Skocz do zawartości

Rodzaje noży


mike

Rekomendowane odpowiedzi

Ta gradacja 1000 odpowiada tej w papierach ściernych? Bo papier 2500 to praktycznie jest gładki. Chociaż mój ojciec ostrzył brzytwę na pasku i potem się nią golił.

Nie - to trochę inne gradacje - i rzeczywiście  dopiero po długim moczeniu  - kolega 1000/3000 moczy 15 min - może starczy  ;) ​ . Kamień powyżej 2000- jest tak gładki ,że mogę tylko wierzyć, iż jest to np. 3000,4000 czy 6000 :D . Umiem ostrzyć na pasku - ale musi być z prawdziwej dobrej skóry :thumbsup:

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 164
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dziękuję za wyjaśnienia. Bedę jednak musiała rozejrzeć się za specjalistą  :)

Raz tylko udało mi sie uzyskac tzw. drut

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EAnna

 

Z każdej podróży przywoziłem jakiś nóż i mam już "międzynarodówkę" którą ostrzyc trzeba.

Przyznaję bez bicia, ale ucząc się ostrzyć na kamieniach popełniłem masę błędów.

Potwierdzając w całej rozciągłości to co napisał Muski przedstawiam moje doświadczenia:

Noże domowe to inna stal niż noże używane przez nas do rozbioru.

Nie wchodząc w szczegóły układu żelazo-węgiel noże do rozbioru, trybowania itd są bardziej "miękkie", szybciej się ostrzą, ale też szybciej tępią.

Noże do kuchni to trochę inna liga.

Te noże wymagają ostrzenia na kamieniach wodnych. Są japońskie wulkaniczne (drogie jak cholera!), są nasze z marmuru i piaskowca (trudno określić gradację), ale metodą kolejnych prób i błędów doszedłem do wniosku, że do domowego ostrzenia wszelkich noży wystarczy kupić kamień wodny 1000/3000 za ok. 100-130 PLN.                           Muski pisze o mniejszych gradacjach kamieni (6000, 10000), ale on osiąga zamierzony rezultat polerowania ostrza noża na skórze. Tak kiedyś robili fryzjerzy z brzytwami.

 

Trzeba zrobić tak:

1. Dokładnie umyć nóż pozbawiając go wszelkich tłuszczy.

2. Ostrzyć nóż na kamieniu gradacji 1000 pod kątem ok 20 stopni uważając, czy nie tworzą się rysy na większej powierzani tnącej  noża niż 2-4 mm. Ja taki błąd popełniałem.

    Po wykonaniu kilkunastu ruchów ostrzących na jednej stronie to samo robię z drugiej strony..

3. Sprawdzić pod światło, czy ostrze noża się już nie błyszczy. jeżeli się błyszczy - powtarzamy operację z punktu 2 po wielokroć.

4. Zmienić gradację kamienia na 3000 i zraszając go kroplami wody od czasu do czasu  - ostrzyć nóż jak w pkt 2.

5. Sprawdzić naostrzenie na kartce papieru. Jeżeli nóż tnie papier równym cięciem i nie szarpie go, to jest nóż ostry na domowe warunki.

6. Noże ostrzone na kamieniach rzadziej tworzą drut. Japońscy mistrzowie radzą usuwać drut na kamieniach ruchami okrężnymi.

7. Prawdziwa maestrią jest "dokończenie" noża na skórze, jak to pisze Muski. Nie robię tego, bo nie mam na czym.

8. Po ostrzeniu wyrównać kamienie kamieniem mniejszej gradacji (400,800) aby usunąć szary nalot i wyrównać powierzchnię.

 

To co napisałem nie jest sposobem jedynym. Są inne, ale ten jest wynikiem moich błędów i ich dyskretnego naprawiania. :blush:

Pozdrawiam

odyn06

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

przedstawiam moje doświadczenia:

Dziękuję za wyjaśnienia.

W takim razie rozpocznę od zakupu kamieni sugerowanej gradacji.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@EAnna

Czy do Twojej ostrzałki była dołączona mała plastikowa buteleczka około 30 ml z jakimś płynem.

Instrukcje mam pisaną w krzaczkach, na stronie sprzedawcy na zdjęciach buteleczki nie ma.

Pewnie  płyn do nawilżania kamieni.

 

 

Pozdrawiam z Nantong

6 dni do urlopu :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

El - jest dokładanie tak, jak napisał Binio.

Do kamieni wodnych wyższej jakości producent dodaje małą buteleczkę tzw. fluidu.

To płyn dozowany w kroplach na nowy kamień ułatwia ostrzenie.

Potem moczenie przez 10-20 minut zupełnie wystarczy.

Jest jeszcze fluid do mycia kamieni po ostrzeniu, ale ten można sobie darować.

Efekt uzyskuje się kamieniem niższej nieco gradacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

@EAnna Czy do Twojej ostrzałki była dołączona mała plastikowa buteleczka około 30 ml z jakimś płynem.

Japońskimi kamieniami chwaliła się ANNAM z Australji. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@EAnna Czy do Twojej ostrzałki była dołączona mała plastikowa buteleczka około 30 ml z jakimś płynem.

Japońskimi kamieniami chwaliła się ANNAM z Australji. 

 

 

Przepraszam najmocniej to @Chudziak kupiła swojemu ślubnemu taką samą ostrzałkę.

Żadne tam japońskie kamienie, normalna chińska robota.

 

Kolegom dziękuję za wyjaśnienie zawartości tajemniczej buteleczki.

Pozdrawiam z Nantong

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

 

 

mam pytanie odnośnie tych noży. Ktoś posiada lub ma o nich opinie?
Zupełnie dobre noże.  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.