Skocz do zawartości

Zbój Madej-moje wypieki,nie moje przepisy


Zbój Madej

Rekomendowane odpowiedzi

Keks grodziski, znaczy się abratkowy

 

Posmakowałem.

Szczerze napiszę, nie tam żebym Tomusiowi maślił oczywiście, ale naprawdę keks abratkowy w smaku perfekt, polecam bardzo :D

 

Sernik.

Kaszę zamieniłem na mąkę jak przepis zezwala, spodu z ciasta nie robiłem bo nie lubię, do riccotty pobiedziskiej dałem sok z jednej cytryny, zamiast skórki z pomarańczy dałem dodatkowo rodzynki, dałem ziarna z dwóch lasek wanilii.

Kilkadzisiąt min. po upieczeniu sernik nie opadł.

Z ostrożności piekłem w dużej formie, mama mówiłem coby mniejszą wziąć, ale się cykałem coby nie wylatało ciasto podczas pieczenia i dlatego sernik wyszedł cienkawy.

Temp. pieczenie przez 12 min. 160 st.C i podniosłem do 180 St.C przez 60 min., studziłem w piekarniku przy otwartych drzwiczkach jakieś 30 min., kolejne pieczenie będzie już w 180 :D

Jakie w smaku to jutro sie dowiem.

 

post-41817-0-91968200-1419341289_thumb.jpgpost-41817-0-61928400-1419341298_thumb.jpg

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 700
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wiedeński nr. 2 :Dhttps://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3163-zbój-madej-moje-wypiekinie-moje-przepisy/?p=392694

W porównaniu do poprzedniego opadł bardzo nieznacznie, zakalca brak, piekłem w 180st.C w mniejszej blaszce, następny wiedeński będzie w jeszcze mniejszej blaszce.

Do sernika użyłem najlepszego sera riccotta z Pobiedzisk, ser był robiony 15 Grudnia, przez 19 dni był zpakowany próżniowo i leżał w lodówce, dziś rano go próbowałem i miał bardzo lekko kwaskowaty smak, do wiedeńskiego jak znalazł, sera nie mieliłem. Ilość pudru zmniejszyłem do 30 dag., część mąki zastąpiłem budyniem waniliowym bez cukru, rodzynek nie dawałem coby wszyscy u mnie mogli go jeść, skórkę pomarańczową zastąpiłem olejkiem pomarańczowym :D

 

post-41817-0-32346000-1420293138_thumb.jpg

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedeński nr.

 

 

Rewelacyjny...  :clap: Wojtku... jak masz dużą tortownicę to proponuję w niej... wyłożyć papierem do pieczenia... ja tak ostatnio piekłam .

post-43626-0-45271800-1420314179_thumb.jpg

post-43626-0-81570700-1420314192_thumb.jpg

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

proponuję w niej... wyłożyć papierem do pieczenia

Wyłożyłem papierem do pieczenia, na fotce go widać :D

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wyłożyłem papierem do pieczenia, na fotce go widać
 

Ależ Wojtku.. ja Tobie tego nie zarzucam.. chodziło mi o tortownicę...osobiście nie lubię jej wykładać papierem ale do sernika trzeba..  :)

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przepis jest we wcześniejszych postach, ale szukać się nie chce, wstawiam raz jeszcze. Tym razem nie piekłem dwóch mniejszych bułek, ale jedną większą w keksówce. Dodałem 7g suchych drożdży i nie robiłem zaczynu :D

 

Bułki pszenno-razowe, przepis z głowy.

 

Składniki:

 

mąka pszenna tortowa - 350 g

mąka żytnia razowa typ 2000 - 150 g

woda ciepła - 200-220 ml

sól - 6 g

 

Zaczyn:

 

mąka pszenna - 30 g

cukier - 6 g

drożdże świeże - 15 g

woda ciepła - 100 ml

 

Suche składniki na zaczyn wymieszać, zalać wodą, wymieszać i odstawić do podrośnięcia na około 15 min. w zależności od temp. w pomieszczeniu. Mąki i sól wymieszać dodać gotowy zaczyn i ciasto dobrze wyrobić, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na 60-65 min. po tym czasie ciasto zagnieść celem odgazowania, formować bułki. Uformowane bułki ułożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na jakieś 35-40 min. Piekarnik nagrzać do 200st.C i w takiej temp. piec bułki. Bułki przed włożeniem do piekarnika smaruję ciepłą wodą, wkładam je do piekarnika i dodatkowo piekarnik spryskuję wodą coby skórka fajna była, po 20 min. pieczenia spryskuję piekarnik raz jeszcze. Po upieczeniu bułeczki przełożyć na kratkę do wystygnięcia. Spożywać z tym z czym lubicie :D

 

post-41817-0-13434900-1422294925_thumb.jpgpost-41817-0-86151700-1422294933_thumb.jpgpost-41817-0-13021600-1422294942_thumb.jpg


Piekłem  w 200st.C, ale nie mogę przypomnieć jak długo :facepalm: :facepalm: , chyba 40 lub 45 min :D

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po jakiś pięciu latach przerwy, od kilku tygodni "walczę" z chlebami. Był zakwas i chleby na zakwasie, ale nie byłem z tych produkcji zadowlniony, więc na jakiś czas z zakwasów chlebowych jestem "wyleczony".

Dziś machnąłem dwa chlebki własnego pomysłu na suchych drożdżach. "Letko" słonawe, ale konsystencja, wygląd no i ogólny smak lekko kwaskowaty chleba jest oki. Jutro robię następne po małych modyfikacjach :D

W Środę przyjedzie jeden poważny pan to może choć kromkę spożyje, w Piątek przybędzie jeszcze poważniejszy pan, ten to pewnie zje więcej chlebka, w Sobotę to już bardzo poważni państwo przyjadą i też pewnie spożyją :D :D

Przepis z dziś :

 

mąka przenna typ 500 i 550 - 60 dag

mąka żytnia chlebowa 720 - 15 dag

mąka żytnia 2000 - 5 dag

sól - 25 g

suche drożdże - 7 g

woda - 450 ml, trochę za dużo i musiałem nieznacznie mąką podsypać

Wsio razem wymieszałem w robocie, podzieliłem na dwie części i do małych foremek posmarowanych olejem i posypanych mąką. Piekarnik nagrzałem do 230 st.C. włożyłem foremki, piekłem 15 min. po tym czasie zmniejszyłem temp. do 200 st.C i piekłem 25 min. piekarnik wyłączyłem, ale foremki zostawiłem w piekarniku jeszcze na 5 min. Po wyjęciu z piekarnika na kratkę do wystudzenia. W czasie pieczenia dwa razy piekarnik spryskiwałem wodą. Ciasto w foremkach rosło 2 godz. i 20 min.

 

post-41817-0-38860400-1423507925_thumb.jpgpost-41817-0-28262500-1423507929_thumb.jpgpost-41817-0-93957600-1423507932_thumb.jpg

 

Przepis na jutro:

 

mąka pszenna typ 550 - 60 dag

mąka żytnia chlebowa 720 - 20 dag

mąka żytnia 2000 - 5 dag

sól - 22 g

drożdże suche - 7 g

woda - 450 ml

Edytowane przez Zbój Madej

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po jakiś pięciu latach przerwy, od kilku tygodni "walczę" z chlebami.

 

Oj żebym to ja mógł sobie pojeść takiego chlebka. :(  :)  :clap:  

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj żebym to ja mógł sobie pojeść takiego chlebka. :(:):clap:

 

Arecki, ja też mącznych nie mogę już tak jak kiedyś, jedzenie chleba zmniejszyłem, tak żeby nie skłamać o jakieś 2/3 chyba, mam jeszcze "przebłyski" i zjem kilka kromek na raz, ale to juz żadkość.  Z dzisiejszych pół zaniosłem siostrze, z drugiej połówki zjadłem pół kromeczki tak na smak, jutro pewnie zjem kromkę, resztę mama. Drugi cały dałem do zamrażarki :D

 

Zbójaszku - pewnie jeden z VIPów to Andrzejek

 

Tak Henio :D

 

osobiście widziałem jak chlebek na zlocie kuligowym jadł :thumbsup:

 

O! dobrze wiedzieć, nie powie już, że nie może :D :D

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak już taką krwawicą zrobiłeś to powiem że mogę !!! :D :D

I to cieszy mnie niezmiernie Kólu Złoty :clap::D :D

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne chlebki.

Wczorajsze były lepsze w konsystencji, ale ciutkę za słone, dziś na sól oki, ale konsystencja nie jest taka jak wczoraj, albo niepotrzebnie zwiększyłem ilość mąki żytniej chlebowej, albo pszenną trzeba było dodać typ 500, a nie 550. Będą dalsze próby chlebowe aż będzie oki z każdej strony. Może ilość drożdży zwiększę :D :D

 

post-41817-0-82603500-1423596949_thumb.jpgpost-41817-0-15847800-1423596953_thumb.jpgpost-41817-0-30428700-1423596956_thumb.jpg

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.