Skocz do zawartości

Galarety/galantyny


Gość Efffa

Rekomendowane odpowiedzi

Kurczak w galarecie, z pieczarkami, kukurydzą i marchewką

 

Szynkowar nie tylko do parzenia, ale również jako forma nadająca kształt. Bez szynkowaru również da się zrobić, wstawiając nasz baton do pionowego pojemnika lub po prostu kładąc w lodówce. Sprawdzi się również najzwyklejsza forma silikonowa lub tradycyjna wyłożona folią. Idealny sposób na zagospodarowanie resztek rosołu wraz z mięsem i dodatkiem różnych warzyw - tym razem miałam ochotę na pieczarki i małe kolby kukurydzy ze słoiczka. Ilość i dodatki to już Wasza inwencja i gust, trzymajcie tylko proporcje bulionu i żelatyny aby całość dała się pokroić w plastry :)

 

Składniki:
  • 1 litr bulionu
  • 70 g żelatyny (14 łyżeczek)
  • gotowane mięso z kurczaka (miałam 4 filety z piersi kurczaka)
  • pieczarki marynowane - ilość wg uznania
  • mała kukurydza w kolbach - ilość wg uznania
  • gotowana marchewka z rosołu
  • osłonka barierowa 0,5 m lub woreczek od szynkowaru
Przygotowanie:
 
Bulion podgrzać i w razie potrzeby jeszcze doprawić - musi być wyrazisty w smaku aby wędlina nie wyszła zbyt mdła. Do gorącego bulionu dodać żelatynę i dobrze wymieszać aż do jej rozpuszczenia. Pozostawić do ostygnięcia. Następnie wstawić do lodówki do momentu aż będzie prawie stężały ale dało się będzie go nakładać chochelką. W takim mocno stężałym nasze dodatki nie spadną na dno i nie będzie problemu z równomiernym rozłożeniem.
 
W międzyczasie mięso pokroić w większe kawałki. Kroiłam w kawałki wielkości polędwiczek kurczaka, aby później ładnie wyglądało w przekroju. Odcedzić z zalewy warzywa konserwowe. W przypadku użycia osłonki: szykować osłonkę barierową - w zależności od zaleceń producenta namoczyć ją w zimnej wodzie około 15 minut, następnie zawiązać dobrze jeden koniec. Jeśli używamy woreczków: szynkowar wyłożyć woreczkiem wywijając brzeg. Chochelką przełożyć trochę bulionu na dno, ułożyć cześć dodatków, znów nałożyć bulionu itd, rozkładając nasze dodatki. Zawiązać woreczek lub osłonkę. Wstawić do lodówki do całkowitego stężenia.
 
Smacznego!

post-93537-0-40905000-1540680942_thumb.jpg

post-93537-0-64004600-1540680953_thumb.jpg

post-93537-0-28184200-1540680966_thumb.jpg

post-93537-0-27930600-1540680993_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kurczak
Ewcia - Ty to normalnie brylant kulinarny jesteś  :clap:  :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

trzymajcie tylko proporcje bulionu i żelatyny aby całość dała się pokroić w plastry  

 

Moja LP lubi coś takiego.Ja tam wole galant z nóżek wp.Podaj jaką żelatynę używasz tzn.o jakim stopniu żelowania bo to ważna rzecz tycząca tego przepisu. 

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

trzymajcie tylko proporcje bulionu i żelatyny aby całość dała się pokroić w plastry

 

Moja LP lubi coś takiego.Ja tam wole galant z nóżek wp.Podaj jaką żelatynę używasz tzn.o jakim stopniu żelowania bo to ważna rzecz tycząca tego przepisu.

Tzn jakie dokładnie parametry mam sprawdzić? Robiłam z takiej, która wskazuje 50g/2.5 litra wg producenta. O to chodzi? Stopni Blooma nie mogę się dopatrzeć. Edytowane przez Efffa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Stopni Blooma nie mogę się dopatrzeć.

 

O to właśnie chodzi, ale przypuszczam ,że 180  Bloom.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale przypuszczam ,że 180 Bloom.
To 20g/litr  . Mam 240 krajową - też 20 g/litr ale zagranicznej :facepalm:  wystarczy 17g/litr  ot taka zagadka ;) 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.