Skocz do zawartości

Wędzenie a la cztery pory roku


Tomasz_65

Rekomendowane odpowiedzi

janek66, na ten temat jest dużo informacji na forum.Zadaj sobie trochę trudu i poszukaj :lol: Na pewno będziesz usatysfakcjonowany a przy okazji poznasz forum. :lol:

 

[ Dodano: Sro 02 Sty, 2013 20:49 ]

masz płynny koncentrat dymu wędzarniczego

zapewne tak,tyle że do użytku wewnętrznego :wink:

"Zwierzęta się wypasają.

Człowiek je.

Ale umie jeść tylko człowiek inteligentny"

Anthelme Brillat - Sawarin

 

Pozdrawiam serdecznie. Kazik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co jest najczęstszą przyczyną okopcenia sie wędlin ? w trakcie wędzenia ....

Mokre drewno, słabe osuszanie wędlin w wędzarni, a i zapewne wysoka temp. wędzenia i gęsty dym.

 

Kiedyś taki jeden forumowicz też tak wędził, ale już się nauczył. Czytaj Akademię Dziadka, słuchaj porad innych i ćwicz dymienie, a problemy Twe znikną :D :D

 

Taki tam przykładzik wędzenie "po staremu". Ucz się na błędach innych, a będzie git :D

 

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co jest najczęstszą przyczyną okopcenia sie wędlin ? w trakcie wędzenia ....

Mokre drewno, słabe osuszanie wędlin w wędzarni, a i zapewne wysoka temp. wędzenia i gęsty dym.

 

Kiedyś taki jeden forumowicz też tak wędził, ale już się nauczył. Czytaj Akademię Dziadka, słuchaj porad innych i ćwicz dymienie, a problemy Twe znikną :D :D

 

Taki tam przykładzik wędzenie "po staremu". Ucz się na błędach innych, a będzie git :D

 

Obrazek

Zbóju Madeju ja uczyłam się na twoich błędach doskonale pamiętam te twoje pierwsze wędzonki nawet po forum krążyło hasło wędzonki wczesny Zbój Madej

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbóju Madeju ja uczyłam się na twoich błędach

I o to chodzi :grin: . kilka razy już pisałem coby na moich błędach się uczyć :grin:

Tak myślę czy kolega ZBÓJ wędził te smakołyki w swoich ciemnych okularach :question: :cool: Pozdrawiam.

:grin: :grin:

I ja pozdrawiam :cool:

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tak wyglądają moje boczki dojrzewające w ziołach po 21-dniach,peklowane jak polędwica dojrzewająca, w sumie trzy razy wędzone, raz ciepłym dymem i dwa razy zimnym,konsystencja i smak rewelacja, a z wyglądu jak widać :grin:

Najpierw spojrzyj, z kim jesz i pijesz, a dopiero potem, co jesz i pijesz. Epikur

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza klasa , śliczne boczusie :thumbsup: :clap:

muszę poszukać przepisu na tą polędwice dojrzewającą

„Ciężka praca i brak rozrywek sprawiają, że będziesz cholernym nudziarzem, a twoja żona bogatą wdową.” Edward Evan Evans-Pritchard. Pamiętajcie o wypoczynku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :grin:

składniki:

peklosól pół na pół z solą niejodowana razem 40 g na kilogram boczku

pieprz czarny 2 g

pieprz kolorowy 2 g

kolendra 2 g

ziele angielskie 2 g

liść laurowy 2 szt.

gorczyca 2 g

jagody jałowca 2 g

czosnek świeży 4 ząbki

papryka słodka 2 g

majeranek 1 łyżka

pieprz cayenne 2 g można nie dodawać jak nie lubicie ostrej nuty :grin:

to wszystko rozgnieść w możdzieżu połączyć z peklosolą dokładnie natrzeć mięsko

 

-peklowanie na sucho 6 dni w temp.4-5 stopni codziennie mięsko przekładać

 

po 6 dniach wędzenie ciepłym dymem 45 stopni 4 godz. wystudzić i do chłodziarki na 5 dni w temp max 7 stopni ,po 5 dniach- 1 wędzenie zimnym dymem 18 stopni ,3 godz.i do chłodziarki na kolejne 5 dni,następnie 2 wędzenie zimnym dymem 18 stopni 2 godz.

i do chłodziarki gdzie będzie dojrzewał w temp.max 7 stopni wilgotność powietrza 75-85 procent , tak długo jak wytrzymacie :grin:

Najpierw spojrzyj, z kim jesz i pijesz, a dopiero potem, co jesz i pijesz. Epikur

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

peklosól pół na pół z solą niejodowana razem 40 g na kilogram boczku

przy takiej dawce to każdego plasterka szklanka wody :grin:

ja kiedyś zrobiłem 30g/kg i było baaardzo słone

Zapraszam na mój blog na FB

 

http://bit.ly/Swojskie_Jadlo

 

17218319_1419130924810406_74944440254938

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takiej dawce to każdego plasterka szklanka wody

ja kiedyś zrobiłem 30g/kg i było baaardzo słone

próg słoności każdy ma inny ;) a mięso wchłonie tylko określoną ilość soli i więcej nie przyjmie

ja mam pytanko do przepisu

-peklowanie na sucho 6 dni w temp.4-5 stopni codziennie mięsko przekładać

po 6 dniach wędzenie ciepłym dymem 45 stopni 4 godz

czy przed wędzeniem płuczesz/moczysz mięsko czy takie prosto z lodówki idze do wędzenia ?? obsuszanie obowiązkowe bo mięso pewnie puści wodę podczas peklowania, wylewać tą wodę czy nie ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.