Skocz do zawartości

Projekt wędzarni Rafała


Kocioł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
To mój pierwszy post więc wyjątkowo na początku postu chciałbym wszystkich pozdrowić i podziękować za pomoc   :)

Planuje w najbliższych dniach rozpocząć budowę małego "kibelka", Czytałem już forum od kilku dni (również jak byłem nie zarejestrowany) i udało mi się stworzyć mój projekt. 
No to może zacznę od początku, z racji tego że moje podłoże jest trochę wilgotne planuję zrobić fundamenty zbrojone 1m x 1m i wysokości na 20 cm.

Palenisko planuje zrobić z cegły czerwonej ( z odzysku) o wymiarach 80 cm x 80 cm i wysokość 55-60 cm, na górze paleniska planuję dać grubą blachę z otworem 25 cm na którą przyspawam deflektor okrągły o średnicy 45 cm.
Wędzarnie chcę zrobić drewnianą o wysokości 100 cm  (bez dachu) z dachem około 120 cm oraz z otworami po bokach, największy problem mam z dachem bo nie mam pojęcia czym go wykończyć aby wędzonki były "bezpieczne" pod względem chemikaliów, środek również planuje obić blachą :)

Czy taka wędzarnia będzie działać prawidłowo  ?

Bardzo liczę na uwagi bo prace nad nią zacznę dopiero po Waszej akceptacji .

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kocioł,

 

Płyta fundamentowa ok ;)

 

Proponowałbym nie co podnieść palenisko do 65 cm ;)

 

Nad paleniskiem wylałbym (zbrojony gładkim prętem) strop z otworem 25cm, a grubą blachę bym odpuścił (po nagrzaniu będzie kumulowała ciepło), na nim możesz postawić deflektor lub podczas zalewania wbetonować "szpilki" i zrobić go na stałe. Komorę wędzarni może podnieś do 120cm ;)

 

Wykończenie dachu to indywidualna sprawa estetyczna ;) Jak się domyślam zrobisz pełne deskowanie więc możesz położyć gont czy przykręcić blachę - pokrycie nie będzie miało wpływu na wędzonki ;)

 

To tak ode mnie ;)

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam identycznie jak planujesz wstawioną blachę nad paleniskiem i nie miałem na razie przypadku kumulowania ciepła, a nawet jeśłi by miało to następować możesz na blachę wysypać piasek i będzie elegancko przy np. przypiekaniu wędlin tłuszcz kapał na piasek - wygoda przy czyszczeniu i jeśli przypadkiem skoczy Ci temperatura w palenisku to tłuszcz nie się nie zapali od wysokiego płomienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad paleniskiem wylałbym (zbrojony gładkim prętem) strop z otworem 25cm, a grubą blachę bym odpuścił (po nagrzaniu będzie kumulowała ciepło),

Gruby beton kumuluje napewno wiecej i dluzej cieplo niz blacha 3 czy 4 ry milimetry.

Osobiscie mam strop z dwoch blach 2mm z odstepem 40 mm od siebie i jest ok.Kumulacja prawie 0.

Dodatkowo strop moge wyjiac i wedzic bezposrednio ,bo dla mnie wedzarnia ze stropem i otworem w nim jest wedzarnia kanalowa,ktorej jestem zwolennikem

pozdrowienia Olek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić z blachy, można wylać strop ;) Osobiście wolałbym strop betonowy dla lepszej stabilności, ale każdy robi wg swojego uznania ;)

 

 

 

Osobiscie mam strop z dwoch blach 2mm z odstepem 40 mm od siebie i jest ok.

 

Ciekawe rozwiązanie :rolleyes:  :thumbsup:  Skapujący tłuszcz się nie pali i siatki (na wypadek gdyby coś spadło) nad piaskiem nie trzeba mocować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
@Kamil_1 dzięki za poprawki , uwzględnię je i zbuduje palenisko 60-65 cm oraz posłużę się tutaj radą użytkownika Olek.P i zrobię z dwóch blach strop :)

 

Dalej czekam na jakieś uwagi, gdyby były  :)

 

A co do drewna na wędzarnie, myślicie że drewno z palet jednorazowych się nadaje  ?
Czytałem już o tym ale zdania są podzielone.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być drewno z palet, tylko wygląd taki sobie, deski nie stragane,dziury po gwoździach. Podbitka w dobrym markecie to ca 35 PLN/metr kwadratowy Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.