Skocz do zawartości

Pasztet alzacki


Bahus

Rekomendowane odpowiedzi

Pasztet alzacki

 

 

130 g suszonych śliwek bez pestek,

11 łyżek madery,

200 g wątróbki cielęcej,

300 g wędzonej polędwicy,

75 g słoniny,

3 kromki chleba tostowego,

100 g śmietanki kremowej,

1 łyżeczka tymianku,

1 płaska łyżka majeranku,

2 jajka,

sól, pieprz,

1 łyżeczka oleju,

4 łyżeczki żelatyny,

150 ml bulionu mięsnego,

4 łyżki sosu sojowego

 

Śliwki pokroić w ćwiartki i moczyć ok. 30 minut w 6 łyżkach madery. Wątróbkę, polędwicę i słoninę pokroić w kostkę i zemleć. Chleb testowy pokroić, namoczyć w śmietanie i wsypać zioła. Całość połączyć ze zmielonym mięsem i porcjami miksować. Piekarnik rozgrzać do 175°C. Do brytfanny wlać 2 l wody. Do masy mięsnej dodać śliwki i jajka, doprawić solą i pieprzem i dokładnie wymieszać. Masę przełożyć do kamionkowego naczynia. Pokrywkę posmarować olejem, przykryć naczynie i wstawić je do brytfanny z wodą. Pasztet piec w cieplej kąpieli 60 minut. Odstawić do wystudzenia. Żelatynę namoczyć i rozpuścić w ciepłym bulionie. Dodać 5 łyżek madery i sos sojowy, polać pasztet. Wstawić do lodówki na 24 godziny.

Pan Bóg stworzył pokarm, a diabeł kucharza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniam...jaki smaczny ten przepis :tongue:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Masę przełożyć do kamionkowego naczynia. Pokrywkę posmarować olejem, przykryć naczynie i wstawić je do brytfanny z wodą.

Napisz coś o tym naczyniu kamionkowym.Ja, np.mam takie o średnicy 10cm, ale chyba nie o takie chodzi bo u dołu pasztet a u góry zbyt gruba warstwa "galaretki".A może tak ma być :question: :rolleyes:

 

 

Pozdrawiam :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taki chyba restauracyjny przepis? Mało mi się z domowym jadłem kojarzy,ale oczywiście ślinka kapie .. :lol: chyba się pokuszę przy jakiejs szczególnej okazji.Wyobraźnia mi go pokazuje jako wyborne danie.

Masz rację to "restauracyjny" przepis. :smile:

Bahus

Pan Bóg stworzył pokarm, a diabeł kucharza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

 

Napisz coś o tym naczyniu kamionkowym.Ja, np.mam takie o średnicy 10cm, ale chyba nie o takie chodzi bo u dołu pasztet a u góry zbyt gruba warstwa "galaretki".A może tak ma być :question: :rolleyes:

Pozdrawiam :wink:

Podczas gotowania na łaźni wodnej pasztet na całej objętości się "wstąpi". Po ugotowaniu należy odlać (bardzo ostrożnie) powstały sos ("sok"). Wolne miejsca pomiędzy ściankami naczynia a pasztetem wypełni galaretka. Do pasztetów używa się naczyń kamionkowych o stosunkowo cienkich ściankach w kształcie owalnym (wymiary różne w zależności od potrzeb. Ja kupiłem bardzo dawno temu we Francji...Niestety żaden się nie "ostał" :lol:

Bahus

Pan Bóg stworzył pokarm, a diabeł kucharza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość połączyć ze zmielonym mięsem i porcjami miksować.

jak dużo potrzeba mięsa mielonego oraz pisząc o "śmietanie" masz na myśli słodką czy kwaśną?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość połączyć ze zmielonym mięsem i porcjami miksować.

jak dużo potrzeba mięsa mielonego oraz pisząc o "śmietanie" masz na myśli słodką czy kwaśną?

Ilość "mielonego" wynika z przepisu, a miksuje się porcjami ze względu na wydajność miksera. Jeśli posiadasz mikser o dużej wydajności to oczywiście nie musisz dzielić na porcje. Śmietana; najlepsza, słodka kremówka.

Bahus

Pan Bóg stworzył pokarm, a diabeł kucharza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmietana; najlepsza, słodka kremówka.

Dobrze byłoby Bahusie poprawić w przepisie na "śmietanka" lub "śmietanka kremowa". Wtedy będzie to jednoznaczne. Określenie "śmietana" zarezerwowane jest dla śmietanki ukwaszonej, niezależnie od jej tłustości.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmietana; najlepsza, słodka kremówka.

Dobrze byłoby Bahusie poprawić w przepisie na "śmietanka" lub "śmietanka kremowa". Wtedy będzie to jednoznaczne. Określenie "śmietana" zarezerwowane jest dla śmietanki ukwaszonej, niezależnie od jej tłustości.

 

Zrobione :smile:

Bahus

Pan Bóg stworzył pokarm, a diabeł kucharza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.