Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Dymogenerator

pomoc

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
241 odpowiedzi w tym temacie

#41 sverige2

sverige2
  • Użytkownicy
  • 6330 postów

Napisano 24 lip 2014 - 08:39

Nic nie musisz przerabiać.

Możesz posłuchać rady Miro oczywiście. Nie będziesz mógł jednak wtedy osobiście poznać czy są jakieś różnice smakowo zapachowe pomiędzy tymi dwoma systemami, a następnie samemu dokonać oceny jak również pisze Miro w jednym ze swych wcześniejszych postów.

niech sobie każdy sprawdza sam który sposób spalania bardziej mu odpowiada i który daje ładniejszy aromat naszym wędzonkom, to będzie jego wybór.

I to są uczciwe słowa z którymi w 100% się zgadzam.

Ze swej strony zapewniam że spróbować warto, bo koszt niewielki, a zdobyte doświadczenia bezcenne.

#42 sverige2

sverige2
  • Użytkownicy
  • 6330 postów

Napisano 24 lip 2014 - 09:44

Tak oto wygląda popielnik który wykonałem do swego DG. Pierwsza fotka pokazuje zapełnienie popielnika popiołem po prawie 5-cio godzinnym dymieniu, następna zaś pokazuje go po opróżnieniu z popiołu.

Kolejne fotki przedstawiają wykonanie całego przedsięwzięcia i wygląd poszczególnych elementów jak sama kratka będąca owym rusztem właśnie, oraz widok ogólny całego DG. Myślę że fotki wystarczą do tego, aby ew. chętni mogli sobie wykonać takie "cóś" :D .

Ps.

Na fotce całego DG, widoczne są na górze, tuż poniżej dolnej krawędzi pokrywy zaspawane (ten jaśniejszy punkt) otwory dostarczające powietrze w trakcie prób przeprowadzanych z dymieniem górnym.

Załączone pliki

Użytkownik sverige2 edytował ten post 24 lip 2014 - 10:12

#43 JaGra

JaGra
  • Użytkownicy
  • 3452 postów

Napisano 24 lip 2014 - 10:24

Chyba używasz grubych zrębków, żeby nie przeleciały przez ten ruszt.

#44 sverige2

sverige2
  • Użytkownicy
  • 6330 postów

Napisano 24 lip 2014 - 10:36

Jagra, tak jak pisałem wcześniej, używam zrębki  kl.10. wymieszane z własnoręcznie pociętymi klocuszkami gałęzi z drzew owocowych. Nie ma najmniejszych problemów z przelatywaniem. Poza tym każdy może sobie indywidualnie dobrać wielkość oczek na ruszcie. Gdyby były za gęste, to popiół zatykałby je na ruszcie i nic by nie dało zastosowanie takiego ustrojstwa. Popiół musi w miarę swobodnie, całkowicie samodzielnie przesypywać się przez oczka w trakcie spalania. Średnica mojej rury wynosi 115 mm. zewnętrznie, grubość ścianki 2 mm.oczka rusztu proporcjonalnie do wielkości rury DG.

Kupuję te zrębki właśnie, ponieważ są naprawdę doskonałej jakości oraz cenie. Polecam każdemu tą firmę.

http://allegro.pl/zr...4435183582.html

#45 miro

miro
  • **VIP Junior**
  • 14271 postów

Napisano 24 lip 2014 - 11:32

@sverige2

Czy przy wersji Twojego DG z górnym spalaniem powietrze dostarczały tylko te dwa otwory, obecnie zaspawane ?

#46 alnus

alnus
  • Użytkownicy
  • 319 postów

Napisano 24 lip 2014 - 11:35

Średnica mojej rury wynosi 115 mm. zewnętrznie, grubość ścianki 2 mm.oczka rusztu proporcjonalnie do wielkości rury DG.

sverige2 - bardzo podoba mi się Twój DG  :thumbsup:  :clap: Piszesz: "Średnica mojej rury wynosi 115 mm" - a jaka jest jej długość (wysokość) ?

#47 Viszna

Viszna
  • Użytkownicy
  • 743 postów

Napisano 24 lip 2014 - 12:28

@alnus, ja do swojego kupiłem rurę o długości 40cm i średnicy 89mm ze względu na to że ten sprzedawca miał też blchę która pasuje na podstawę , ale o wymiarze 10cm i większa rura była by za szeroka.

Wszystkie elementy kupiłem u tego sprzedawcy na allegro: http://allegro.pl/li...&us_id=27559988 (nazwa sprzedającego kojarzy się jednoznacznie :)

Koszt wszystkich elementów tzn.

- duża rura dł. 40cm na dymogenerator tylko kupić musisz 2szt po 20cm i napisz mu że ma być w JEDNYM kawałku 40cm

- mała rura dł 20cm na kanał dymny

- cieniutka rurka dł. 20cm na rurkę powietrzną

- blaszka 10x20cm gr. 1,5mm na podstawę do przymocowania dymogeneratora do wędzarni

to około 60-kilka zł z przesyłką. Paczkę miałem na drugi dzień -także mogę potwierdzić rzetelność sprzedającego.

Teraz części leżą u ślusarza -dzisiaj idę mu tłumaczyć w czym ma powiercić otwory i co do czego dopasować i pospawać.

Użytkownik Viszna edytował ten post 24 lip 2014 - 12:30

#48 sverige2

sverige2
  • Użytkownicy
  • 6330 postów

Napisano 24 lip 2014 - 13:08

Alnus, wymiary DG są następujące,

1. Wysokość popielnika 10 cm.

2. Wysokość rury głównej zasypowej 36 cm.

3. Wysokość pokrywki na rurę główną 3 cm.

4. Długość rury dymowej na zewnątrz DG 15 cm.

5. Długość rury dymowej wewnątrz DG 7,5 cm.

6. Pręciki rusztu średnica 3mm.

#49 alnus

alnus
  • Użytkownicy
  • 319 postów

Napisano 24 lip 2014 - 13:21

sverige2 bardzo dziękuję za szybką i  rzeczową odpowiedź  :thumbsup:

Viszna wielkie dzięki za adresy  :clap:

#50 sverige2

sverige2
  • Użytkownicy
  • 6330 postów

Napisano 24 lip 2014 - 13:50

Powodzenia w budowie Alnus :thumbsup:. Nie zapomnij później podzielić się na forum swoją opinią o sprzęcie, uwagami i spostrzeżeniami.

#51 sverige2

sverige2
  • Użytkownicy
  • 6330 postów

Napisano 24 lip 2014 - 15:24

Ta rurka dymowa pokazana przez kol. Viszna z przeznaczeniem na kanał dymny jest zdecydowanie za małej średnicy. Rurka dymowa musi mieć średnicę min 1 cal. czyli ok 25 mm. inaczej będą problemy w trakcie procesu wędzenia z zatykaniem się smołą spływającą do pojemnika w komorze, 1 cal to absolutne minimum jeżeli chcemy aby wędzenie było odpoczynkiem. Przy większych średnicach rury głównej tak jak u mnie np. 115 mm. rurka dymowa wskazana jest nawet o średnicy 1i1/4 cala, czyli mówiąc bardziej prosto cal i ćwierć, też sprawdza się znakomicie i się nie zatyka smołą w trakcie dymienia. Oczywiście jeżeli zrębki są suche tak jak być powinny, to niebezpieczeństwa nie ma, ale często zdarza się że chcemy wędzić tym co akurat mamy pod tzw. ręką, i wtedy z wilgotnością jest różnie i lepiej unikać kłopotów jeżeli budujemy DG od podstaw. Większa średnica rury dymowej (1 cal lub 1 cal i ćwierć) stawia nas w znacznie bezpieczniejszej pozycji.

Użytkownik sverige2 edytował ten post 24 lip 2014 - 15:25

#52 miro

miro
  • **VIP Junior**
  • 14271 postów

Napisano 24 lip 2014 - 19:47

@sverige2

Czy przy wersji Twojego DG z górnym spalaniem powietrze dostarczały tylko te dwa otwory, obecnie zaspawane ?

sverige2 nie widziałeś, czy nie chcesz widzieć mojego pytania ?

#53 niemirski

niemirski
  • Użytkownicy
  • 6 postów

Napisano 24 lip 2014 - 21:02

Nic nie musisz przerabiać.

Możesz posłuchać rady Miro oczywiście. Nie będziesz mógł jednak wtedy osobiście poznać czy są jakieś różnice smakowo zapachowe pomiędzy tymi dwoma systemami, a następnie samemu dokonać oceny jak również pisze Miro w jednym ze swych wcześniejszych postów.

niech sobie każdy sprawdza sam który sposób spalania bardziej mu odpowiada i który daje ładniejszy aromat naszym wędzonkom, to będzie jego wybór.

I to są uczciwe słowa z którymi w 100% się zgadzam.

Ze swej strony zapewniam że spróbować warto, bo koszt niewielki, a zdobyte doświadczenia bezcenne.

Dzięki .. już powolutku chyba łapie temat bardzo mi pomogliście ,ale jak te dwa systemy ..???? 

#54 alnus

alnus
  • Użytkownicy
  • 319 postów

Napisano 26 lip 2014 - 11:10

ale jak te dwa systemy ..????

niemirski poczytaj http://roger.info.pl/page1.php tam Roger szczegółowo to omawia.  :)

Powodzenia w budowie Alnus :thumbsup:. Nie zapomnij później podzielić się na forum swoją opinią o sprzęcie, uwagami i spostrzeżeniami.

sverige2 dzięki wielkie  :) , zamierzam tutaj pozostać na stałe  :tongue:

Użytkownik alnus edytował ten post 26 lip 2014 - 11:01

#55 robi59

robi59
  • Użytkownicy
  • 1 postów

Napisano 03 wrz 2014 - 15:12

Czytam i czytam i pozwólcie że podepne sie do tematu. Jako że jest to mój pierwszy post pozwólcie że przywitam Was wszystkich .Witam. Mam na imię Robert i mieszkam w Brukseli. Jako mieszkaniec wsi (w Polsce) temat wędzenia nigdy nie był mi obcy, zawsze była jakaś wędzarnia a wędzenia spadało na mnie czego zresztą nie żałuję, bo teraz umiem wędzic , wiem co z czym się jje i ... polknałem bakcyla .Ale , ale teraz mam mały problem bo mieszkam w stolicy unii europejskiej i to prawie w samym centrum , więc jeśli chodzi o wędzenie to zaszaleć nie mogę  , ale idzie wędzic .Kupiłem wedzarnie o taką

http://www.cuisine-e...fr,4,FUMOIR.cfm

zamontowałem grzałki elektryczne z termostatrm a dym podaję czymś takim

http://www.amazon.fr...e/dp/B005OHSKAQ

Wszystko wychodzi ok. tylko wku.... denerwuje mnie ten "generator dymu" pali się nie równo i czasami gaśnie, więc planuje zrobić mały "prawdziwy" generator dymu ale , jedno małe ale, musi wolno spalać np. 300 ml trocin w ok.5-6 godzin ! na więcej dymu nie mogę sobie pozwolić. Szukam w necie i nic nie mogę znaleźć czegoś tak małego. Sam jestem w stanie wykonać dowolną konstrukcje ale jakie rozwiązanie się sprawdzi  ?Z góry dziękuję za pomoc. 

#56 Andrzej16

Andrzej16
  • Użytkownicy
  • 121 postów

Napisano 03 wrz 2014 - 15:28

Kolego pytaj flamaków tam jest więcej Polaków.

#57 redzed

redzed
  • ***SUPER VIP***
  • 1201 postów

Napisano 03 wrz 2014 - 17:20

Robi, twoj generator podobny do amerykańskiego A-MAZE-N Smoker w ktrorym mozna palic trociny i peletki.  Mam ten generator i czasami uzywam przy wędzeniu łososi.  Używam peletki, i na początku tez gasły.  Teraz zawsze susze peletki w piekarniku ok godz. w temp 90st.  Nigdy nie gaśnie.  Spróbuj dobrze wysuszyć trociny przed wędzeniem. 

Obecnie wędzę w mojej większej wedzarni dymogeneratorem z Nowej Zelandii Smokai.  Jestem szalenie zadowolony.  Pięknie wędzi.

http://www.smokai.co...moke-generators

#58 muniek123

muniek123
  • Użytkownicy
  • 88 postów

Napisano 20 paź 2014 - 12:41

@sverige2
Mógłbyś pokazać jak u ciebie wygląda rura dymowa w przekroju (chodzi mi o dostarczanie powietrza)?

#59 sverige2

sverige2
  • Użytkownicy
  • 6330 postów

Napisano 20 paź 2014 - 14:38

Dostarczanie powietrza jest tą cienką rurką fi 6 mm. znajdującą się na rurze dymowej i wewnątrz jest ona wygięta jak fajka z centralnym wylotem w kierunku komory wędzarniczej. Długość jej wewnątrz dużej rury, licząc od kolanka, ma ok. 2 cm.

#60 muniek123

muniek123
  • Użytkownicy
  • 88 postów

Napisano 20 paź 2014 - 15:15

Dziękuję.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pomoc

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych