Skocz do zawartości

Moja pierwsza wędzarka z grillem


luce11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich zadymiaczy. Jestem nowy na forum ale  jestem też całkowitym laikiem jeśli chodzi o wędzenie. Mam już dość wędlin ze sklepów które po kilku dniach robią się śliskie i nawet pies nie chce ich jeść. Zawsze chciałem sam robić sobie wędliny dlatego buduję własną wędzarnię i będę nie raz prosił o pomoc lub doradztwo braci zadymiaczy.

Dzisiaj wylałem fundament. Teraz pójdzie klinkier i tu moje pierwsze pytanie:

1)Czy między pierwszą warstwą klinkieru a betonem dawać coś w postaci lepiku, papy lub czegoś innego czy zaprawa na beton i murować?

2) mój tato murował wędzarkę 2 lata temu i w tym roku zauważył wydmuchaną zaprawę między cegłami w palenisku, popękał też mu beton zaraz nad paleniskiem, chciałbym uniknąć takich niespodzianek- czym może być to spowodowane i jak się przed tym ustrzec?

Edytowane przez luce11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

) mój tato murował wędzarkę 2 lata temu i w tym roku zauważył wydmuchaną zaprawę między cegłami w palenisku, popękał też mu beton zaraz nad paleniskiem, chciałbym uniknąć takich niespodzianek- czym może być to spowodowane i jak się przed tym ustrzec?
 Czytaj forum i pytaj o konkrety. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czytaj forum i pytaj o konkrety.
przed budową  ;)  :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod komorą zrób palenisko. Do zimnego wędzenia kup dymogenerator lub "rzeźb" troszkę żaru np (np węgiel do grila ) + zrębki w miseczce , tylko jak będziesz miał wilgotne mury  to trzeba wysuszyć czyli nagrzać i misterny plan zimnego wędzenia pójdzie .... .Ściany komory to chyba lepiej z drewna .To moje przemyślenia ale zrobisz jak uważasz.

Pod pierwszą warstwę nie dawaj izolacji w oparciu o bitumy jeżeli już to szkło wodne do zaprawy,  chociaż przy klinkierze i dedykowanej mu zaprawie moim zdaniem zbędna sprawa .

Trudno powiedzieć co spowodowało u Twojego taty takie objawy .Może materiały słabej jakości , może błędy wykonawcze ( złe zbrojenie , mieszanie itp) , brak pielęgnacji betonu , a może  po prostu zbyt mocno napalił jak beton jeszcze nie wysechł ,

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zadałem dwa konkretne pytania, myślę, że dobrze sprecyzowane. Zrobiłem rysunek poglądowy jak sobie wyobrażam moją wędzarnię
A ja uparcie odpisuję jak mucha latająca nad g.... Czytaj forum i zdobądź troszkę podstawowej wiedzy, żeby można było konkretnie rozmawiać.      
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wędzarnia z kanałem dymowym jest lepsza

 

Na pewno jest trudniejsza w obsłudze, ale ma swoich zwolenników :). Z jednej i drugiej SiB uzyskują ładne wyroby. Ale ponieważ jest trudniejsza w obsłudze to po co komplikować sobie życie :)

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyzio- o takim dymiaku jak Twój to mogę tylko pomarzyć :) powiem tak, tata jak i ja jest kompletnym laikiem, pomimo tego w swojej wędzarce (z kanałem dymowym długości 1m) pysznie wędzi. On nie ma pomocy w internecie, a ja tak. Jestem pojętny więc dam radę. Pytam tylko dlaczego wydmuchało mu fugę bo nie chcę popełnić tego błedu. Wg mnie powinien wyłożyć palenisko od środka zwykłą pełną cegłą. Sufit paleniska też według mnie powinien być z cegły i dopiero tak wylany beton na blat- nie wiem czy się nie mylę ale ja tak mam zamiar zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam murowanke i jest ok

 Twoje ostatnie wędzenie i to co o jego wyniku napisałeś, świadczy jednak na niekorzyść takiego murowanego kanałowca :)

 

 

Kolego luce11 spokojnie możesz murować na płycie fundamentowej, jak jest powyżej gruntu to płyta odda wilgoć.

Twój ojciec albo pali w wędzarni jak diabeł w piekle ;) albo ma zbyt ciasne palenisko. Temperatura robi swoje :)

 

Zrobiłem coś na wzór tego co chcesz zbudować i jestem bardzo zadowolony. W Twoim projekcie wystarczyło by dać palenisko pod komorą wędzarniczą :) https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/11739-projekt-w%C4%99dzarni-z-grillem-qba-69/ Posiłkowałem się tematem kolegi Andyandy, który proponuję Ci przeczytać :) https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8606-projekt-budowy-w%C4%99dzarni-opracowany-przez-andyandyego/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję, w końcu trafił się ktoś kto pomoże i doradzi a nie zniechęci :) płyta jest wylana 10cm powyżej gruntu. Tata faktycznie ma ciasno w palenisku a jeśli pali tak jak w C.O. w domu to się dziwię że jeszcze to stoi. Dzięki za pokierowanie chętnie skorzystam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim skorzystam zdjęcie płyty (1000x2200x40cm+zbrojenie) atom nie ruszy :D trochę za dużo żwiru ale przynajmniej na bogato

https://zapodaj.net/ac06c29c5e11e.jpg.html

 

ok, będę robił z pośrednim paleniskiem. Po przeczytaniu tematu Andyandy stwierdzam że miałeś rację :) i przepraszam bo zachowałem się jak gów..arz. Bedę zdawał relację z kolejnych prac

Edytowane przez luce11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy odpowiedniej wielkości otworu dymowego w stropie paleniska, deflektorze powyżej niego i ewentualnym, profilaktycznym obiciu blachą ścian komory, wystarczy tylko opalać prawidłowo :) W linkach, które podałem wcześniej, jest sporo odpowiedzi na pojawiające się pytania :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Też mam murowanke i jest ok

 Twoje ostatnie wędzenie i to co o jego wyniku napisałeś, świadczy jednak na niekorzyść takiego murowanego kanałowca :)

 

 

Kolego luce11 spokojnie możesz murować na płycie fundamentowej, jak jest powyżej gruntu to płyta odda wilgoć.

Twój ojciec albo pali w wędzarni jak diabeł w piekle ;) albo ma zbyt ciasne palenisko. Temperatura robi swoje :)

 

Zrobiłem coś na wzór tego co chcesz zbudować i jestem bardzo zadowolony. W Twoim projekcie wystarczyło by dać palenisko pod komorą wędzarniczą :) https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/11739-projekt-w%C4%99dzarni-z-grillem-qba-69/ Posiłkowałem się tematem kolegi Andyandy, który proponuję Ci przeczytać :) https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8606-projekt-budowy-w%C4%99dzarni-opracowany-przez-andyandyego/

 

ejj tam Na pierwszy raz Miro mowil że wyszło *cenzura* pierwsze moje wedzenie w życiu, temp. jest jara sie zajeb-e temp da sie regulowac , ,, robiłem z czego mialem cegłe miałem na gruz wywalic i tak jeszcze mi jej zostało ;-) Pozdro. Zadymiacze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z mojego wątku Panowie  aby nie było :) że nie wiem o czym piszę,   nie zwalajcie wszystko na wędzarnie  :)  trzeba się starać  i będzie dobrze , ale na kibelku jest mniej dreptania !!!! :D

 

Wędzenie        - odśnieżenie wędzarni

post-45732-0-72992300-1457343136_thumb.j

                       - żeby było miło padał jeszcze deszcz ze śniegiem- więc rzeźbiłem z przykryciem

post-45732-0-53892400-1457343294_thumb.j

                       - osuszenie wyrównanie temperatury kiełbasy 0,5 h

                       - wędzenie dymem 3,5 h drewno buk  temperatura "na łapkę" 

                       - podpiekanie 0,5 h

 

Wnioski : na każdej wędzarni w każdych warunkach można wędzić, tylko na jednej jest łatwiej na drugiej więcej pracy :facepalm:

 

A to wyroby

 

post-45732-0-51270700-1457343404_thumb.j post-45732-0-73710300-1457343494_thumb.j

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Napisano wczoraj, 22:57 A ja myslalam

 

Annam aż takich niema , zdjęcie jest przykładowe  ze daję radę :D  z przełomu luty/marzec 2016

 

 

 

Napisano 07 mar 2016 - 11:45 W zeszłym tygodniu robiłem/zadymiałem kiełbasę .......i"
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.