wykorzystywana do nagrzania lub chłodzenia ścian  , bezpośrednio wykorzystujemy energię w objetości  pomieszczenia .

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

izolacja powoduje ,że  szybciej  wykorzystujemy energię która nie jest wykorzystywana do nagrzania lub chłodzenia ścian

Wojtku, czytam Twoje porady w tematach dotyczących różnych budów, zapewne są pomocne, ale w tym przypadku nie zgadzam się z tym co piszesz.

W "klasycznej" (dawnej) ziemiance właśnie chcemy wykorzystać "stałą", temperaturę ziemi, która pozwoli na utrzymywanie wewnątrz 4 do 8 stopni i dodatkowo dużą wilgotność.

Izolacja tylko by utrudniała przenikanie temperatury. Wilgotność można regulować wentylacją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście koledzy macie rację , 

 

W "klasycznej" (dawnej) ziemiance właśnie chcemy wykorzystać "stałą", temperaturę ziemi, która pozwoli na utrzymywanie wewnątrz 4 do 8 stopni i dodatkowo dużą wilgotność.

, ten efekt da nam nieizolowna  styropianem podłoga , resztę będzie dalej regulować wentylacja , piszę o tym gdyz , jeden z moich kolegów ma wykonaną ziemiankę z izolacją scian i stropów , to samo zjawisko jest wykorzystywane w gruntowych wymiennikach ciepła ( góra do kształtki styrodurowe , a spód komory to podłożę żwirowe bezpośrednio na gruncie . Uważam , że zaizolowanie stropu z zewnatrz przed zasypaniem oraz ścian , powinno w skutkach dać niższa temperaturę w ziemiance na danej głębokości , niż w przypadku gdy tej izolacji nie będzie. Trudno nie mamy gdzie porównać efektów  , dałoby sie to policzyć , ale już nie chce mi się wracać do czasów studiów -trzeba by uczyć się prawie od nowa termodynamiki , a przynajmniej  tę dziedzine sobie przypomnieć . Pozdrawiam

Edytowane przez Pacan Wojciech
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

na tą chwilę przy minusowych tem. na zewnątrz (pierwsze zdjęcie) w ziemiance w pierwszym pomieszczeniu gdzie jest wejście tem. 7*C ,a  wilgotność 85%mam .W drugim pomieszczeniu (druga fotka) tem.na poziomie 8*C i wilgotność dochodzi do 90%

post-71259-0-22232300-1479244658_thumb.jpg

post-71259-0-89893300-1479244706_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek taki mam zamiar robić regularne pomiary w odstępach czasu by móc potwierdzić założenia które były przed realizacją inwestycji,a mianowicie żeby uzyskać dobrą tem. i wilgotność w miarę stabilną (tzn. żeby nie było dużych skoków temperatury i nie za mała wilgotność ) przez cały rok niezależnie od pogody i pory roku, będę relacjonował o tym na bieżąco pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego ma ta ziemianka służyć.? Jeśli  jako dojrzewalnia to obecnie temperatura za niska a wilgotność za wysoka.

 

P.S

Ziemianka super. :clap:  :clap:

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne pytanie do czego ma służyć (na pewno nie było brane pod uwagę jako dojrzewalnia) lecz przechowywanie warzyw ,owoców,ziemniaków i innych produktów z własnych eko upraw,(latem chłodny browarek) coś w rodzaju dużej spiżarni ,a może jeszcze do innych celów życie pokaże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przy okazji zapytam troszkę z innej beczki.

Czy jest sens w ogóle myśleć o ziemiance której "zagłębienie" w ziemi było by tak ok 1m-1,2m (wysokie wody gruntowe)? Czyli gdybym chciał w środku mieć wysokość 1,80m-2m to dobra połowa była by nad powierzchnią ziemi. Jeżeli tak, to ile cm ziemi będzie trzeba na nią nasypać aby zachowała swoje właściwości(takie minimum, bo rozumiem że im więcej tym lepiej)?

Grzegorz wielki szacun :clap::thumbsup:

Edytowane przez wróbel75

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj kolego myślę że jeśli byś nie stosował żadnej izolacji ( u mnie nie ma) to takie minimum to 50 cm ,ale uzależnione to jest również od grubości ścian myślę że przy tych 50cm ziemi mur by musiał być gruby przynajmniej 40cm (taką mam grubość ),na pewno nie było by to mądre zrobić cienki mur ,a duża warstwa ziemi za duże obciążenia,ale to zależy od konstrukcji takiej piwnicy pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o ziemiance z gotowego elementu np. szamba betonowego ocieplonego z zewnątrz styropianem do fundamentów.?

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak naprawdę to można budować z wszystkiego co głowa wymyśli,ale jakie warunki uzyskasz w takim "szambie" przede wszystkim chodzi o wilgotność jak to dobrze wyizolujesz,ocieplisz to skąd  się weźmie ta wilgotność powietrza,a jeśli ma to służyć jako dojrzewalnia to z sucho nie może być chyba że się mylę :question:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli podloga będzie w takim kręgu z szamba tak jak w normalnej ziemiance ( klepisko , cegła ) to izolując sciany uzyskasz wyrównanie temperatury w całym roku w ziemiance , wigloć sie znajdzie , dostarczy jej powietrze do wentylacji , podłoże ( temperature także ) W produkcji sa kręgi o średnicy okolo 3m , jesli uda sie wymyśleć schody do ziemnaki by nie zajmowały dużo miejsca ,będzie dobra ziemanka . Proponowyny element gotowego szamba już raz wykorzystałem na budowie robiąc piwnice pod tarasem z wejściem z góry przez właz .jest wielu producentów gootwych szamb o różnej objetości , myślę ze jest to najtańsza forma wykonania ziemnianki ,robi się wykop , szambo przyjeżdża transportem i jest wstawiane hds-em, można tę operację wykonac w ciągu paru godzin za niewielkie pieniądze . Pozdrawiam

Edytowane przez Pacan Wojciech
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W produkcji sa kręgi o średnicy okolo 3m , jesli uda sie wymyśleć schody do ziemnaki by nie zajmowały dużo miejsca ,będzie dobra ziemanka

 

Myślałem o szambie w kształcie prostopadłościanu, ale to już jest sprawa drugorzędna.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz link pod którym są podane wymiary-http://szambobetonowe-ceny.pl/ceny_szamb_betonowych_zbiorniki.html, zapomniałem napisać , ze pokrywa szamba  nie może być obciążona masą ziemi grubsza niż 50-60 cm , trzeba wtedy robic wzmocnienie płyty -odciażenie . Pozdrawiam 

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

przed wejściem jest kratka z odprowadzeniem wody były już ulewy od lata ubiegłego roku i nic  się nie działo


[Dodano: 14 sty 2017 - 10:30]

A długie wejście bo tak pasowało do reszty ogrodu,poza tym mogę tam zjechać taczką,a w razie czego wypełzać łatwiej :D jakby w lecie za długo posiedzenie przy zimnym browarku się przeciągnęło i sił braknie nie trzeba się zmagać z stromymi schodami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.