Skocz do zawartości

Halloween


JaGra

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 82
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

to nie święto - to komercja , za którą idą bezwolne ....

 

WojtekW - jak najbardziej i w ten dzień , i nazajutrz.

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Odwiedzę groby moich rodziców i znajomych.
 

 

 

 I ja jutro będę z moimi rodzicami na cmentarzu parafialnym . Jest kogo odwiedzić .  Nie popieram święta z Ameryki , mamy wystarczająco dużo swoich świąt . 

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie popieram święta z Ameryki , mamy wystarczająco dużo swoich świąt . 

 Ja to samo mowie. U nas rowniez chca narzucic anerykanskie swieta. To dlaczego Swieta dziekczynienia nie zaczniemy obchodzic ? 

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie popieram święta z Ameryki , mamy wystarczająco dużo swoich świąt .

Andrzejku ... ja również nie popieram. Może ktoś pomyśli, że nie jestem współczesna i nie idę z duchem czasu, ale to czas zadumy i wspomnień, o tych co odeszli, wtedy, kiedy najbardziej ich potrzebowaliśmy.

Każdy ma wybór... ja już wybrałam.

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj albo dziś w Trójce słyszałem różne wypowiedzi na temat tego dnia, generalnie związane były z wiadomym stanowiskiem Kościoła. Pewna mama powiedziała, że w Halloween robi przyjemność dzieciom a w Święto Zmarłych razem odwiedzają groby najbliższych. Jak widać można połączyć te dni, tylko wystarczy poczytać na ten temat, niczego nie trzeba wybierać. A święto to nie z Ameryki pochodzi.

 

Źródło: Wikipedia

Halloween – zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wieczór31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej.

Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach ZjednoczonychKanadzieIrlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością[1]. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90.

Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchydemonyzombiewampiryczarownice, trupie czaszki itp.

  Historia

 
 

Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony) albo z celtyckiego święta na powitanie zimy[2]. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w AngliiIrlandiiSzkocjiWalii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych.

Druidzi (kapłani celtyccy) wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk. Na ołtarzach poświęcano bogowi resztki plonów, zwierzęta i ludzi. Paląc chciano dodawać słońcu sił do walki z ciemnością i chłodem. Wokół ognisk odbywały się tańce śmierci[3]. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Czarownice w towarzystwie czarnych kotów przepowiadały przyszłość.

Po 835 roku pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj zaczął zanikać, gdy uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada.

Kościoły chrześcijańskie przeciwstawiły się obchodzeniu Halloween wprowadzając Dzień Zaduszny. Święto w 998 roku wprowadził św. Odylon, francuski benedyktyn i przełożony opactwa w Cluny. W XIV wieku wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zostało wprowadzone do liturgii rzymskiej i upowszechnione w całym Kościele[4].

Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w latach 40 XIX wieku[5].

31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota odbyła się pierwsza w Stanach Zjednoczonych parada z okazji Halloween. Uczestnikami parady byli mieszkańcy, przebrani w kolorowe stroje popularnych postaci. W kolejnych latach pochód organizowano corocznie 31 października. W roku 1937 Anokę ogłoszono światową stolicą Halloween.

W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy.

Pochodzenie nazwy

Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows' E’en, czyli wcześniejszym „All Hallows' Eve” – wigilia Wszystkich Świętych

Edytowane przez paweljack

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś pomyśli, że nie jestem współczesna i nie idę z duchem czasu,

 

To nie jest duch czasu i współczesność tylko .... Cool moda.

 

Jesteś Cool jeśli obchodzisz dzień zakochanych, a w pozostałe dni roku lejesz swoją ukochaną ile wlezie.

Jesteś również Cool robiąc z siebie idiotę w  Haloween.

 

Ale nie jesteś Cooll, jak w Boże Narodzenie idziesz na Pasterkę.

 

Jaki Cool idzie na Pasterkę i to o 24-tej !

Przecież według naszej tradycji w Boże Narodzenie siedzi się w pizzerni jedząc pizzę i pije się piwo .....

A jeśli mimo tradycji to robisz to...... wtedy jesteś Cool !

 

A gówno prawda !!!

I przepraszam za słowo "gówno"..... ale taka prawda jest !

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweljack, my nie poszukujemy podloza historicznego, ale tego zwyczaju jaki w ameryce pamuje, o tym mowimy. Dla nas jest to czas zadumy bo w takim duchu zostalismy wychowani.  Wyjezdzajac na emigracje tylko to co " z domu'  laczy nas, nazywa sie to tradycja.  Nie musisz byc wierzacy aby np. obchodzic po poslku wigilie . To samo tyczy sie tradycje 1 listopada. 

 Wracajac do swieta Amerykanskiego ,jest popychany przez wielkie kampanie produkujace slodycze. Jeden z dobrych dla nich okresow, pomijajac swieta Wielkanocne i Bozego Narodzenia.

 

 To co ja chce przekazac to, ze tradycja pokazuje jak silne sa zwiazki rodzinne i oszanowanie tradycji , w duchu jakiej zostalismy wychowani i jak wychowamy   naszym przykladem nastepne pokolenie.

A jak ty bedziesz swietowal 1 Listopada, ? Jest mi to obojetne.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wczoraj albo dziś w Trójce słyszałem różne wypowiedzi na temat tego dnia, generalnie związane były z wiadomym stanowiskiem Kościoła.

 

Każdy chyba wie, że zwyczaj to europejski był, do Ameryki przeniesion,  dla mnie nie ma tego i nie było, a kto chce, niech robi co chce. A z dyni to moja LP zupę zrobiła..... :cool:   

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy chyba wie, że zwyczaj to europejski był, do Ameryki przeniesion,  dla mnie nie ma tego i nie było, a kto chce, niech robi co chce. 

Jak widać nie każdy i że to nie 1 listopada. Ja też nie obchodzę, dzieci duże.

 

 

A jak ty bedziesz swietowal 1 Listopada, ? Jest mi to obojetne.

A tego, to nie skomentuję nawet.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek przychodząc na ten świat płacze bo wie (a cała jego rodzina cieszy się), że spotka go tutaj ból, cierpienie, smutek, choroby, wojny, niewola, rozłąki, upokorzenia itp. itd. a pomiędzy tymi doznaniami przeplecie się mała chwila radości. 

Jak człowiek odchodzi z tego świata to się raduje a cała jego rodzina płacze, gdyż nie spotka go już tutaj ból, cierpienie, smutek, choroby, wojny, niewola, rozłąki, upokorzenia itp. itd.

 

Dzisiaj za 1 zł podarowałem swoim dzieciom małą chwilę radości, kupując dynię z której wspólnie wykonaliśmy lampion Halloween-owy. 

 

P.S. Nie zachowujcie się jak faryzeusze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat ów był już kiedyś poruszany na tym forum...

Rozumiem,że tradycja...że czas zadumy...ale z drugiej strony totalna komercja związana z Halloween ,od której nie uciekniemy (tak jak od od ozdób choinkowych w marketach już od końca października)

Nie wiem, czy znany jest wszystkim ( a powinien być-tym,którzy czytali jedno z dzieł naszego Wieszcza- Adama Mickiewicza) pogański obrzęd Dziady . Czyż nie jest porównywalny w swojej wymowie do dzisiejszego Halloween?

Przeniesione Halloween na polskie warunki nie znajdzie wśród naszego pokolenia przychylności i przyzwolenia dla zabawy...ale już młodsze powoli adaptuje to święto ...

Czas zadumy .....   jest oczywiście ..i boli nas to,że Ci ,których kochaliśmy odeszli..  :(  Ale czyż nasza wiara chrześcijańska nie mówi o tym,że kiedyś się spotkamy..,że życie człowieka tutaj ,na Ziemi jest tylko chwilą w Wieczności,że śmierć jest początkiem nowego życia? 

Nie popadajmy więc w paranoję w związku z pogańskim Halloween....

 

 

 

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubie Halloween jednoczesnie ogromnie tesknie za Swietem Zmarlych.

Mysle ze kazdy kraj  powinien zachowac swoje swieta u siebie bo inaczej swiat bedzie taki Wal-mart.

Do jakiego kraju nie zajedziesz Wal-Mart wszedzie jest taki sam i uwazam ze jest to straszne.

pozdr.

 

maya

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Może ktoś pomyśli, że nie jestem współczesna i nie idę z duchem czasu,

 

To nie jest duch czasu i współczesność tylko .... Cool moda.

 

Jesteś Cool jeśli obchodzisz dzień zakochanych, a w pozostałe dni roku lejesz swoją ukochaną ile wlezie.

Jesteś również Cool robiąc z siebie idiotę w  Haloween.

 

Ale nie jesteś Cooll, jak w Boże Narodzenie idziesz na Pasterkę.

 

Jaki Cool idzie na Pasterkę i to o 24-tej !

Przecież według naszej tradycji w Boże Narodzenie siedzi się w pizzerni jedząc pizzę i pije się piwo .....

A jeśli mimo tradycji to robisz to...... wtedy jesteś Cool !

 

A gówno prawda !!!

I przepraszam za słowo "gówno"..... ale taka prawda jest !

 

popieram słowa Mira

...zawsze są dwa uda, albo się uda albo nie uda.... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kol. Małgoś z ust mi wyjeła o tych Dziadach A.Mickiewicza. Na szczęście mamy wolny kraj i wolnych ludzi. Niezależnie od tradycji każdy i tak może robić to na co ma ochotę. Poza tym tradycje są zmienne, czy my od zawsze mieliśmy tą samą wiarę, te same tradycje, obrzędy?

Osobiście Halloween jak i Wszystkich Świętych jest mi obojętne, a na groby swoich bliskich chodzę dużo częściej niż tylko raz do roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczytne nawiązanie do "DZIADÓW" , a wszechogarniająca komercja  .....

słyszałem już wczoraj w markecie "jingle bells"....

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.KarKan zabrałeś głos , żeby zabrać głos.....

 

to proszę

 

ot chociażby Dzień Wojska Polskiego....

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe , ja się nie irytuję , lecz z miłością bliźniego podchodzę do jedynie słusznych wypowiedzi

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.