Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Ostrzenie sitek i noży do maszynek

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
117 odpowiedzi w tym temacie

#61 zwierzak

zwierzak

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 220 postów
  • Miejscowośćkliniska wielkie

Napisano 08 gru 2011 - 15:02

wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym temacie i innych

każdy robi jak uważa :grin:

z tym, że jak gość bierze kase za magnesówke,to ma być magnesówka i koniec

jak zapłacisz za mercedesa ,a dostaniesz tata auto ,to też będzie ok?

#62 karolszymczak

karolszymczak

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6953 postów

Napisano 08 gru 2011 - 16:55

Tak jak koledzy napisali jeżeli zależy Tobie że miało być naostrzone na magnesówce a nie jest to idź i reklamuj .

#63 Piasek

Piasek

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 247 postów
  • MiejscowośćPłock

Napisano 08 gru 2011 - 18:45

Czy lepiej używać stępionych noży i kupować nowe, które często i tak przed użyciem trzeba oddać do naostrzenia? Wiem, ze najlepiej naostrzyć na szlifierce do płaszczyzn ale może nie popadajmy w skrajności

Teoretcznie masz rację z jednym ale.
Wcześniej wyjaśniano co i jak, poczytałem i wybieram dla mnie opcję najlepszą i z takim zamiarem udałem się do speca, który potwierdził "ostrzymy na magnesówce".Gdyby powiedział nie, bo nie mamy takiego sprzętu - pewnie też bym zostawił do naostrzenia, ale byłby to mój wybór, a nie naciąganie.
Pozdrawiam

[size=9][ Dodano: Czw 08 Gru, 2011 18:48 ][/size]

Tak jak koledzy napisali jeżeli zależy Tobie że miało być naostrzone na magnesówce a nie jest to idź i reklamuj .

Tak uczynię, tylko co to da. Chyba tylko to, że sobie pogadam

#64 Papcio

Papcio

Weteran

• **VIP Junior**
  • 2027 postów
  • MiejscowośćRudnik sl

Napisano 08 gru 2011 - 18:51

W pracy miałem do dyspozycji szlifierkę do płaszczyzn ze stołem magnetycznym i pionową jak i poziomą. Szlifowanie to nie tylko okrągła tarcza. Pozioma głowica miała mocowane prostokątne kamienie na obwodzie. Zaletą tego rozwiązania to o wiele większa głębokość skrawania poprzez kamienie. Obrabialiśmy taką maszyną łoża tokarskie jak i płyty traserskie. Ostrzyliśmy dla siebie też i sitka oraz nożyki. Ślad był kolisty, ale myślę, że takiej maszyny nie ma w punktach ostrzenia czy nawet w zakładach usługowych.

#65 pepe60

pepe60

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 230 postów
  • MiejscowośćŚwiętokrzyskie

Napisano 08 gru 2011 - 18:54

@Piasek absolutnie się z Tobą zgadzam! Masz rację, w Twoim przypadku uważam że wykonawca postąpił nieuczciwie, chyba jest też a przynajmniej powinna być inna cena za ostrzenia na magnesówce i inna na innym urządzeniu. Swój post nie kierowałem do Twojej wypowiedzi ale odniosłem się do tematu przewodniego wątku. Nie wszyscy mają dostęp do fachowców ostrzących noże i sitka do maszynek za pomocą szlifierki do płaszczyzn. Czytając większość wcześniejszych wypowiedzi ktoś mógłby odnieść wrażenie ze tylko taki sposób ma sens.
Pozdrawiam

#66 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5877 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 08 gru 2011 - 18:56

Siatki po ostrzeniu na magnesówce Dołączona grafika Dołączona grafika

#67 andy

andy

Weteran

• Użytkownicy
  • 2991 postów
  • MiejscowośćPoraj k/Częstochowy

Napisano 08 gru 2011 - 20:27

Czy Wy wszyscy ostrzycie nożyki i sitka tylko i wyłącznie na magnesówkach?

Zapewne nie wszyscy.

Czy dobry fachowiec nie naostrzy dobrze na innej szlifierce?

Naostrzy dobrze na innej, pod warunkiem, że ta inna będzie do płaszczyzn :D

ale może nie popadajmy w skrajności.

To nie jest popadanie w skrajności. Płaszczyzny sitka i noża muszą być równoległe. Podczas ręcznego szlifowania nawet najlepszy fachowiec tego nie zachowa. Szlifierka "magnesówka" jest do tego najbardziej optymalna. Oczywiście, że wszelkie zastępcze metody są dopuszczalne ale są to tylko półśrodki, dzięki którym osiągniemy tylko półsukces. Podostrzyć można np. na szybie z papierem ściernym i tak samo jak trudno jest tą metodą naostrzyć, to tak samo trudno będzie popsuć. Po takim zabiegu będzie ostrzejsze od tego "łupoka", którego zaczęliśmy "męczyć" jednak do dobrego naostrzenia będzie daleko. Kilka takich ostrzeń i komplet można zezłomować.
Warto dołożyć starań i poszukać tej nieszczęsnej "magnesówki". Naprawdę warto. Bardzo. :D

#68 Piasek

Piasek

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 247 postów
  • MiejscowośćPłock

Napisano 08 gru 2011 - 20:31

Siatki po ostrzeniu na magnesówce

To nawet napewno moje sitka nie widziały magnesówki
Dziękuję DZIADKU za fotki i pozdrawiam

#69 pepe60

pepe60

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 230 postów
  • MiejscowośćŚwiętokrzyskie

Napisano 08 gru 2011 - 20:43

@andy - dzięki za konstruktywną odpowiedź. Czeka mnie właśnie przed świętami kompleksowe ostrzenie i mam rozterkę, bo mam dobrego kolegę który właśnie dorabiał kiedyś klucze i ostrzył ludziom nożyki i sitka (siatki), wiem ze magnesówki to on nie ma, jeżeli nie znajdę dostępu do fachowca z magnesówką to chyba jednak powierzę jemu, mam też zakupione kiedyś w Lidlu ostrzałki diamentowe, ziarnistość najdokładniejszej to 400, wygląda to tak:
Dołączona grafika
ale to chyba raczej właśnie metoda na doraźne podostrzenie niż na ostrzenie.

#70 Piasek

Piasek

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 247 postów
  • MiejscowośćPłock

Napisano 08 gru 2011 - 20:43

[quote]Warto dołożyć starań i poszukać tej nieszczęsnej "magnesówki". Naprawdę warto. Bardzo.
I to sama esencja w temacie jak ostrzyć sitka i nożyki

#71 Gość_Anonymous_*

Gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 08 gru 2011 - 20:48

Witam, a to macie dylematy! U mnie nie ma gdzie na ostrzyć, za dzwoniłem i wysłałem pocztą.

http://www.sitka.com.pl/

Strona taka sobie, lecz realizacja zamówień w tempie EXPRES. Potrzebujesz, dzwonisz i masz na 2 dzień w domu. Tak samo ostrzenie, nie jest drogie, ja na początku roku 2011 płaciłem 4 zł za szt. ostrzenia, tylko ta przesyłka (bo to jest metal i ciężkie). Naprawdę solidni są.

[ Dodano: Czw 08 Gru, 2011 20:50 ]
poczta polska to jest wszędzie, aby nadać i odebrać.

#72 andy

andy

Weteran

• Użytkownicy
  • 2991 postów

Napisano 08 gru 2011 - 22:39

pepe60, bartnik dobrze Ci radzi. Nadaj poleconym i po świętach będziesz nas po wszystkich odpustach chwalił :D (4zł/szt to niewiele.)

#73 ziutek

ziutek

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 167 postów
  • MiejscowośćKłobuck

Napisano 23 lut 2012 - 21:04

Witam, a to macie dylematy! U mnie nie ma gdzie na ostrzyć, za dzwoniłem i wysłałem pocztą.

http://www.sitka.com.pl/

Strona taka sobie, lecz realizacja zamówień w tempie EXPRES. Potrzebujesz, dzwonisz i masz na 2 dzień w domu. Tak samo ostrzenie, nie jest drogie, ja na początku roku 2011 płaciłem 4 zł za szt. ostrzenia, tylko ta przesyłka (bo to jest metal i ciężkie). Naprawdę solidni są.

[size=9][ Dodano: Czw 08 Gru, 2011 20:50 ][/size]
poczta polska to jest wszędzie, aby nadać i odebrać.

Właśnie byłem dzisiaj, zawiozłem komplet sitek do Alfy 8" + dwa nożyki, dwa sitka i dwa nożyki do Zelmerka 5", 2 sitka do Alfy 10", w sumie 16 sztuk, zapłaciłem 48 zł. (czyli po 3 zł., słownie trzy złote za sztukę)

Kupiłem :
do Zelmerka 5" 2,5 mm po 10 zł.
do Alfy 10"
2,5 mm - 19 zł.
8,0 mm - 16 zł.
16,0 mm - 15 zł.
szarpak - 20 zł.
nożyk jednostronny do Alfa 10" - 7 zł.

Mam do tej Firmy tylko 8 km, jutro już odbieram ten naostrzony komplet do Alfy 8" .

Te nowe wyglądają jakby były posrebrzane, aż się dusza śmieje.
Już się nie mogę doczekać do środy, "paróweczka".

Wszystkim wytrwałym z tymi papierami ściernymi i podobnymi raszplami, życzę powodzenia.

#74 fatum

fatum

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 224 postów
  • Miejscowośćłódzkie

Napisano 23 lut 2012 - 21:40

Kiedy zrobię nadziewarkę i wykonam wędzarnię podejmę wyzwanie wykonania amatorskiej magnesówki do sitek i nożyków.

Krystalizuje się pomysł z użyciem magnesu neodymowego, szlifierki kątówki i mechanizmu ruchu posuwisto-zwrotnego na zasadzie korbowód - tłok. Przesuw kątówki będzie za pośrednictwem gwintowanego pręta, który będzie posiadał koło zębate. Po wykonaniu pełnego przesuwu szlifierki (bądź stołu) zapadka obróci śrubę o jeden ząb na kole zębatym, aż zakończy szlifowanie.

Płyta będzie z niemagnetycznego materiału, pod którym będzie magnes mocowany na mimośrodzie, bądź rodzaju drzwiczek. Odsunięcie magnesu uwolni szlifowane sitko, czy nóż i pozwoli zmieść opiłki. Sitka mają niewielką powierzchnię i takie rozwiązanie jest możliwe.

Szczegóły techniczne są możliwe do realizacji. Potrzeba tylko nieco wyobraźni i czasu. Wyobraźnię mam, ale nie mam czasu.

#75 andy

andy

Weteran

• Użytkownicy
  • 2991 postów

Napisano 23 lut 2012 - 21:47

fatum, to jest duże wyzwanie! Maszyna taka musi mieć dużą sztywność, inaczej klapa

#76 fatum

fatum

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 224 postów
  • Miejscowośćłódzkie

Napisano 23 lut 2012 - 22:19

Wbrew pozorom nie jest tak źle. Największe sitko ma około 100 mm. Zakładam, że stół będzie przypominał łoże tokarki. Trójkątne pryzmy, to nic innego jak stalowy kątownik. Przy wykorzystaniu teflonu da się opanował płynny przesuw.
Czujnikiem zegarowym i śrubami z kontrą da się stół wypoziomować. Mocowanie kątówki, to już pryszcz, bo musi mieć tylko ruch w górę i w dół, a to się da załatwić gwintowanym prętem. Użycie kątówki rozwiązuje cały problem wykonania szlifierki.

Najlepszym rozwiązaniem byłaby tarcza diamentowa i drobniutkim uziarnieniu, taka jak do prac szklarskich. Wtedy nie będzie nawet rys po szlifowaniu.

#77 JaGra

JaGra

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3240 postów
  • Miejscowośćmazowiecka wieś nad Wisłą

Napisano 23 lut 2012 - 22:36

A czy nie lepiej jest zlecić ostrzenie profesjonalistom :question:

#78 ziutek

ziutek

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 167 postów
  • MiejscowośćKłobuck

Napisano 23 lut 2012 - 22:49

Fatum aż się przstraszyłem, że napisałem 30 zł. za sitko,
ale nie,
jest OK,
wyrażnie jest 3 zł.

#79 fatum

fatum

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 224 postów
  • Miejscowośćłódzkie

Napisano 23 lut 2012 - 22:52

A czy nie lepiej jest zlecić ostrzenie profesjonalistom :question:

W pełni popieram, ale zamiast samemu robić wędliny weź masarza i niech zrobi za Ciebie. Wszakże to profesjonalista.
Również ostrzenie noży zlećmy profesjonalistom, obiad też zjedzmy w knajpie.

#80 JaGra

JaGra

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3240 postów
  • Miejscowośćmazowiecka wieś nad Wisłą

Napisano 23 lut 2012 - 22:54

ale zamiast samemu robić

To zmajstruj sobie też samochód, bo po co przepłacać :!: :grin:

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych