Skocz do zawartości

Kiszone pomidory


andrzej k

Rekomendowane odpowiedzi

A jakiś przepisik?

 

Pomidory Lima , przekrojone na połowę i wycięte gniazda - miejsce gdzie był ogonek od krzaczka . Zalewę zastosowałem identyczną jak do kiszenia papryki :

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=1247&highlight=kiszona+papryka

 

Oczywiście po dwa ząbki czosnku na słoik .

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witaj

...ale po co,kisi się zielone gdy już nie mają szans na dojrzałość,a z czerwonych robi się przecier na zimę.

pozdrawiam

Kiszone czerwone pomidory są znacznie smaczniejsze niż kiszone zielone (zresztą tak samo jak i kiszona papryka - ta wybarwiona jet dużo smaczniejsza po zakiszeniu od zielonej).

A kiszenie pozwala zachować więcej witamin niż robienie z pomidorów przecieru. No i zastosowanie kiszonych pomidorów nieco szersze niż przecieru.

Nie do końca jestem też pewien jak wygląda sprawa toksyczności kiszonych zielonych pomidorów - na surowo takie pomidory nie są zdrowe....

Krytyk i eunuch z jednej są parafii. Każdy z nich wie jak, żaden nie potrafi....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Witam

 

Czy ktoś z forumowiczów kisił pomidory? Ja zrobiłem próbkę tego sierpnia, te same proporcje zalewy i dodatków jak do ogórków. Pomidory upakowałem ciasno i nie wiem czy to był błąd bo pomidory wyszły takie rozpaćkane, tzn są całe w słoiku, ale przy wyjmowaniu już się rozpadają. Nigdy nie widziałem kiszonych pomidorów i nie wiem jak powinny wyglądać, jaka twardość etc. Ogólnie są tak smaczne, że słoik dwulitrowy wciągam na dwa razy. 

 

Gitner

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomidory w miarę luźno, odmiany mięsista jędrna i małe (robię z Limy), po kiszeniu nie rozpadają się , ale są miększe niż przed. W kiszonkach nie są u mnie na pierwszym miejscu ( póki co numer 1 to czerwona papryka)

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami kisiłem pomidorki - zwykle koktajlowe - tak naprawdę najlepsze są od 3 do 10  dnia kiszenia - póżniej się rozpadają i są wyraźnie przekiszone -kiszę dokładnie jak ogórki ,nie ugniatam tylko nasypuję lużno- zapewne nie zrobiłeś błędu :D 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papryka,marchew, cebulką,pietruszka, kalafior,buraki czerwone,czosnek kisze razem i osobno. Kisze jak ogórki. Moja ocena pomidorów dotyczy też 3 miesięcznych.
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na innym forum wyczytałem i zrobiłem dwa słoiki kiszonych rzodkiewek i buraków w.... maślance :)  Lubię takie eksperymenty dla samej ciekawości co z tego będzie. Do maślanki jak pisało dałem łyżkę soli, 3 ząbki czosnku i to wszystko potraktowałem blenderem Maślanka z Tesco. Jestem ciekaw jak będą w smaku rzodkiewki. Forumowicz pisze, że kisi tak i marchewki, kalafior, i inne warzywa. Na razie słoiki mają tydzień, trzeba jeszcze poczekać na degustację.

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy paprykę kisisz w kawałkach czy w całości? Ukraińcy cały czosnek kiszą w łupinie, a Ty? czy marchewkę, pietruszkę, buraki obierasz czy tylko myjesz?

Papryka czerwona słodka  usunięte gniazda nasienne pokrojona  raczej ćwiartki . Papryka ostra dodana po jednej habanero jako całość ogień  :devil:  :D  w całym słoiku 

Warzywa  obieram , czosnek też . Póki co nie mam większego doświadczenia w ich przyrządzaniu . Trzeba wymyślić jakieś sałatki (czyli po wyjęciu pokroić + oliwa/olej+ciut cukru+ pieprz+szczypiorek itp )

Kiszenia w "skórce" (bez obierania)  nie próbowałem. Trzeba będzie może będą lepsze :) ?

Jak nastawiałem to dawałem po 20-50 ml soku z ukiszonych ogórków nie wiem czy potrzebnie czy nie ale chyba nie zaszkodziło .

W tym roku nastawiłem  również po raz pierwszy buraki  czerwone-pokrojone obrane . (ukisić się ukisiły i co dalej ?) macie jakieś pomysł jak je skonsumować , za wyjątkiem zjedzenia jako warzywo (czyli na talerz nóż i widelec i do brzuszka bo ten sposób to znam :) )

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

buraki czerwone-pokrojone obrane
  w sobote nastawiłem 2 kg buraków do kiszenia - zszatkowane na tarczy frytkowej - w 100 % będę potrzebował wywar ukiszony do barszczyku  na wigilię - buraczki będę dodawał do "ukraińskiego"  no i po odpowiednim doprawieniu buraczki jako sałatka do obiadu :)

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Ja kisiłem w zeszłym roku zarówno koktajlowe, jak i zwykłe (lima). Dopóki nie są zbyt mocno ukiszone są smaczną przegryzką, zwłaszcza koktajlowe. Później są bardzo dobrym dodatkiem do potraw, sosów, zup itp. Zupa pomidorowa z samych kiszonych pomidorów u mnie w domu zrobiła furorę. w tym roku też na pewno ukiszę, tyle że zamiast limy dam inne, bo w tym roku tych pomidorów nie sadzę. 

post-59149-0-67302700-1489941682_thumb.jpg

Tak wyglądały w dzień kiszenia 

Edytowane przez Woytas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.