Skocz do zawartości

Budowa wędzarni z grilem


Tomasz.N.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam bardzo wszystkich. Jestem tu pierwszy raz i chcę  poprosić o parę rad co do budowy mojej wielkiej kamiennej wędzarni. 


[Dodano: 12 gru 2017 - 19:39]

Nie wiem jeszcze do końca jak ta wędzarnia z  grillem będzie wyglądać ale coś takiego jak w obrazku. Jakaś wnęka na drzewo z jednej strony itp. Jakieś półki, wszystko z kamienia którego ostatnie czasy zwoziłem i mam parę ton. 


[Dodano: 12 gru 2017 - 19:45]

Mam takie pytanie czy samą komorę wędzarniczą jak wykonam z desek dębowych i obmuruję to kamieniem , to będzie okej.??  Całą taką skrzynię zamiaruję zrobić wraz z drzwiczkami , wtedy będzie to wszystko szczelne i nie będzie dym z boku uchodził..?

post-89990-0-20485700-1513103396_thumb.jpg

post-89990-0-35549200-1513103411_thumb.jpg

post-89990-0-83098800-1513103421_thumb.jpg

post-89990-0-26406100-1513103435_thumb.jpg

post-89990-0-43698000-1513103445_thumb.jpg

post-89990-0-82379300-1513103954_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 79
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

:facepalm:

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/14880-projekt-budowy-w%C4%99dzarni-opracowany-przez-andyandyego/

poczytaj i wysnuj wnioski :)  kamieniem to co najwyżej sobie możesz obłożyć dobrze zbudowaną wędzarnie.Ty  tego ze swojego pomysłu nie nagrzejesz , a jeżeli już to po dniu palenia :)

możesz również zrobić kanałową i nie chodzi tu o wybór rozwiązania  tylko materiał  , kamień się nie nadaje . 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/5472-w%C4%99dzarnia-bogdana/?hl=bogdanka

Oczywiście Twoja wedzarnia Twoja kasa , Twój czas,Twoja "męka" w obsłudze więc zrobisz jak chcesz :)

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co jest na razie zrobione  to jest podstawa która będzie ze 20-30cm zasypana. To na to wychodzi że szamotem lepiej wykładać komorę wędzarni. ?


[Dodano: 12 gru 2017 - 20:02]

Może nie aż  takie wielkie jak ta budowla , ale coś w tym stylu. Dzięki za podpowiedz.

post-89990-0-72344800-1513105341_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na to wychodzi że szamotem lepiej wykładać komorę wędzarni. ?

nie deskami , palenisko zwykła cegła ,szamotu nie stosujemy. Tańszy łatwiejszy w budowie jest "kibelek" też chyba łatwiejszy w obsłudze ,

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz budować - zacznij czytać To forum , a zrozumiesz co i jak - dobrze, ze pytasz teraz a nie po zbudowaniu mauzoleum. Na początek proponuję temat : https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/14880-projekt-budowy-w%C4%99dzarni-opracowany-przez-andyandyego/. Poczytaj - zrozum  - potem buduj

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam i powoli mi mózg się rozjaśnia. Każdy robi taką wędzarnie na jaką ma warunki , ja do mojej  kiedy przystawię altankę sześciokątną pokrytą ala gontem, i tak ma być. Rozmawiałem jednego razu z kolegą który zajmuje się wędzeniem wędlin a w szczególności całych świnek na wesela, tylko za krótka była rozmowa z braku czasu. Chyba muszę do niego się wybrać. Dzięki za podpowiedzi.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chyba muszę do niego się wybrać

Nabądź wiedzy , żebyś przed mistrzem wielkich oczu nie robił , tylko "uderzył w polemikę"  ;):). Masz tu kopalnię wiedzy , doświadczenia i grono przychylnych zadymiaczy  :) . Powodzenia - jak coś pytaj  :thumbsup: 

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Dodano: 13 gru 2017 - 06:30]

Już troszkę mi się głowa rozjaśnia, i mam pytanie czy jeśli wykonam wędzarnie z desek dębowych i otulę ją wełną przed zamurowaniem to będzie okej.?  Nie wiem jeszcze do końca wymiarów paleniska samej wędzarni, ale już poczytałem że palenisko musi być większe jak sobie myślałem. Jest w sprzedaży wiele wędzarni drewnianych , tylko chodzi czy lepiej ocieplić czy nie.? Jeszcze mam trochę czasu ale już trzeba myśleć powoli.

post-89990-0-84825300-1513143044_thumb.png

Edytowane przez Tomasz.N.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to wszystko takie proste z tym wędzeniem. :hmm:  Kiedyś jak wędziłem lata temu i to wszystko okopcone a nie uwędzone było i wydawało się że okej. :hmm:  Tu jak patrzę na tak ładne fotki wędzonych wędlin to dopiero widzę co i jak to ma wyglądać. Nie wiedziałem że wielkość paleniska , wielkość wędzarni , temperatura, drzewo suche czy mokre, wszystko ma swoje zalety.. Pozdrawiam i uczę się dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to jakiś pomysł. Dąb to może zbyt szlachetne drewo na wędzarnie.Pomyśl jak odprowadzisz dym z komory. Komin to zły pomysł lepiej sprawdzają się otwory w bocznych ścianach. Wędzarnia kanałowa jest droższa w budowie, a do zimnego wędzenia lepiej używać dymogenerator (możesz zrobić sam lub kupić za ca 300 PLN).

Kanalowa + komin jest trudna w obsłdze ze względu na zjawisko cugu (bezpośrednia też ale mniej ) wiec lepieh dawać otwory po bokach

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie chyba dopasować odpowiednie materiały do tej wędzarni. Ale coś muszę zrobić, a zarazem chciałbym pokazać to co zrobię i przyjąć na siebie nie za wiele krytyki z tego powodu.Jak to się mówi... jeszcze się taki nie narodził żeby wszystkim dowodził. Jeśli może ktoś to proszę na pw. przysłać propozycję wymiarów paleniska jak i wedzarni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu darował bym sobie kanał zupełnie. Komora drewniana (podwójna warstwa desek ze szczeliną) pod komorą palenisko z cegły . Jak już to będzie stało to obmuruj czym chcesz i nadaj kształt jaki chcesz (pozostaw 1cm szczelinę między komorą drewnianą i okładziną) 

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się pomysł Tomasza bardzo podoba, Jak ja bym miał dostęp do takich fajnych kamieni i miejsce to budował bym wedzarnie a`la kibelek andyandiego niekoniecznie ze stropem, taką bardziej bezpośrednią ;) . Komorę wędzarniczą izolował bym twardą wełną mineralną i na to obudowa z desek. Kamieniami tak bym obkładał i sklejał aby nie było widać murarki. otwory dymne można tak w komponować w stos kamieni że będą funkcjonalne. Wędzarnia wyglądała by jak rumowisko skalne - nareszcie coś innego.

Trudny to projekt, musi grać z otoczeniem, ale jak ma się dużo miejsca to można się pokusić :D

Sznurek od mojej wędzonki jest smaczniejszy od wędlin z marketu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

.Pomyśl jak odprowadzisz dym z komory. Komin to zły pomysł lepiej sprawdzają się otwory w bocznych ścianach.

 

Kanalowa + komin jest trudna w obsłdze ze względu na zjawisko cugu (bezpośrednia też ale mniej ) wiec lepieh dawać otwory po bokach

 

Bardzo ciekawe stwierdzenia ??,smie twierdzic ze pisane z wlasnych doswiadczen ,jak nie?, to lepiej nie klonuj  klonow ........

pozdrowienia Olek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bardzo ciekawe stwierdzenia
  raczej bolesne  tu masz opisane +zdjęcia

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10049-maciekzbrzegu-robi/  

Parę razy wędziło się na innych  :) 

Od jakiegoś czasu nie opisuje zmagań z wędzarnią bo co pisać ? że są (że jak jest idealna letnia pogodą to całkiem nieźle to wygląda , ale jak gorsza :facepalm: )

Nic pewnie ją zmienię, ze względów  koszty (ograniczenie ) będzie to "kibelek"

Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macku, masz wedzarnie bez komina ,bez otworow bocznych jednak piszesz ze kanalowa + komin jest trudna w obsludze,ze otwory w bocznych scianach lepiej sie sprawdzaja ...

 

........Dlaczego do zimnego wedzenia twoim zdaniem jest lepszy dymogenerator ?

pozdrowienia Olek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam luźno założone deski jako przykrycie komory wedzarniczej

Wędzarnia to palenisko na gruncie z bloczków strop blacha, rura stalowa, komora to krąg betonowy. Jak to nagrzeje + wysusze to mam z reguły piękny cug, rwie ile wlezie, pali ???? się pięknym płomieniem, tylko że nie oto chodzi. Cug jest tym mocniejszy im zimniej,co jest zrozumiałe większą różnica temperatur większą różnica ciśnień. Nie mogę zdusić na wylocie dym (w moim przypadku deskami) bo dym jednak musi przepływać w miarę swobodnie przez komorę. Więc brakuje mi tylko komin w tedy dopiero by rwało,a jak by był nad komorą to jeszcze w skrajnych przypadkach kapało na wędzonki (jak deszcz, lub duża wilgotność powietrza a słabe wygrzanie).Praktycznie wędzenie w moim przypadku to walka aby się nie paliło a tliło.I aby to utrzymać w jakiś rygorach temperaturach. Po za tym w przypadku komina masz "punktowy" odbiór dymu, pewnie rozwiązaniem jest komin z boku komory wedzarniczej z otworem rewizyjnej u podstawy celem wprowadzenia fałszywego powietrza aby osłabić cug + komora dymowa na komorą wedzarniczą, ale to wszystko komplikuje i podróżą budowę. Może ma to sens jak musisz tak budować np.w istniejącym budynku ale jak nie?

A co do dymogenerator to spróbuj wędzić na zimno (do 22 stopni) jak nasz temperaturę na zewnątrz np 20 stopni w oparciu o spalanie/tlenie drewna. Jeszcze jak musisz mieć dym cieplejsze od powietrza aby przepływał przez komorę,w dymogeneratorze masz pompke powietrza, a i tu może być problem z utrzymaniem rygoru temperatury przy zbliżonej do granicznej na zewnątrz.

W kanale masz małe możliwości schłodzonia dymu. Aby to działało to powinien mieć ponad 1,5 m. I właściwie być stosowany do zimnego wędzenia a drugi? do ciepłego. Kanał aby wyglądał, był poprawny technologicznie musi być porządnie czytaj kosztownie zrobiony. Więc do tych paru wedzeń na zimno w ciągu roku uważam że lepiej kupić dymogenerator który można też wykorzystać do wędzenia na ciepło niż iść w koszty. Przynajmniej ja tak zrobię

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pożyjemy Panowie i zobaczymy , myślę że ze wsparciem z forum  czytając posty to coś mi wyjdzie. Ale i tak sądzę że nie wszystkim to będzie się podobać, ale to już mnie oceniać. Jeszcze mam fachowe wsparcie od kolegi z forum który udostępnił mi swój nr. Więc myślę że postaram się wykonać tą wędzarnię z grillem jak najlepiej  mi będzie podpowiadać wasze doświadczenie. Jedno co wiem to z dnia na dzień coraz więcej rozjaśnia mi się mózg w tym temacie.  Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale i tak sądzę że nie wszystkim to będzie się podobać

Ma się Tobie podobać :) i być  łatwa, przyjemna w obsłudze i umożliwić wędzenie ładnych zdrowych wędzonek  :thumbsup: .

Jak coś to pytaj Damy Radę  :laugh:  pomóc . Powodzenia w realizacji :thumbsup:

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to ciekawi mnie bardzo co wyjdzie z projektu (defacto - bez projektu ;):)) Kolega muruje , ale jeszcze nie wie jak ma być, tylko będzie jak wyjdzie  :) . Mimo wszystko trzymam kciuki. Może będzie coś ciekawego - Najważniejsze , żeby dało się wygodnie i zdrowo odymić szyneczkę .

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjdzie , kolego wyjdzie. A projekty i zmiany do nich są konsultowane już. Za duży mętlik bym zrobił na forum żebym pokazał jak to widzę w całości, odpowiednie osoby trzymają nad tym rękę. :) Wnęka na drzewo z prawej wyjdzie bez kolizji ze wszystkim, dziś spróbuję  ją zamknąć. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.