Skocz do zawartości

Wieprzowina - zapach mięsa


Khan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem, nie znalazłem na forum odpowiedzi na mój problem więc postanowiłem założyć ten nowy temat. Często kupując w sklepie wieprzowinę (karczek, szynka... ) Mimo, że zaufany sprzedawca twierdzi, że mięso jest świeże to oazuje się że mięso ma specyficzny zapach ... (określam to jako "zapach wieprzowiny" ). Niejednokrotnie kupowałem mięso które bylo OK i nie wyczuwałem tego....

 

Czy są sposoby aby się pozbyć takiego zapaszku (oczywiście jak juz sie takie mieso zakupi..)

Zauważyłem, że często surowe mieso nie czuć. Zapach wychodzi dopiero podczas podgrzewania... oczywiście czesto jest tak, że juz w domu po rozpakowaniu najchetniej bym wywalił mięso do kosza...

 

Mieszkam w mieście i skazany jestem na zakup w sklepie.....

 

Jestem bardzo wyczulony na takie niezbyt miłe zapachy.. Więc prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj na przykład tutaj https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=789&postdays=0&postorder=asc&start=60 od postu Dziadka z 21 października z g 17.23.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Hej,

 

Mam dokładnie ten sam problem i przegooglowałam dzis chyba z godzine w poszukiwaniu co moze byc powodem tego ostrego zapachu wieprzowiny kiedy sie ją zaczyna smażyć itp. Strasznie mnie to zdenerowowało, że w sklepie, w którym dotychczas kupowałam mięso tego zapachu nie było.. ale już coraz czesciej na takie trafiam :( mięsa z marketu nie kupuje już od dawna, bo stamtąd zawsze wieprzowina tak waliła....

Udało mi się znaleźć co jest powodem - hormony knura - sam smrodek nazywa się "zapachem knura". Wycinek z dokumentu na ten temat:

"Zjawisko to,

określane potocznie jako „zapach knura”, powodowane jest odkładaniem się swoistych

naturalnych związków w tkance tłuszczowej samców w przebiegu dojrzewania płciowego."

Dalsza część pod linkiem: http://www.polskie-mieso.pl/download/Broszura.pdf

 

A tu wycinek z innego dokumentu, od którego zaczeły się moje poszukiwania:

"Zapach

mięsa jest sumą obserwacji odbieranych przez zmysł węchu człowieka, w czasie kupna i jedzenia

mięsa. Powstanie korzystnego zapachu uzaleznione jest głównie od zawartości tłuszczu, peptydów,

glikogenu oraz zawartości witamin, a takŜe od temperatury przetwarzania produktu. Nieprzyjemny

zapach mięsa wieprzowego moze być powodowany błędami w chowie zwierząt np. ubojem

knurków w zbyt późnym wieku i wadze (zapach knurzy) lub podawaniem zwierzętom pasz

nadających wieprzowinie niemiły zapach (mączka rybna). Zapach knurzy powodowany jest przez

hormony sterydowe androgenne i produkt degradacji tryptofanu, skatol u osobników dojrzałych

płciowo, które odkładane są w tłuszczu i uwalniają się w czasie obróbki termicznej mięsa. Innym

powodem złego zapachu mięsa wieprzowego moze być oksydacja tłuszczu, określana popularnie

jako jełczenie. Występować moze przy nadmiernej zawartości kwasów nienasyconych w tłuszczu, a

takŜe w czasie długotrwałego zamrozenia lub ogrzewania mięsa wieprzowego"

 

Podsumowując: nie widzę sposobu na ten przykry zapach... jedynie kupowanie mięsa od sprawdzonego hodowcy, który ten problem zna i umie na niego zareagować... niestety takiego hodowcy nie znam :(

 

pozdrawiam,

Monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejcie też na uwadze to że już mięso surowe jest nastrzykiwane.

Jak ktoś nie wie skąd są "promocje" to już wie.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo za późno ,albo źle tzn .może mieć trzecie jądro i jeśli nie sprawdzą dobrze przy kastracji to będzie kłopot.Tak słyszałem ,ale jeszcze nie spotkałem takiego mięsa.Owszem raz połówka śmierdziała rybą ,ale to chyba przez złe karmienie.Pozdrawiam

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często kupując w sklepie wieprzowinę (karczek, szynka... )

Skoro często to mało prawdopodobne aby cały czas trafiał na tą wadę mięsa.

Stawiam na nastrzyk.

Poznacie po tym że podczas pieczenia mięsa na patelni powstaje czarna "dziwna" przypalenizna.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałam nigdy takiej przypalenizny, jednak zapach podgrzewanego mięsa (smażenie, gotowanie, pieczenie) jest tak charakterytyczny i zawsze taki sam (ostry, nieprzyjemny, podobny do jednego z zapachów męskiego potu :) ). Pierwszy raz w zyciu z dokładnie takim samym posmakiem i zapachem juz przetworzonego mięsa spotkałam się jedząc gołąbki z mięsem z dzika upolowanego przez tatę koleżanki - co tłumaczyło by ten posmak przez wiek zwierzyny i niewykastrowanie w stosownym okresie (chyba ze dzik niezależnie od tego tak smakuje :) ). Nie czuć tego zapachu w surowym mięsie - oznacza to, że siedzi on w tłuszczu (o czym mowa jest w załaczonym przez mnie pdfie) i wydziela się po podgrzaniu... Zdarzyło mi się też kupić wędlinę o takim posmaku. Znam ludzi, którym ten posmak nie przeszkadza, niestety ja tego nie toleruję i w większości przypadków albo wywalam takie mięso, albo muszę go przyprawić bardzo mocno i wstrzymywać węch podczas jedzenia :) Muszę dopytać w sklepie czy nie zmienili dostawcy mięsa, choć pewnie dotychczasowy przestał dbać o swoje wyroby... W ciągu ostatniego roku kupowałam w tym sklepie wieprzowinę (prawie codziennie) i nigdy nie spotkałam się z tym zapachowym problemem. Do tego mięso zawsze było smaczne, nie jak mięso z marketu, który nie ma żadnego smaku albo śmierdzi knurem, do tego zawsze było miękkie i dobrej jakości. Ale od miesiąca praktycznie 90% kupionej wieprzowiny ma ten ohydny posmak.

 

Jeśli ktoś z Was może mi polecić miejsce, gdzie można kupić dobre mięso w Krakowie, to będę wdzięczna.

 

pozdrowienia,

Monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.