Skocz do zawartości

XIX wiek - Ciekawa wędzarnia pośrednia.


Maxell

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wymyśliliśmy niczego nowego. Przedstawiam zdjęcie i opis wędzarni pośredniej z połowy XIX wieku. Opis jest oryginalny.

 

wedzarniazXIXw.thumb.jpg.ff8025bdceeadd79afe7e233a27632d2.jpg

 

Wędzarnia przedstawiona na rysunku, ma specjalne drzwi wejściowe, które są szczelnie zamknięte podczas wypalania, a poprzeczki są rozmieszczone wzdłuż ścian jej komory tak, aby zawiesić mięso i inne produkty wędzarnicze. Sklepienie nad paleniskiem tworzy ceglana krata,
aby wędzone produkty nie wpadły do pieca.

Mała przenośna wędzarnia, pokazana na rysunku, może być ustawiona w kuchni do domowej produkcji wędzonej żywności.

Składa się ona z przestronnej drewnianej lub metalowej skrzynki na nóżkach. W górnej i dolnej części skrzynki znajduje się okrągły otwór o średnicy 20 centymetrów. Dolny otwór służy do odprowadzania dymu z paleniska umieszczonego pod pudełkiem wędzarni, a górny do odprowadzania dymu do komina. Dodatkowo po bokach wędzarni, u góry, umieszczone są otwory doprowadzające powietrze

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, sverige2 napisał(a):

No i o to chodzi :thumbsup:, a kanały do kanalizacji :D  :facepalm: !!!

Kanałowych jest więcej. Nie wiem, dlaczego tak uparcie zwalczasz kanałowe. Przecież to są zupełnie dobre i uniwersalne wędzarnie. Zaczynałem na beczce, potem Borniak i teraz znów myślę o porządnej kanałówce.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem jak najbardziej ZA, jednak tylko w przypadku że wędzarnia kanałowa będzie służyć do wędzenia na zimno, i nic nie jest w stanie mnie przekonać że "Piec hutniczy"" wędzi tradycyjne wędliny lepiej niż wędzarnia pośrednia lub bezpośrednia. Pomimo że często ze śp. Adyandym polemizowaliśmy, to zdecydowanie popieram jego opracowanie. To praktycznie jedyne szczegółowe opracowanie, "Biblia" dot. poprawnej budowy wędzarni z której wszyscy powinni korzystać :thumbsup:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Maxell napisał(a):

Nie wiem, dlaczego tak uparcie zwalczasz kanałowe. Przecież to są zupełnie dobre i uniwersalne wędzarnie.

Jarku ja też ciebie nie rozumiem? Mirek ma racje kanałowe są zdecydowanie bardziej uniwersalne. Wędziłem w wielu różnych wędzarniach i wiem o czym mówię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, sverige2 napisał(a):

Jestem jak najbardziej ZA, jednak tylko w przypadku że wędzarnia kanałowa będzie służyć do wędzenia na zimno, i nic nie jest w stanie mnie przekonać

Jesteś w wielkim błędzie, no ale co ja tam biedny żuczek mogę wiedzieć :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku, popatrz w czym wędzą mistrzowie masarscy robiąc przetwory na wsiach. Przecież łatwiej byłoby im choćby przetransportować wędzarnię pośrednią lub bezpośrednią. Jednak pracują na kanałowych.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, powinniśmy jak najszybciej zakończyć te odwieczne spory, która jest lepsza. Ludzie mają tu na forum i grupie wystarczająco dużo materiałów, by podejmować słuszne dla siebie decyzje. Takie wewnętrzne spory, nie prowadzące donikąd, tylko wprowadzają nastrój niepewności i obawy wśród osób planującymi budowę lub zakup urządzenia.

Całe szczęście, że wybory dzielą się mniej więcej po 50%, z naciskiem na kanałowe.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szefie, z całym szacunkiem, ale przecież "Dziadek" już kiedyś dokonał takiego przeglądu wiejskich wędzarni jakie są najczęściej stosowane przy produkcji wyrobów wiejskich. Nasza niezastąpiona EAnna może zechce odszukać temat i fotki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzarnię wkleiłem tutaj tylko po to, by udowodnić, że to nie my wymyśliliśmy ten tym. On, obok kanałowych rozwija się już od wieków.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sverige2 napisał(a):

Szefie, z całym szacunkiem, ale przecież "Dziadek" już kiedyś dokonał takiego przeglądu wiejskich wędzarni jakie są najczęściej stosowane przy produkcji wyrobów wiejskich.

No więc tam 99% urządzeń stanowiły wędzarnie kanałowe, dlatego o tym napisałem, gdyż jest to do sprawdzenia.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż chyba myślimy o dwu różnych tematach Szefie. Dziadek pokazuje najprostsze rozwiązania gdzie paleniska są wewnątrz różnych bardzo nawet prymitywnych komór.

Oooo, udało mi się odszukać temat. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie Ty tam widzisz paleniska wewnątrz komór? Chyba tylko w jednym lub dwóch przypadkach.

dzięki stronie i forum, mam kontakt z bardzo wieloma masarzami, którzy czynnie działają. Ich opinia jest jednoznaczna - musi być kanał, nawet 50'cio centymetrowy. I zostałem przez nich w, w tej kwestii, przekonany. Wystarczy zastanowić się dlaczego ich wybór jest właśnie taki.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie przekonuje to co w swym szerokim opracowania przedstawia śp. Andyandy, i niech tak zostanie szefie . Co zaś się tyczy wędzarni profesjonalnych stosowanych w zakładach rzemieślniczych, to są to głownie wędzarnie komorowe gdzie wjeżdża się wózkiem, a palenisko pali się bezpośrednio w komorze.

 

 

 

producent Lisieckiej już nie żyje, ale wędzi tak jak się wędliny wędzić powinno. Rzemieślnicze wędzarnie nie stosują kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, sverige2 napisał(a):

Co zaś się tyczy wędzarni profesjonalnych stosowanych w zakładach rzemieślniczych, to są to głownie wędzarnie komorowe gdzie wjeżdża się wózkiem

Czy Ty czytasz co ja piszę? Nigdzie nie pisałem o zakładach. Poza tym, tam w większości są już wędzarnie z dymogenertorami i grzałkami.

Dobra czas to kończyć, gdyż zaczyna się (jak zwykle) robić tasiemiec.

Wniosek końcowy: masz  swoje przekonanie i swój wybór, ale nie narzucaj go nikomu, a szczególnie ludziom, którzy wybrali kanałówkę i pytają tutaj jedynie o szczegóły budowy. Zresztą piszę już o tym od wielu lat.

To mój ostatni wpis w temacie i mam nadzieję, że już nie będziesz mi odpisywał.

 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.