Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Mętna solanka

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#1 Anja003

Anja003

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 6 postów
  • MiejscowośćKoszalin

Napisano 15 mar 2010 - 22:17

Witajcie:) Pięć dni temu kupiłam trochę (13 kg) mięsa do wedzenia- schab, karkówka,boczek i łopadka. Rozrobiłam sól peklową wg przepisu z woda i gotowym-przegotowanym i chłodnym- roztworem zalałam mieso. Dodałam zioła, czosnek i odstawiłam w zimne miejsce (piwnica). Po 2 dniach woda zrobiła się czerwona (mieso oczywiście przewróciłam), ale dziś się po prostu przeraziłam- jest taka jakby ktoś dolał mleka. Mętna, jasnoróżowa.Napiszcie czy tak może być, a może powinnm zrobić świeży roztwór. Nie jest kwaśny ani się nie pieni. Co robić? Juz czułam smak świątecznej wędzonki,a tu taka "niespodzianka"

#2 pis67

pis67

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6890 postów
  • MiejscowośćNML

Napisano 15 mar 2010 - 22:20

Jak najszybciej obmyj mięso czystą zimną wodą, zrób nową solankę bez dodatków i zalej nią mięso. :cool:

#3 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5073 postów

Napisano 15 mar 2010 - 22:22

Rozrobiłam sól peklową wg przepisu z woda

Według jakiego przepisu tzn chodzi o proporcje?? Dla bezpieczeństwa solankę wylej, mięso umyj i zrób nową bez przypraw albo użyj wyłącznie wywaru z przypraw do solanki.

#4 SMORODINA

SMORODINA

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 974 postów
  • MiejscowośćŻyrardów

Napisano 15 mar 2010 - 22:23

Anja003, przyprawy gotowałaś?.
Pozdrawiam

#5 Gonzo

Gonzo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5602 postów
  • MiejscowośćI don't know

Napisano 15 mar 2010 - 22:27

Jak najszybciej obmyj mięso czystą zimną wodą, zrób nową solankę bez dodatków i zalej nią mięso. :cool:

Ja bym aż tak nie panikował dopóki nic nie czuć ( śmierdzi) ale spokojnie zrób według rady pis67 i następnym razem dobrze mięsko wymocz wrzucając do peklowania.

Pozdrawiam :wink:

#6 Anja003

Anja003

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 6 postów
  • MiejscowośćKoszalin

Napisano 15 mar 2010 - 22:28

Śliczne dzięki, pędzę po sól peklową i ... może jednak zjem swojskiej wędzonki. Pozdrawiam :)

#7 Gonzo

Gonzo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5602 postów
  • MiejscowośćI don't know

Napisano 15 mar 2010 - 22:34

Witam.
Podaj jeszcze to o co Chudziak pyta - wg. jakiego przepisu i na ile dni robiłaś solankę .

Pozdrawiam :wink:

#8 Olek.P

Olek.P

Weteran

• Użytkownicy
  • 1120 postów
  • MiejscowośćLeverkusen

Napisano 15 mar 2010 - 22:40

Hallo!!!!

Pytanie co do naczynia w jakim peklujesz???
Zimne miejsce -Piwnica ile °C???

#9 Anja003

Anja003

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 6 postów
  • MiejscowośćKoszalin

Napisano 15 mar 2010 - 22:43

Wg przepisu na opakowaniu soli peklowej. Opakowanie to 50g soli rozpuszczone w 0,5l wody (do zalania 2,5 kg mięsa). Kupiłam 6 opakowań, czyli 300g soli na 3 l wody (do zalania około15kg mięsa, ja miałam ok.13)

#10 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5073 postów

Napisano 15 mar 2010 - 22:47

To jeśli chodzi o stężenie solanki to może być ( to nawet więcej niż niektórzy z Nas stosują), temperatura powinna oscylować w granicach 4-8 stopni C. Być może dodatek czosnku spowodował zmętnienie. Na wszelki wypadek zmień solankę a peklosól kup w jakiejś hurtowni ; 1kg to ok. 1 zł.

, czyli 300g soli na 3 l wody (do zalania około15kg mięsa, ja miałam ok.13)

I udało Ci się tą ilością solanki zalać 13 kg mięsa :shock: . 3l solanki na 13 kg mięsa to trochę przymało , stosuje się ok 40% solanki w stosunku do wagi mięsa a i tak bywają trudności w przykryciu miesa zalewą

#11 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13746 postów

Napisano 15 mar 2010 - 22:52

Mętna, jasnoróżowa.Napiszcie czy tak może być, a może powinnm zrobić świeży roztwór. Nie jest kwaśny ani się nie pieni. Co robić?

A może to tylko panika ?
Możesz fotkę wrzucić ?

I prośba.Jak kupisz mięso, nawet od najbardziej zaufanego sprzedawcy, to wypłucz go pod zimną bieżącą wodą.
To nie "boli" ale może pomóc w przyszłych niespodziankach.

Jak masz problem z wyliczeniem ilości peklosoli w stosunku do wagi mięsa służę pomocą:

http://www.wyroby-do...mokro-i-10.html

#12 Anja003

Anja003

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 6 postów
  • MiejscowośćKoszalin

Napisano 15 mar 2010 - 23:06

Czy panika - nie- ale szkoda byłoby mojego zapału i "weny twórczej".Miro wierz mi mieso się moczyło (ok 4 godz.) i kilka razy zmieniałam wodę.Tempera w piwnicy, kurcze nie wiem, ale to piwnica w bloku.Noce sa zimne więc myślałam ,że wystarczy.Przypraw nie gotowałam, a wszysto jest w wiaderku. O rany ależ początki są trudne. A przed nami jeszcze wędzenie- trzymajcie kciuki:)

#13 SMORODINA

SMORODINA

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 974 postów
  • MiejscowośćŻyrardów

Napisano 15 mar 2010 - 23:09

Anja003, w bloku ciepło. Lodówka do +6 st C.
Pozdrawiam

#14 fred__

fred__

Początkujący

• Użytkownicy
  • 48 postów
  • MiejscowośćSosnowiec

Napisano 16 mar 2010 - 00:31

Też się kiedyś martwiłem o wygląd solanki TAKI, jak się okazało wszystko było dobrze...

#15 frapio

frapio

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 777 postów
  • MiejscowośćTarnobrzeg

Napisano 16 mar 2010 - 09:26

to piwnica w bloku.

U mnie w piwnicy (też w bloku) temp. oscyluje ok. 18-20 stopni i z peklowania tam nici.
Tak na marginesie dodam: kup też przy okazji termometr lodówkowy i do wędzarni. To też jedne z podstawowych przyrządów i w dodatku prawie najtańsze. Do parzenia też bez niego nijak podchodzić.

#16 Marek-Kosa

Marek-Kosa

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 56 postów
  • MiejscowośćKozy, koło Bielska-B.

Napisano 16 mar 2010 - 09:51

Ja też miałem początkiem lutego taki problem z solanką:
Po 3 dniach woda zrobiła mi się mętna właśnie bladoróżowa i gęsta !
Nic nie śmierdziało, wszystko wyglądało fajnie, oczywiście poza solanką :cry: .
Ale co miałem zrobić. Mięso było kupione w kawałkach. Uznałem, że pewno już było w czymś moczone i zaszła zakaś reakcja. Może to wina temp. w piwnicy było 12 st.C. Ale zawsze tam jest taka temperatura i nigdy mi się tak nie stało.
Pozostało mi tylko przygotować świeżą solankę (wszystkie przyprawy zawsze gotuję) i po ostudzeniu i obmyciu mięsa przełożyłem do nowej solanki. Po około 24 godz. nadal nic nie śmierdziało i z solanką też było ok. Więc chwyciłem się wędzenia.
Wędziłem kiedy na polu było -17st. ale potem się nieco ociepliło, w południe było - 13st.C. :grin:.
Nie poddawaj się, nie zawsze wszystko przebiega tak jakbyśmy chcieli .
Głowa do góry i działaj dalej.

#17 Anja003

Anja003

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 6 postów
  • MiejscowośćKoszalin

Napisano 16 mar 2010 - 12:42

Dzięki za słowa otuchy Marku:)Tylko, że my wedzenie zaplanowaliśmy na 21 marca. Jak myślisz czy ta mięso wytrzyma jeszcze 5 dni? Solanka oczywiście jest już świeża ale temp. na dworze coraz wyższa. Mam pewne obawy :)Pozdrawim wszystkich serdecznie, nie poddaję się ( nigdy!) i dzięki Wam za mądre rady:):)

#18 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 12380 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 16 mar 2010 - 14:13

ale temp. na dworze coraz wyższa. Mam pewne obawy

Do pojemnika z peklowanym mięsem dokładaj zamrożone butelki typu PET . Znacząco obniżysz temperaturę solanki . Nie powinna przekraczać +8stopni .

Pozdrawiam

#19 Marek-Kosa

Marek-Kosa

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 56 postów
  • MiejscowośćKozy, koło Bielska-B.

Napisano 16 mar 2010 - 15:49

ale temp. na dworze coraz wyższa. Mam pewne obawy

Do pojemnika z peklowanym mięsem dokładaj zamrożone butelki typu PET . Znacząco obniżysz temperaturę solanki . Nie powinna przekraczać +8stopni .

Pozdrawiam

Andrzej, że ja na to nie wpadłem co do peklowania. Właśnie tak robiłem ale to w innym przypadku. Ale co do obniżenia temp. podczas peklowania, to na to nie wpadłem :grin:

Ja jestem początkujący w tej dziedzinie. Peklowałem i wędziłem od kilku lat, ale to amatorsko i nie przywiązywałem do tego zbytnio uwagi. Moje peklowanie to 4-5 dni.

Czy mięso wytrzyma do 21 marca to niech wypowie się ktoś doświadczony. Ale sądzę, że nikt nie potwierdzi tego na 100% bo nikt nie widzi twojego mięsa itd.
Ale z drugiej strony jeśli zastosujesz pomysł "andrzej k" to powinno to wytrzymać do 21.
(21 marca - to niedziela :grin: )

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 Anja003

Anja003

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 6 postów
  • MiejscowośćKoszalin

Napisano 16 mar 2010 - 16:08

Oj Panowie, a ja to nowicjusz ( i kobieta w tam zacnym męskim gronie). Swego czasu takie wedlinki robili moi rodzice:) i do dziś czuję smak i zapach. Dlatego postanowiłam spróbować swoich sił. Pomysł Andrzeja zastosuję na pewno. Jak juz uwędzimy to wysle fotkę. Dobrze, że jesteście w pobliżu :grin:

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych