Skocz do zawartości

Moje wędzenie


janusz61

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy koledzy po fachu, jestem początkującym zadymiarzem. Za mną trzecie wędzenie szynek.

Generalnie jestem zadowolony z jakości i smaku moich wyrobów, z jednym zastrzeżeniem. Choć przestrzegam internetowych zaleceń co do procedur np. peklowanie, temperatura, moje szynki wychodzą zbyt twarde, gumowate - jak to się mówi - podeszwa. Trzeba się trochę natrudzić, żeby to przeżuć. Chciałbym osiągnąć coś w rodzaju wędzonki krotoszyńskiej ze sklepu. Proszę odpowiedzieć mi, dlaczego tak jest i co zrobić, żeby tak nie było. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Choć przestrzegam internetowych zaleceń co do procedur np. peklowanie, temperatura, moje szynki wychodzą zbyt twarde, gumowate - jak to się mówi - podeszwa. Trzeba się trochę natrudzić, żeby to przeżuć.

Ze względu na pojemność internetu  zakres porad bywa ....porażający.

Napisz dokładnie, krok po kroku jak te szynki robisz.

Peklowanie i wędzenie nie da Ci kruchej szynki. Potrzebna jest jeszcze obróbka termiczna, w przypadku szynki - parzenie.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś jk robisz krok po kroku.Powiem Ci jak ja robię szynki.Pekluję na sucho 20 g peklosoli na 1kg mięsa,dodaję ziarna jałowca ,kolendre,pieprz,czosnek,majeranek,ziele angielskie,trochę przyprawy do mięs.Wszystkie przyprawy ucieram w moździerzu i przed natarciem nastrzykuję szynkę (woda +peklosól+magi)Szynke pekluję 5 dni, piątego dnia wieczorem pakuje szynkę w siatkę i wieszam w temperaturze pokojowej na noc.Rano sprawdzam czy wyschła ,jeśli nie to dosuszam w wędzarni.Potem dym 65*C na 5-6H w zależności od wielkości szynki i około 1h w temperaturze 80*C.Ostatnio 5 i pół h i   1 godzina i 20 min w 80*C bo szynki byly powyżej 2 kg.Wyszły rewelacyjnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.