Skocz do zawartości

Napęd do Alfa 10


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy ktoś dorabiał napęd do maszynki 10? Mam taka z całym osprzętem (sitka, lejek) i do moich domowych potrzeb wystarcza (głównie kiełbasy, kilka razy w roku do 30kg). Tylko wykonuje to wszystko, łącznie z napychaniem sam i jest to trochę upierdliwe. Widziałem u kolegi (a ostatnio na forum) napędzaną 32 i bardzo mi się to spodobało, ale przyznam że zakup i maszynki i napędu trochę mnie przerasta. Co sadzicie i co radzicie. z góry dziękuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że szkoda zachodu. To "tylko" 10-tka. Pomęcz się jeszcze ręcznie, a na imieniny, urodziny, gwiazdke i rocznicę ślubu (możesz jeszcze cos dodać), zażycz sobie 22 lub 32 z napędem. Powinni być wszyscy zadowoleni:

a) mają z głowy prezent,

b) ma im kto robic dobre rzeczy dosyć tanim kosztem. :grin:

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

Posiadam maszynkę Alfe 10 i chciałbym ja przerobić na napęd, zastanawiałem sie nad dołączeniem do niej takowego zespołu napędowego firmy Predom-Zelmertyp 186 LINK (miałbym możliwość dostania takiego) słyszałem że te napędy są dużo lepsze niż współczesne Zelmerki.

Orientuje się ktoś może jaka tam jest przekładnia i czy taki napęd da rade z Alfą?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekładnia jest na kołach wykonanych z tworzywa sztucznego. Jako sprzęgło jest wykorzystany łącznik z tworzywa, który w razie przeciążenia po prostu kruszy się. O ile konstrukcja maszynki oznaczonej nr 8 poradzi sobie z obciążeniem to przy zwykłej 10 możesz mieć problem. Jak zrezygnujesz z sprzęgła to z pewnością posypią się koła zębate. Musisz przemyśleć inny napęd. Pozdrawiam

"Pan Bóg stworzył jedzenie, a diabeł kucharzy". James Joyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdanie nie warto do 10 napędu robić. Jeżeli ze względu na duży przerób potrzeba dodać napęd to lepiej kupić większą maszynkę i do większej dołożyć napęd. 10 jest dobra do ręcznego mielenia niewielkich ilości tak do 10 kg kiełbasy, jeżeli jest większy przerób to lepiej zaopatrzyć się w większą maszynkę. Ale to tylko moje skromne zdanie. :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdanie nie warto do 10 napędu robić. Jeżeli ze względu na duży przerób potrzeba dodać napęd to lepiej kupić większą maszynkę i do większej dołożyć napęd. 10 jest dobra do ręcznego mielenia niewielkich ilości tak do 10 kg kiełbasy, jeżeli jest większy przerób to lepiej zaopatrzyć się w większą maszynkę. Ale to tylko moje skromne zdanie. :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Też mi się tak wydaje. Chociaż dla chcącego nic trudnego. Wszystko można zrobić

Ja miałem tak zrobione

Tylko nie zrobiłem obudowy bo stwierdziłem, że 10 jest za mała dla moich potrzeb. Lepszy jest jednak napęd bez kół pasowych czy zębatych(większe bezpieczeństwo). Mam 8 Zelmera to mniejszych ilości starcza, a do większych Alexsanderwerk 22N z napędem. Jeszcze przedłużę lej wsadowy.

"Pan Bóg stworzył jedzenie, a diabeł kucharzy". James Joyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

I przetestowalem koledzy jednak ten układ z dwóch powodów dostałem takiego Zelmerka za free, Alfe 10 tez mam można powiedzieć nówke, kiełbasy robię tak właśnie w okolicach 10 kg.

Wyniki po moich doświadczeniach:

1. Nadziewnaie kiełbas:

- Najbardziej zależało mi na tym bo Zemerkiem to jest mordęga, a tu powiedziałbym już komforcik, można sobie nawet od biedy samemu dać rade i nie ma ciągłych problemów z zapychaniem leja i popychacza, ten kto nadziewał takim Zemerkiem to wie jak to jest..

2.Na sitku fi 13 idzie pięknie nieporównywalnie szybciej niż Zelmerkiem 8 a powiedziałbym że i maszynka ma lżej, może dlatego że ślimak mniej miażdży kawałki mięsa, a do mielenia ręcznego to już porównania nie ma

3. sitko 6 tu juz trzeba uważać żeby maszynka nie staneła (jak narazie sprzęgło wytrzymuje, jak co to mam na zapas) ale jak wszytko jest ostre i kawałki są małe i się z umiarem daje to mieli ładnie również szybciej niż Zelmerkiem 8

Wnioski

Jezeli ktoś ma juz taki napęd i maszynke Alfe 10, robi małe ilości kiełbas, tak do 10kg (tyle daje rade zmielić, silnik jest wówczas dosyć mocno ciepły, lecz nie gorący) ), nie chce inwestować kilkuset złotych to z powodzeniem takie połaczenie ma sens.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mój sprzęcik jak na razie dobrze się sprawuje, zmieliłem nim oraz nadziałem 15kg mięska i nawet daje rade, czas mielenia około 1,20 godz. nadziewanie 50 min.(na drugi dzień)

8 kg mieliłem na sitku 13, bardzo łądnie idzie czas mielenia około 35 min, reszta na sitku 6mm, tu już podawałem mięsko dużo wolniej aby nie przeciążać maszynki, noze i sitka oczywiście ostre.

Tak więc jak ktos szuka budżetowego sprzętu to jak najbardziej polecam, w razie zainteresowania moge podesłać fotki.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Przeczytałem cały wątek dotyczący napędu nadziewarki silnikiem od wspomagania i zastanawiam się czy taki silnik dałby rade napędzać maszynkę ALfa 10. Moc o której piszecie w granicach 300 watt już by myślę wystarczyła spokojnie tylko kwestia ile taki silnik ma obrotów, w jednym miejscu znalazłem info ktoś pisał o 60 obrotach. Aktualnie mam napęd wykonany z silnika od Frani 180 Watt, oraz reduktor, na wyjściu mam 90 obrotów. W takiej konfiguracji brakuje mi trochę mocy przy mieleniu poniżej siatki 6mm, dodatkowo dochodzi waga napędu w granicach 13kg. A taki silnik ze wspomagania waży pewnie 2 -3 kg, no i moc większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko nadziewarke ogarnia taki silnik ale i mieszalke bez zadnego problemu :)

 

Ja mam plan spasowac taki silnik z Alfa12 mysle ze sobie poradzi. 

 

attachicon.gifreceived_1446474368814176.jpeg

A od jakiego sam. jest ten silnik? Jakie są obroty na wyjściu?

Czy taki będzie dobry?

http://allegro.pl/vw-passat-b6-1-9-tdi-wspomaganie-1k2909144m-silnik-i7245109902.html

Edytowane przez Todek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Todek, ten silnik który pokazujesz to wielgachny i dość zuzyty wizualnie jest.

Podejdż na pierwszy lepszy szrot za 50 zł kupisz " nówke nie smiganą" w stanie prawie idealnym.

Obroty pod obciażeniem uzyskałem 55 średnio , przy prądzie około 14A- obroty na wyjsciu reduktora oczywiście.

Pocztytaj https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/12991-nap%C4%99d-do-nadziewarki/page-6 powinno  Ci wiele w temacie rozrozjaśnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zamieścić zdjęcie, jak rozwiązałeś kwestię mocowania i przeniesienia napędu? Pozdrawiam również z podkarpackiego :)

Mam na razie identycznie zrobione jak ma Dziadek zamocowaną swą alfe 10, poniżej link https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8287-jeden-naped-do-trzech-roznych-maszynek/

[Dodano: 21 mar 2018 - 20:30]

Todek, ten silnik który pokazujesz to wielgachny i dość zuzyty wizualnie jest.

Podejdż na pierwszy lepszy szrot za 50 zł kupisz " nówke nie smiganą" w stanie prawie idealnym.

Obroty pod obciażeniem uzyskałem 55 średnio , przy prądzie około 14A- obroty na wyjsciu reduktora oczywiście.

Pocztytaj https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/12991-nap%C4%99d-do-nadziewarki/page-6 powinno  Ci wiele w temacie rozrozjaśnic.

Jakim u siebie napięciem zasilasz ten silnik 12 V ? , bo te 55-60 obrotów trochę mało do maszynki Alfa 10, zastanawiam się czy taki silnik wytrzyma powiedzmy 16 V i ile będzie miał wtedy obrotów, optymalnie było by mieć 90 obrotów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.