Skocz do zawartości

moje pierwsze wyroby


karpik

Rekomendowane odpowiedzi

 

Moje miesko zapeklowane

 

 

Pierwsza kielbasa do gotowania surowa

 

 

Moja wedzarnia

 

 

Osuszanie krakowskiej

 

 

Temperatura osuszania

 

 

Krakowska po uwedzeniu teraz ja susze

 

 

Osuszanie kielbaski do wedzenia 40 min

 

 

Temperatura wedzenia

 

 

Kielbaska po uwedzeniu

 

 

 

A tak to wyglada w kuchni

 

Nowy dymiacz karpik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmij moje gratulacje Karpik.

Może napiszesz coś bliżej o swojej produkcji, na przykład według jakich receptur robiłeś swoje kiełbaski i jakim drzewem wedziłeś?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec tak

Kie3lbaske surowa zrobilem wedlug przepisu Maxell , wedlinydomowe

Druga to kielbasa zywiecka Rownierz Maxell wedlinydomowe

A trzecia to taki kombinowany przepis

7kg Lopatki

2kg karkowki

1kg boczusia

1 st golonko

 

Przyprawy

 

czosnek 10g

gorczyca 20g

pieprz 10g

koledra 3g

muskat 6g

cukier 10g

 

Wiec tak z tym wedzeniem to probowalem jak to bedzie zrobilem najpierw durze palenisko i osuszalem na otwartej wedzarni bo bym mial inaczej za durza teperature

suszenie 30´C potem zaczelem obserwacja dotykalem kielbas podczas suczenia

i obserwowalem farbe kielbas kiedy juz byly suche i dostaly lydny czerwony kolorek

wtedy wlorzylem dwa duze kawaly drzewa i zamknelem wedzarnie ukazal sie dymek i tak otwieralem wieko daleko aby uzyskac 50´C i tak wedzilem wzasadzie wszystkie kielbasy co ciekawego przytym zauwarzylem ze po 3 godzinach wzrosla temperatura do 70´C

bez dokladania drewna bo te durze kawaly zaczely sie przepalac ale wtedy nie bylo dymu wiec pomyslalem sobie ze dodam troche maczki drzewnej do wedzenia aby pozostawic ta temperature 70´C przez nastepne 20 min i tak zrobilem , kiedy te kawaly sie calkiem wypalily kielbasa byla gotowa wiec dodalem durzo malych kawaleczkow zeby dostac durzy ogien a w tym czasie wyciagalem kielbasy po przepaleniu sie paleniska wkladalem nowa porcie kielbas.

Jednej zeczy nie opisalem wczesniej ze ta kielbasa Zywiecka po uwedzeniu wisiala cala noc a rano kiedy ja zobaczylem ten flak wydawal mi sie jakis niedowedzony wiec wsadzilem ja na nastepne 4 godziny do wedzarni i wedzilem w temperatrze 50´C po wyciagnieciu jej bylem zaszokowany jaki wspanialy kolorek ta kielbasa dostala.

teraz wisi i sie suszy tylko sie zastanawiam czy przez ta przerwe w wedzeniu czasami nie zepsuje jej smaku bo moglem ja odrazu powoli 10 godzin wedzic i bylo by ok ale mysle ze jak wyschnie to po probie tej kielbaski bede mogl cos wiecej powiedziec .

 

Zrobilem jeszcze te udka nie mam zdiec bo juz bylo za pozno nawet nie skosztowalem

wiec musialy byc dobre.

Drzewo ktorym wedzilem to Buk.

 

karpik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy przez ta przerwe w wedzeniu czasami nie zepsuje jej smaku

Na pewno smaku nie zepsuje, tylko poprawi. W niektórych recepturach przerwa w wędzeniu jest nawet obowiązkowa.

Natomiast wnioskuję z tego, co napisałeś, że nie przewidujesz parzenia tych kiełbas?

Dobrze jest kiełbasę przeznaczona do podsuszenia wędzić drugi raz po sparzeniu. Wtedy ma piekny kolor i bogatszy aromat. Chyba, że w czasie wędzenia ją upiekłeś.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

karpik . Jak na początkującego to zrobiłeś kawał dobrej roboty . Nie każdy by się zaraz odważył na pierwszy raz przerobić na kiełbaski tyle mięska .

 

Gratuluję i pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na początkującego to zrobiłeś kawał dobrej roboty .

Też tak uważam. Przerobienie tak dużej ilości mięsa i to na trzy asortymenty jest imponujące.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak macie racje ze tyle wyrobow na poczatek to bardzo durzo odwagi wymaga ale musze powiedziec ze swojego doswiadczenia jak robie czegos wiecej to sie bardziej koncentroje i jak by cos nie wyszlo to powiem trudno nastepnym razem bedzie lepiej wiec glowa w gore przepisy tych kielbasek sa super i naprawde nie ma sie czego bac tylko robic tak jak jest w opisie i wszystko wychodzi chyba ze sie nie zna klasyfikacji miesa tak jak ja na poczatku pytalem heeeee ale tu sa wspaniali zadymiacze i chetnie zaraz pomagaja za co im bardzo dziekuje .

Karpik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.