Skocz do zawartości

Obsługa półautomatu spawalniczego mig mag


yogi

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Gość Anonymous
Witam, to proste, samo spawie. Pierw ustawiasz na reduktorze CO2 ciśnienie robocze, w pomieszczeniu zamkniętym mniej, w przeciągu więcej, ale i tak nic nie u spasiesz (pory się robią). Przy naciśnięciu przycisku w rączce musisz słyszeć syczenie gazu. Pokrętło posuw drutu na połowę, amper-aż też na połowę. Fajkę ustawiasz po skosie około 45* do blachy, możesz oprzeć o blachę, albo drutem dotknąć miejsce spawania (nic nie iskrzy, póki nie naciśniesz przycisk w rączce). Do lewej ręki maska, by osłonić głowę, i naciskasz. Powinno już coś się robić. Ruch ręką PCHASZ do przodu, nie ciągniesz jak w elektrodowej. Wprawy nabrać. Patrz aby nie było porów = to za-mało CO2, lub wiaterek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lewej ręki maska,

z muzeum?? :shock:

 

Maski teraz są z zaczepem na głowę z tyłu..nic nie trzeba trzymać..

Bartnik ..bez obrazy..ale to co napisałeś..to jakieś "przedszkole" :rolleyes:

 

Yogi.. sorki..

Postaram się coś Tobie "naświetlić"..ale moi fachmani nieskorzy do dawania lekcji...

Muszę się dopytać..a potem Tobie przekażę..

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

W amatorskim wykonaniu używa się maski w rękę. Leprze są te na głowę (ale ją ściskają i mózg robi się mniejszy ! ). Tak, w firmach spawacze mają takie że szkło się samo ściemnia i nawet rurę z pochłaniaczem z tyłu zapiętą. Do tego ubranie całe skóra (znajomy spawacz). Ale dla potrzeb amatorskich, nie jest to potrzebne, nawet warsztaty samochodowe nie mają takiej maski. To tyle.

 

[ Dodano: Sob 16 Cze, 2012 00:05 ]

yogi, daj foto sprzętu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

cd. Na manometrze CO2 na wężu do spawarki ustaw 0,5 do 0,8 do 1 (lepiej mniej gaz kosztuje). Spaw ma być płaski, nie wypukły, przetopiony „rozlany” jak cyną lutowany. Początek i koniec spawu musi być równy (wprawa). Nie możesz mieć nadpaleń (to za duży amper-aż). Amper-aż i posuw tak dobierz aby najmniej odprysków szło, ma spawać odgłosem miękkim, nie może drut ręki podnosić (posuw). To wszystko co da się opisać, reszta to wprawa i trening.

Ps. (spawałem w akordzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Dobór numeru szkła w masce: nie może być zbyt jasno, raczej ciemno. Ostrość musisz widzieć dokładnie i wyraźnie krawędzie podczas spawania. To jest bardzo ważne. Jeśli widzisz rozmyte, za mgłą, wymiana filtrów (szkła), zwłaszcza zewnętrznego (to taka ple-xi).

 

Gonzo, musiało, a spaw taki jak opisałem, (jak lutowany cyną), tak wyglądać musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartniku dziekuje za pomoc ale tak jak juz Malgos zauwazyla chodzi mi o bardziej profesjonalna porade. Wiem np. ze przeplyw gazu oslonowego powinien byc ustwiony odpowiednio do grubosci drutu spawalniczego tzn. 1mmx10l gazu, a nie zeby syczalo. Jakie powinno byc ustawienie natezenia pradu? slyszalem ze na 1 mm grubosci spawanej stali natezenie powinno wynosic okolo 30-40A ale jest to tez zalezne od grubosci drutu jakim sie spawa. Ustawienie natezenia pradu i posuwu drutu "tak na polowe" nic mi nie mowi. Chcialbym tez wiedziec jak dobrac odpowiednia dysze gazowa do palnika? wiem ze sa o roznych przekrojach i ksztaltach np. cylindryczne i stozkowe. To tylko niektore z pytan na jakie nie znam odpowiedzi, a wiem ze bedzie ich jeszcze duzo wiecej

Pozdrawiam yogi

PS.Ale sie porobilo, zanim napisalem posta do konca kolezenstwo zdazylo sie juz poklocic, o ta spawarke mi chodzi http://www.elektra-beckum.de/index.php/id-30045-xt.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Gaz musisz oszczędzać, butla 5kg (mała) wystarcza na około 8godzin ciągłego spawania. Niby to dużo, nawet się nie obejrzysz i jest pusta. 5kg CO2, koszt 45zł (ostatnio płaciłem). To właśnie ustawienie ja podałem, co reduktor inne ciśnienie na fajce. Ujmuj ciśnienie, aż do momentu gdy zaczną się pory robić, później trochę dodać i jest dobrze, (ale znów zależy od warunków – wiatr, wentylator, przejazd widłaka). o mieszance nie wspomnę (zależy co będziesz spawać, może piece CO? ). Jest droga, ale spaw czysty, bardziej „rozlany” na mniejszym prądzie, bez por (na szczelność stosuje się). Natężenie ciężko powiedzieć, co spawarka to inny nastaw. W moim Mag400 2/2 (na 6/6 możliwych), u kolegi samochodziarz Ozas195; nastaw 8 (na 9 możliwych), kolejny …240 nastaw na 6 do 7 (możliwych nieznane, chyba jedne pokrętło do 9) = aby podobny spaw położyć. Nie da się dać przepisu tak jak na kiełbasę, (wszystko zależy od gustu). Tak samo jest i z tym, początkujący będzie kręcił i ciągle nie tak, zaś ktoś z doświadczeniem, będzie spawał na zupełnie innych nastawach i szybko. Gdy porządkujący chwyci na tych nastawach, nic nie u-spawie, a wszystko ponapala i podziurawi. Prąd zależy też od powierzchni pod jakim ona kątem jest do spawania (poziom – najprościej, pion trudniej, a może rury stalowe; rusztowania Layher – Güglingen i spaw po łukach z zostawieniem otworów dla cynkowni), już będzie inny nastaw. Dysza fajki, chyba lepsza stożkowa – bardziej ukierunkowany strumień gazu osłonowego. (znów zależy co będzie spawane, pręty, czy blachy).

Nic nie piszesz o najważniejszym, jakie role drutu masz – średnica? Dla domowego zastosowania, trzeba dwa rodzaje grubości. Więc co chcesz spawać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@yogi apropos maski jak kupileś MIG-a to nie sadze żeby wydatek 200pln na speedglassa- przylbice automatyczna był jakimś dramatem i taka Ci polecam szczególnie ze zaczynasz a taka przylbica to wygoda i bezpieczeństwo ;)

W poniedziałek przypomnijmy się na PW to Ci podesle tabele zależności grubość, prąd, gaz ;) muszę pogrzebac w drugim kompie ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bartnik

mam zamiar spawac przede wszystkim drobne rzeczy w gospodarstwie domowym. Zona zamowila juz u mnie stolik-konsole :grin: , poza tym moj najnowszy projekt to zrobienie cos na podobe malej "wiezy wiertniczej" do nawiercenia wody na dzialce (glebokosc jakies 20m) czyli bede spawal profile i katowniki ca 5mm. Drut kupie 0,8mm i 1mm, powinien byc dobry nad gazem jeszcze sie zastanawiam. Butla 20l argonu do spawania nierdzewki jest w zestawie, dokupie tylko butle 10l ale nie wiem czy z czystym dwutlenkiem czy mam wziasc raczej mieszanke argon-dwutlenek? Nie wiem czy nie bede musial wymienic tez wkladu prowadzacego dla drutu.

@roger

wlasnie o taka tabele mi chodzi, czyli parametry wyjsciowe, naturalnie trzeba bedzie je troche dostosowac dla wlasnych wymogow ale to juz bedzie poczatek. Speeglas`a nie kupie bo za drogi dla mnie, ale kupie inna przylbice automatyczna, myslalem o tej http://www.amazon.de/Berlan-BASM200-Automatik-Schwei%C3%9Fmaske/dp/B00132VDKK/ref=cm_cr_pr_pb_i nie jest droga a ma dobre opinie od kupujacych

Pozdrawiam yogi

PS. Spawarka jest zamowiona, jeszcze jej nie mam w domu. Aktualnie jestem na urlopie w Mielnie, odbiore ja najprawdopodobniej dopiero w czwartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Lepiej ten drugi drut 1,2mm do wiatraka. Do drobnych rzeczy 0,8mm. musisz mieć dysze na wymiar drutu (kup po 2 szt. dla każdego rodzaju). Gaz najtańszy CO2. Argon zostaw na później. W podajniku są pierścienie do grubości drutu, albo je obracasz (mają 2 rowki) albo zamiana na inne, do grubości drutu. U mnie na 4rolkowym; czy 0,8, czy1,2 nie trzeba zmieniać – pcha równo.

 

Ja nauczyłem się z maską w rękę i jest dobrze. Wiedz że te automatyczne na wieki nie są, a i psują się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

po prawie 2 tygodniowym przeszukiwaniu internetu musze przyznac kol. Bartnikowi ze tabelki zaleznosci prad, material, posow drutu praktycznie nie istnieja. Otrzymalem jedna od kol. Rogera na drut o przekroju 1,2mm ale to juz bylo tez wszystko co znalazlem. Przy przegladaniu fachowych forow w Polsce i krajach Niemieckojezycznych odpowiedzi na te pytania wygladaly prawie wszedzie tak samo, czyli podobnie jak odpowiadal Bartnik. Dziekuje wszystkim za udzielona pomoc.

Pozdrawiam yogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YOGI, nie chciałem się wcześniej odzywać, bp jestem spawaczem amatorem, uczyłem się na zasadzie prób i błędów. Dla mnie Twoje pytanie brzmiało podobnie jak bym ja Ci zadał, np jak prowadzić LKW i jaki wybrać z jakim silnikiem itd ;) i jak go prowadzić pod górkę, a jak w mieście itd .

Powodzenia :smile:

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zona zamowila juz u mnie stolik-konsole

Stolik dla zony wykonalem, teraz biore sie za wiertnice. Jeszcze raz dziekuje Malgos, Bartnikowi, Rogerowi i koledze Toshiba za pomoc przy stawianiu pierwszych krokow przy nauce spawania.

Pozdrawiam yogi

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stolik dla zony wykonalem

No normalnie obiady i kolacje to do końca roku masz pewne, na skinięcie ;)

 

Pięknie to wygląda, jeśli faktycznie pierwszy raz miałeś spawarkę w rękach ... to co będzie dalej :shock: :clap:

"Chwytaj dzień, bo przecież nikt się nie dowie, jaką nam przyszłość zgotują bogowie..."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie to wygląda, jeśli faktycznie pierwszy raz miałeś spawarkę w rękach ...

zaiste piękny stolik :cool: ale tu bardziej pomysł potrzebny a nie umiejętność spawania :tongue:

Yogi Ty tu dawaj spawy do oceny fachowcom :tongue: :lol: :wink:

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YOGI , piekny stolik , mysle ze juz wiesz , ze takie wyroby - cacka - musisz "szczepiac" spawac punktowo , tu nie jest potrzebny spaw ciagly ,, mysle , ze powinienes dobierac natezenie pradu na zasadzie proby - jesli masz wskazowke w postaci zaleznosci pradu i grubosci drutu , to mozesz dobrac sobie natezenie robiac probe na dwoch kawaalkach , jesli drut sie nie lepi do materialu i tworzy jeziorko - a wiec przetop to jest dobrze, jesli natomiast wyraznie "pali " material pozostawiajac glebsze kratery to natezenie moze byc za duze .

Majac takie zdolnosci jakie zaprezentowałęs to napewno sobie poradzisz.Kazdy z nas jest teoretykiem ,lub ma jakies poklady wiedzy z nauki zawodu , Ty juz masz praktyke , ato chyba jest najcenniejsze .Gratulacje pozdrawiam .Swoja droga jesli zrobisz wiertnice do studni wierconej pokaz ja na forum , ciekawi mnie Twoj pomysl na to urzadzenie.

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartnik , co Cie drąży , Yogi ma wyobrażnie - nie wszyscy ja maja, jest chetny do majsterkowania , i wytrwaly , nie musi miec za soba spawania na akord ( od takiej pracy nie zawsze jest sie fachowcem ) , mysle ze jak masz czas to sam znajdziesz elementy , zrobisz cos ładnego i nam zaprezentujesz, najblizsze do kupna CASTORAMIE -dzis bylem i widzialem . Forum to przeciez wymiana pogladów a nie zawody , w swoim poscie o spawaniu nie napisales nic wiecej niz inni .Wiec po co podgrzewanie atmosfery.Pozdrawiam Twoj sąsiad ze Slaska Opolskiego. :smile:
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, jak w temacie "obsługa" nie prezentacja. należy pokazać spawy przecież! tu nie rozchodzi się o farbę i po co to, a o spaw położony. ja nie robię ładnych rzeczy a użyteczne.

 

Pacan Wojciech, co to Ty napisałeś o spawaniu?

 

w swoim poscie o spawaniu nie napisales nic wiecej niz inni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartnik masz w zupełnosci racje , zdrowe spojrzenie na sprawe oraz poczynania kolegi Yogiego

przysłonila Ci zapamietana rywalizacja z czasów spawania w akordzie, Yogi niechce zostac zawodowym spawaczem , a jedynie pokazal b.ladny efekt swojej pracy.i chcial pomocy w sprawach fachowych, jak widac w pisanych postach jest to dziedzina zalezna od praktyki , czasu poswieconego na wykonywanie zawodu . Rozumiem ze robisz rzeczy użyteczne , moze gdybys je pokazal na forum tobysmy skorzystali , ale mysle ze zycie bez rzeczy "nie uzytecznych" byloby nudne , czego tez jestes zwolennikiem uczestniczac w naszym forum. :grin: Pozdrawiam

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YOGI . bylem dzis w CASTORAMIE jest tam w sprzedazy bardzo ladnie napisany podrecznik poradnik spawania : autor Jerzy Mizerskitytul Spawanie w osłonie gazów MIG i MAG cena 24,90 jesli przebywasz poza krajem mysle ze znajdzisz ja w internecie , jesli nie to napisz toi ja kupie Ci i wysle .Pozdrawiam :grin:
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.