Skocz do zawartości

Budowa wędzarni sempajers


sempajers

Rekomendowane odpowiedzi

W kibelku naręcz (drewna) w kanale taczka. 

 

Jak kulturalnie określić człowieka, który celowo pisze nieprawdę?  :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 120
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Teraz każdy wie dlaczego wędzarnia wygląda jak "kibelek" :)   Warunki opalania wymagają takiej konstrukcji, czyli wszystko z prawami fizyki. Odstępstwa skutkują zwiększonym zużyciem opału, stratami temperatury i dużo gorsze wędzonki pod każdym względem. Mit latania na drzwiach od stodoły jest tylko mitem jak i dobrego wędzenia w betonowych komorach.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam już 2 lata o tych wędzarniach - i pomału dochodzę do wniosku ,że  chyba sobie zbuduję kibelek -z dodatkowym kanałem do wędzenia zimnego ?  ale czy jest sens?

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturalna konstrukcja wędzarni wymusza pewne rozwiązania, jak kanał. Nie ma mowy bez niego o zimnym wędzeniu, pełni on także rolę ochłodzenia dymu, w razie skoku temperatury, będącego stałym i nieprzyjemnym mankamentem wędzarni bezpośredniej. O niebezpieczeństwach narażania wsadu na zwiększone ryzyko nasycenia WWA nie trzeba pisać.

 

Mimo edukacyjnej roli forum, wielu próbuje wyważać otwarte drzwi, budując kolejne kibelki. Epidemia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mam cierpliwość....to zaczyna mnie ta prowokacja drażnić.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność wpływa na stabilność i rozłożenie temperatury prawie bez zmian chemicznych. Rura lub inna chłodnica spowoduje duże zmiany chemiczne i zmienia właściwości przez wykroplenie lub odseparowanie częściowo schłodzonych par substancji zawartych w dymie. Jeżeli nie można użyć dużego paleniska wędzarni, dymogenerator jest właściwym rozwiązaniem.

Jeżeli wiedza nie przemawia z dymem, należy sprawdzić jak się zachowują pary alkoholu w chłodnicy. Jakie związki skraplają się najszybciej i jakie parują przy różnych temperaturach. Od czego zależy smak. Podobnie jest z dymem. Szukamy najlepszych rozwiązań więc nie udowadniajmy, że praktykowana wiedza sąsiada lub teścia jest ponad nauką. 

Edytowane przez Andyandy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muski buduj :) .

Co do ewidencji - przeczytałem pobieżnie Twoje posty i w którymś tam napisałeś, że jak ktoś umie wędzić , to w kanałowej spali tyle samo drewna co w kibelku w czasie wędzenia. Jak ja żałuję, że nie czytałem takich rzeczy , jak budowałem dom :facepalm: . Zamiast wywalić kasę na ocieplanie domu , zrobiłbym kurs palacza i wtedy bym umiał palić i zaoszczędził bym  na dociepleniu . Umiałbym tak palić w kotle, że spaliłbym tyle samo w domu nie ocieplonym , co sąsiad w ocieplonym :thumbsup: . Ale numer - wystarczy nauczyć się palić a nie ocieplać dom. Kibelek jest ciepły (jak ocieplony dom) , a kanałowa murowana zimna jak dom bez ocieplenia - Skoro twierdzisz, ze można spalić tyle samo to wydłubuję styropian z między ścian. ;) . Pozdrawiam

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To napisałem ja> odyn06 pomnikowiec szamotowy, zadowolony ze swojej wędzarni jak jasna cholera. Pozdrawiam szczególnie Andyandy' ego.
  Więc jesteś użytkownikiem wędzarni "Bogdanki" z moją modyfikacją na prośbę Bogdana. Też szczególnie pozdrawiam :D   

 

Twoje uwagi - Szanowny Ekspercie spowodowały, że gdy chcę w mojej "Bogdance" wędzić łososia na zimno to wędzarnia 'trzyma" 20 st.C,

a gdy chcę wędzić pod parzenie, to jak termometr stanie na 40st.C, to sprawia wrażenia, jakby się popsuł.

:D

To Twoja zasługa!

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mam cierpliwość....to zaczyna mnie ta prowokacja drażnić.

To nie jest prowokacja, Mirek. Znamy się od lat, więc nie traktuj tego osobiście   ;)

To próba wprowadzenia choć śladowej ilości idei pluralizmu , pośród tej skamieliny proroków, uczepionych jedynej słusznej wizji kibelkowego wyglądu wędzarniczego świata.

Prorocy ci i ich akolici, póki sił starczy, sławić będą swą idee fixe nie dopuszczając innych rozwiązań, choć są co najmniej tak samo dobre i funkcjonalne. 

A wiedzę proroków można łatwo zweryfikować starymi postami o "szkodliwej pirolizie"  :rolleyes:

 

Maxell, oczywiście masz rację.  :)

Edytowane przez ewidencja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Twoje uwagi - Szanowny Ekspercie spowodowały, że gdy chcę w mojej "Bogdance" wędzić łososia na zimno to wędzarnia 'trzyma" 20 st.C, a gdy chcę wędzić pod parzenie, to jak termometr stanie na 40st.C, to sprawia wrażenia, jakby się popsuł.
Chociaż fizycznie, taki efekt  jest i odbieramy jako pozytywne zjawisko w utrzymaniu temperatury podczas pomiaru, nie sugerował bym się, że pomiar jest wykonany należycie.  Mierzymy temperaturę wypadkową pewnych zjawisk w którym, zachodzą procesy. Prawidłowo opalanie wędzarni musi się związać wytwarzaniem dymu w przedziale od 240 do 440 st i   odzyskiem - wykorzystaniem  temperatury w celu ogrzewanie komory i z tej temperatury musimy uzyskać odpowiednie nagrzanie wędzonek jak i utrzymanie temperatury w komorze podczas wędzenia. Tak wygląda sztuka opalania, czyli wędzenia. Należy  opalać w celu pozyskania odpowiedniego dymu, a nie żeby ogrzać wygrzać i nagrzać wędzonki. Większość w palenisku posiada 600 st , na szybrze 500 st, w kanale początek 450 st i wyjściu 100 st i w komorze 60 st tuż przy termometrze. Piejemy z zachwytu, że mamy stabilną dobrą temperaturę jak "zaczarowaną"  Energia termiczna i nie tylko rządzi się swoimi prawni i bezpośrednia odległość od źródła i przestrzeń jest idealnym stabilizatorem - czyli gabaryty wędzarni. Stosowanie wszelkich radiatorów, kanałów, chłodnych ścianek itp. zwiększa tylko błąd pomiaru, ponieważ pomiar jest już po "zabiegach," a liczy się dym od wytworzenia do procesu wędzenia nie jego  odprowadzenie. O innych chemicznych przemianach już nie piszę. To jest jak prowadzić samochód po pijaku, a do kontroli prosić o dmuchanie trzeźwego pasażera.  I tym optymistycznym akcentem, kończę z mojej strony dyskusje na temat co jest lepsze, ponieważ nie widzę dalszego sensu. Odsyłam do szkoły, do powtórki z fizyki i chemii itd, itp...   
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Prorocy ci i ich akolici, póki sił starczy, sławić będą swą idee fixe nie dopuszczając innych rozwiązań, choć są co najmniej tak samo dobre i funkcjonalne. 

 

Jeśli ma się coś budować, to chyba warto zrobić to najlepiej jak się da.

To tak jak z domem.

Pierwszy buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie.

Choć we wszystkich da się mieszkać, to mi będzie mieszkać się najlepiej, bez częstych remontów i z najmniejszymi kosztami utrzymania.

Nie będę musiał się przejmować problemami złego wykonania, które będą mieli wróg i przyjaciel.....sorki takie życie.

 

Można poprawiać źle zbudowany dom, ale naprawy są kosztowne i męczące, bo zamiast mieszkać, to ciągle papram się cemencie.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przerwę wam te kłótnie :) kiełbasa wyszła super ale możecie dac jakiś przepis prosty uniwersalny sprawdzony na szynkę wraz z czasem wedzenia składnikami przygotowaniem ? rozumiem że dużo jest tego na forum ale tak jak z tym tematem idzie się pogubić co jest dobre a co nie więc jeśli ktoś coś podeślę będę wdzięczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.