Skocz do zawartości

Zbyt czerwona szynka


waldek55

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z wędzonkami . Robiłem je kilka razy i za każdym razem szynki wychodzą ciemno czerwone natomiast schab jest śliczny blado różowy . Za każdym razem mięsa są o zbliżonej wadze (około 1 kg). Pekluję w 10% solance w ilości 0,4 l/ kg mięsa przez 8-10 dni , na początku jeden nastrzyk 60ml/kg. Po peklowaniu płuczę pod bieżącą wodą , wkładam do siatek i wieszam na około 16h , żeby dobrze obciekły . Temperatura peklowania 4-5 st (najcieplejsze miejsce w lodówce), a obciekanie w chłodnej spiżarni. Później solidne suszenie w wędzarni i wędzenie 55st w porywach więcej , ale nie przekraczam 65st. Parzenie w 80st około 50min/kg.Temperatura w mięsie ok.70-72st. Wszystko niby jak w podręczniku , a okazuje się , że coś robię źle . Ostatnie wędzenie przyniosło niespodziankę w postaci ładnego schabu i szynki , która była z węższego końca czerwona , a z szerszego piękna różowa . Na szynki użyłem tzw. kulki. Bardzo proszę poradźcie co robię źle. Przeglądam Forum ,daje mi dużo wiedzy , ale nie ukrywam , że nadal jestem "zielony".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szynki użyłem tzw. kulki. Bardzo proszę poradźcie co robię źle. Przeglądam Forum ,daje mi dużo wiedzy , ale nie ukrywam , że nadal jestem "zielony".

 

Nic nie robisz źle.Różne mięśnie mają różny kolor.Jedne są bledsze jak polędwica inne ciemniejsze jak kulka.Karkówka jest ciemniejsza od polędwicy itd.To jest normalne.Zrób szynkę z mięśnia półbłoniastego to  szynka będzie bledsza od szynki z męśnia czterogłowego czyli kulki, która zalicza się do ciemnych  mięśni szynki.Ta szynka jest bez kulki, ale i tak widać na przekroju  różny kolor mięśni.

 

post-41296-0-12695400-1446910711_thumb.jpg

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Napisz proszę o jakie mięso mam pytać w sklepie.

 

Czy tak bardzo Ci przeszkadza to, że mięso różni się kolorem?.Tak już jest. W sklepie raczej nie pytaj bo wątpię czy oni w ogóle wiedzą co sprzedają a już o poszczególnych mięśniach to zapomnij.Najbardziej popularnym mięśniem na szynkę w naszym handlu jest ta nieszczęsna kulka bo i łatwo ją kupić i nie wymaga w zasadzie żadnej wstępnej obróbki.Zrobienie takiej szynki jak Ci pokazałem wymaga trochę doświadczenia, ale wszystko przed Tobą.Na razie pozostań przy tej kulce a jak zagłębisz się w materiał na naszym forum to z czasem nauczysz się jak podzielić szynkę na poszczególne mięśnie i który wybrać do konkretnego wyrobu.Wiem, że czeka Cię wiele nauki, ale naprawdę warto, żeby jeść smaczne, zdrowe własne wędliny a nie ten badziew sprzedawany w naszych sklepach.Zawsze też możesz liczyć na naszą pomoc jak coś nie będzie dla Ciebie jasne.Polecam zacząć njaukę od Akademi Dziadka.Link poniżej.Powodzenia.

 

http://wedlinydomowe.pl/akademia-dziadka

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

waldek55  - pokaż zdjęcia  tej swojej zbyt czerwonej szynki choć pewnie jest tak jak koledzy pisali powyżej .

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak jak pisze Arek.

Taki jej urok.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrazową górną też znają, więc nie przesadzajcie

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.