Skocz do zawartości

Dostępne DG - jak używać, konserwować i wspomagać ich pracę.


myth

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wnioskuję z opisu masz tę większą wersję. Jak mam mniejszą z początków produkcji. Może nie do końca producent przemyślał problem przepływu powietrza. Spróbuj odchylić dolną część generatora podkładając coś między niego a ścianę komory, może to pomoże w uzyskaniu ciągu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

A czy montował już ktoś a'la wiatraczek w wędzarni z DG,w celu lepszego rozprowadzenia ciepła i dymu?

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

 

Przez około pół roku byłem biernym uczestnikiem tego co dzieje się na forum, aż wreszcie postanowiłem się zarejestrować i jest to mój DEBIUTANCKI post.

Wiecie, trema jest - przyspieszony oddech, wilgotne dłonie, suchość w ustach itp. :blush:

 

Na wstępie chciałbym wyrazić swój podziw dla Waszego zaangażowania w praktycznie każdy temat poruszany na forum. Wasze rady były bezcenne a doświadczenie i wiedza imponują mi na każdym kroku.

 

Muszę zaznaczyć, że jestem bardzo "niedzielnym" zadymiaczem, tzn. do tej pory 2-3 razy w roku w okolicach Bożego Narodzenia i Wielkanocy i coś tam przy okazji. Wędzenie u znajomych, w wędzarni murowanej opalanej tradycyjnie, po kilkanaście kilogramów różnych mięs (zawsze są to szynki, karczek, boczek i schab) dla kilku rodzin.

 

 

Jednak po ostatnim wędzeniu w grudniu doszedłem jednak do przekonania, że elegancko byłoby móc sobie stworzyć warunki uwędzenia różnych pyszności na własne potrzeby w momencie, kiedy przyjdzie nam na to ochota.

 

I tak - od pomysłu do przemysłu - zacząłem budować moją mikrowędzarnię. Kiedy trafiłem na tę stronę, gęba mi się uśmiechnęła i już wiedziałem, że jestem w domu.

 

Postanowiłem zbudować coś małego, wygodnego w obsłudze, mobilnego i - jeśli się uda - w miarę estetycznego. Trochę to trwało, ale w końcu udało mi się po raz pierwszy odpalić moją mikrowędzarnię.

 

 

Drewniana skrzynka 33x45x70 cm (wiem, wiem - zawodowcy uśmieją się po pachy ale dla nas jest to akuratne), grzałka SELFA 800 W z opiekacza (wystarcza, ale myślę o wymianie na 1500 W), dymogenerator zbudowany w oparciu o ten od MIRO (ale ze względów ograniczeń wykonawczych, nieco zmieniony), termostat, termometr. Juz po zrobieniu tych zdjęć dołozyłem u góry ocieplenie z korka 7 mm i przykryłem to sklejką 10 mm.

 

I właśnie w temacie dymogeneratora potrzebuję pewnych konsultacji. Na razie bez wchodzenia w szczegóły moich błędów - zmiana konstrukcji w stosunku do tego co proponuje MIRO powoduje efekty w postaci osadzania się nagaru w miejscu wlotu dymu, więc postanowiłem wykonać DG rev.2. I tu dochodzimy do sedna - chcę całość DG wykonać z miedzi. Nierdzewka jest upierdliwa w obróbce i trudna do zdobycia w ilościach detalicznych, natomiast miedź jest ogólnie dostępna i tania. Czy widzicie jakieś przeciwwskazania w użyciu tego materiału? Dodam, że mam zamiar łączyć poszczególne elementy na zasadzie lutowania twardego. Będę wdzięczny za każdą radę czy sugestię.

 

Mariusz

 

PS

Jeżeli ktoś byłby zainteresowany "moim" DG i pewnymi błędami, które popełniłem a których chcę uniknąć prze DG rev.2 chętnie się podzielę informacjami. Bez odzewu nie chcę zaśmiecać wątku.

Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wydaje mi się, żę dobrze byłoby po zmianie grzałki na 1500 W dołożyć regulator mocy. Ja mam coś takiego i spisuje się super, tylko potencjometr przeniosłem na "pulpit sterowniczy" i do traiaka dodałem radiator co by lepiej sie chłodził. Pozdrawiam

 

Regulator mocy: http://sklep.avt.pl/p/pl/40016/regulator+obrotow+silnika+elektrycznego+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Koniecznie zrób zadaszenie żeby zabezpieczyć się przed porażeniem prądem.

Co do materiału na DG to miedź jest używana na naczynia kuchenne tak więc przeszkód nie widzę.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę ale z miedzią może być kłopot,miedz po wypaleniu staje się bardzo plastyczna :question:

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MIRO,

 

Jesteś dla mnie niekwestionowanym autrytetem w dziedzinie wędzenia i Twoje rady oraz spostrzeżenia były i są dla mnie bardzo cenne. Co do obaw o porażenie prądem.... Cóż, jestem z wykształcenia ielektrykiem ze sporym stażem i doświadczeniem w utrzymaniu ruchu i starałem się wszystko zrobić tak, aby było OK. Elektryka zrobiona jest tak, aby była bezpieczna. Jeżeli dostrzegasz gdzieś błędy - będę rad za wskazówki.

 

Właśnie w tej chwili wpadłem do domu bo w mikrowędzarni siedzi halibut i łosoś, ale nie wytrzymałem i postanowiłem odpalić kompa i sprawdzić czy mój DEBIUTANCKI post ma jakiś odzew. I - ku chwale Ojczyzny - ma. Cieszę się, że zostałem dostrzeżony :lol:

 

A co do miedzi - czekam na kolejne uwagi.

Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żartuj bo jeszcze ktoś uwierzy.

 

Co do elektryki napisałem tak ponieważ sam mam z tym kłopot w moim przypadku.

Przy bezdeszczowej pogodzie strachu nie ma, ale kiedy zacznie padać deszcz trochę strach o przedłużacz, termoregulator i pompkę powietrza.

Wszędzie 230V i wiesz jak może być.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kokos,

 

Regulator mocy na triaku jest OK, ale wydaje mi się, że termostat jest wystarczający. Większa moc grzałki w stosunku do tej, którą używam teraz, wpłynie na skrócenie "stałej czasowej obiektu regulacji" :rolleyes:

Krótko mówiąc - szybciej będzie się nagrzewała po wystudzeniu. Twoja propozycja jest super, tylko wydaje mi się, że przy regulacji mocy potrzebny byłby regularor przynajmniej PI żeby to dało jakis efekt. Być może się mylę i jeśli tkwię w błędzie to, proszę, wyprostuj mnie :question:

 

[ Dodano: Czw 05 Kwi, 2012 21:59 ]

Miro,

 

W ostatnią sobotę wędziliśmy jak zwykle przed Świętami, przy czy dotargałem do znajomych moją mikrowędzarnię, żeby wędzić równolegle i porównać wyroby tak samo peklowane, ale inaczej wędzone. Cóż - dostałem tylko dwa schaby na próbę :sad: (a było to pierwsze poważne wędzenie w mojej mikro) i wyszło gębojednie zaje....cie. Mięsa z dużej wędzarni wymagały parzenia - te dwa schaby są super. Ale wracając do elektryki - skrzynka jest IP65 z porządnymi dławnicami a przedłużacze jak przedłużacze..... Problemów z porażeniem nie obawiam się, ale dzięki za uwagi.

Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MP1000, oczywiście, że bedzie się szybciej nagrzewała skoro bedzie wieksza moc grzałki, ale wydaje mi się, że może być problem ze zbyt wysokim skokiem tempereatury na + od tej zadanej z powodu mocnego rozgrzania grzałki co bedzie skutkowało podnoszeniem się temperatury mimo wyłączenia prądu przez termostat.

U mnie było podobnie duża moc grzałki 2000W i bez regulatora skoki temperatury były zbyt duże, ale wolałem dodać regulator i mieć zapas "mocy" niż wymieniać grzałkę na słabszą i sie zastanawiać bedzie OK czy NIE.

Ja kupiłem tylko regulator mocy, bo regulator temperatury juz miałem i nie było sensu kupować innych sprzętów tylko najprościej było dodać regulator mocy. Zapas "mocy" bardzo się przydaje zwłaszcza w zimie... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kokos,

 

Po wymianie grzałki wezmę pod uwagę regulator mocy, ale jaka miałaby być jego rola? Sterowanie mocą grzałki (temperaturą w wędzarni) przy pomocy regulatora np. PI jest sensowne, natomiast bez niego - to mam dylemat wewnątrz duszy mojej :-)) Czy ustawiasz tym regulatorem moc grzałki w zależności od temp zewnętrznej? :shock:

Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam MP1000, Chcesz dodać sporo mocniejszą grzałkę, ale czy wyliczyłeś sobie, że o takiej mocy bedzie odpowiednia?

Co zrobisz jak okaże się, żę po wymianie na mocniejszą grzałkę skoki temperatury są za wysokie, czym obniżysz moc grzałki? Wtedy bedziesz miał dylemat co zrobić i zrozumiesz "jaka rolę pełniłby tutaj regulator mocy".

Tak właśnie zmieniam moc grzałki ręcznie w zależności od tego czy wędzę w zimie, lecie, czy potrzebuje podnieśc temp. powiedzmy na koniec wędzenia rybek do około 100st.C.

Wyregulowanie mi potrzebnych cykli grzanie/przerwa zajeło mi może 30 min (potem niezmywalny cienkopis i zaznaczone co, gdzie i jak ustawić). Nie wydaje mi się abyś chciał inwestować jakieś większe pieniądze w sterowanie wędzarni skoro używasz termostatu do sterowania temperaturą. Domyślam się jak pracuje regulator PI i chyba to urządzenie: http://www.pamel.biz/sklep4/product_info.php?cPath=21&products_id=32

spełniałoby te kryteria o których myślisz. Tylko czy masz ochotę na inwestowanie pewnie z kosztem przesyłki coś do 300 zł. - wątpie, bo sam regulator mocy sterowany ręcznie to koszt 30 zł. Róznica w cenie jakby nie było 10-cio krotna. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Nie kumam tej konstrukcji :( i idei przyswiecającej kolesiowi bo w takim układzie niepootrzebna jest ta rura dymowa ;) , nadmuch w palenisko podnosi zdecydowanie temperaturę spalania co nie jest efektem korzystnym ale cóż dymić dymi ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Witam. Dzisiaj zrobiłem tunning mojej wędzarni z DG. Dołączyłem komin, zamiast lufcików, które do tej pory miały być zamiast.. zobaczymy jakie efekty ...a poza tym starą grzałkę szlag trafił, więc z demobilu, z piekarnika wydobyłem "nową", o mocy 2,2 KW. I teraz pytanie, czy wpłynie to korzystnie na wędzenie? Poprzednia miała bodajże 1,4 lub 1,6 KW....

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak masz rozwiązane sterowanie grzałką.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej niezależnie od mocy grzałki musisz stosować jakieś sterowanie ... jeśli chcesz mieć mniejsze różnice temperaturowe (histerezę układu) to sterowanie powinno być min. 2-u czujnkikowe. Większa grzałka to moim zdaniem same zalety :

1. szybsze uzyskiwanie temperatury zadanej

2. łatwiejsze uzyskanie temperatury pracy w niskich temperaturach zewnetrznych

Ale ważny jest jeszcze jeden czynnik a mianowicie powierzchnia czynna grzania - im większa tym lepiej do Naszych zastosowań ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sterownik, oczywiscie, ten sam, co mialem, a powierzchnia grzaki, to ok 2/3 powierzchni, podstawy wedzarni... Niestety nie mam2 czujnikowej, kupilem z rok temu jedno czujnikowa, moze szwagier mi przywiezie zima z Polszy... w sumie wahania temperatury to ok 6 stopni, wiec nie jest najgorzej, a zastapienie lufcikow, kominem przynosi korzysci, juz wczoraj z lekka podwedzalem dojrzewajaca, wiec widze roznice ...

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.