Skocz do zawartości

Ubój wieprza na własne potrzeby


bogdan_kacz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Niestety nie mogę nigdzie znaleźć informacji na temat legalnego uboju na potrzeby własne.

Chcę zakupić żywego świniaka i ubić we własnym zakresie. Nie posiadam gospodarstwa rolnego.Jak to zrobić by być w 100% w zgodzie z Polskim prawem ? Co do uprawnień to nie ma problemu , mam niezbędne "papiery" i doświadczenie , niestety na skutek odejścia od zawodu wiele lat temu nie jestem na bieżąco z przepisami .... Z góry dzięki za wszelką pomoc :)

Edytowane przez bogdan_kacz
Jeszcze nigdy nie było tak źle by nie mogło być jeszcze gorzej... ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnie jest w różnych województwach. Są województwa gdzie nie wolno bić na własny użytek, dotyczy to niektórych województw wschodnich. Problemem jest ASF, Afrykański Pomór Świń, który do tej pory był na Białorusi , Litwie. Od dzisiaj mamy go również w Polsce (okolice Suwałk) i za niedługi czas będzie problem nie tylko z biciem świń na własny użytek, ale z hodowlą świń na terenie Polski. Trzeba będzie wybijać stada. Najlepiej zadzwoń do gminy tam powinni wiedzieć jak w chwili obecnej jest na ich terenie.

Pozdrawiam Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogdan, jeżeli chcesz być w zgodzie z prawem, dzwoń do gminy, lub do Powiatowego Lekarza Weterynarii i pytaj. Jeśli u Was wolno bić na własny użytek, szukaj gospodarza, który sprzedaje świnię, zabij u niego, dopełnijcie formalności i będzie ok. Jesli nie pozostaje rzeźnia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zakupić żywego świniaka i ubić we własnym zakresie.

Świniak od rolnika, niech przygotuje wrzątku, trochę miejsca i kupujesz, przeprowadzasz ubój gospodarski, zabierasz mięso z sobą, o podrobach i krwi nie wspomnę, dajesz próbkę do badania i wszystko w temacie. :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wszystko w temacie. :cool:...

Ale miał być tzw. "Full Legal".  :tongue: 

 

Tak to każdy może zrobić.  :D 

 

Chodzi o przypadek z donosem,

aby być zabezpieczonym przed draństwem pospolitym:tongue: 

.

"Opinia zwykłego człowieka, to brednie gorsze od milczenia." (grizzly)
:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzyszt17 , moje wiedza ani z TVN ani z telewizji Trwam  :D   mój kolega jest powiatowym weterynarii  :tongue:

 

 

Kolego Bogdanie napisałem co zrobić, jeśli chcesz być w zgodzie z prawem. Nie rozumiem w czym problem?

a w którym miejscu ta informacja ? 

Da Bóg dzień ,da i radę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubój gospodarczy może przeprowadzić rolnik po uprzednim zgłoszeniu w lecznicy, lekarz przed ubojem musi zbadać sztukę i warunki uboju i rozbioru,jeżeli jest wszystko dobrze można ubijać.Po uboju należy próbkę mięsa to jest przepony dostarczyć do badania,lekarz może zażyczyć sobie obejrzenia półtusz i je ostemplować to wszystko kosztuje, taniej wyjdzie w ubojni.
Maryś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a paliwa i paierosów od ruskich nie pszenoszą ?

Akurat ASF, nie powinien być powodem do żartów, myślę że nie wszyscy zdają sobie sprawę ze strat, które spowoduje ASF.

 

krzysztof17-to co piszesz to jak przypuszczam, Twoja spiskowa teoria Jeśli jesteś tego pewny co napisałeś , podeprzyj to jakimś dowodem a jak nie potrafisz, to nie siej propagandy.

Koleżanko Romo, nie sieję propagandy. Oglądaj jutro telewizję, myślę że będziesz usatysfakcjonowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie można tak http://finanse.wp.pl/kat,1033743,title,MRiRW-pierwszy-przypadek-ASF-u-dzika-w-Polsce-komunikat,wid,16414394,wiadomosc.html?ticaid=11238e tylko jakieś dziwne tajemne gadki ... i teorie spiskowe ?

potwierdzenie ze strony Głównego Inspektoratu Weterynarii ... http://www.minrol.gov.pl/pol/layout/set/print/content/view/full/44702

Edytowane przez DUCH

Da Bóg dzień ,da i radę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi Drodzy,

Serdecznie dziękuję za pomoc, ale niestety do tej pory nikt nie podał mi wersji full legal :hmm: .

Ja dzisiaj trochę podzwoniłem i sprawy maja się następująco:

1. rejestruję w ARiMR własna hodowlę

2. kupuje od rolnika wieprza 

3. rolnik zgłasza do ARiMR sprzedaż ryja szt 1 

4. ja zgłaszam do ARiMR powiększenie stada ze szt. 0 do szt.1

5. Zgłaszam do PLW ubój gospodarczy

6. zgłaszam do ARiMR ubój wieprza szt.1 - hodowla pozostaje zarejestrowana i mogą w każdej chwili przyjechać sprawdzić warunki hodowli wieprza , którego już nie ma..., dopiero po 5 latach gdy pod tym numerem hodowli nic się nie dzieje hodowla zostaje zawieszona....

7.Przyjeżdża lekarz WET i bada wieprza, sprawdza warunki uboju etc.

8.Wieprz już idzie tunelem w stronę światła....

9. Przyjeżdża lekarz WET lub dowożę mu próbkę (świeca czyli mięsień przepony) i bada na obecność włośni, niestety metodą wytrawiania już nie pod mikroskopem .

10 Jeśli włośni brak to można mięso do gara i świeżonka gotowa , tylko czy po tym wszystkim będzie się chciało jeszcze jeść ? :cry:  

 

Czyli niestety jak to u nas , droga przez mękę ...... :facepalm:

Edytowane przez bogdan_kacz
Jeszcze nigdy nie było tak źle by nie mogło być jeszcze gorzej... ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.