Skocz do zawartości

Składanie wilka do kupy


gardziej

Rekomendowane odpowiedzi

witam!

Kilka dni temu udało mi się rozkręcić mojego wilka 82. Musiaem oddać "nakrętkę" wraz z środkiem ślusarzowi bo pomimo wielkich chęci nie dało rady go rozłożyć na części. Mam pytanie czy ktoś z forum ma może instrukcję jak należy składać elementy typu nóż, sitkaklin? Nie bardzo wiem jak się za to zabrać. Mam 1 nóż i po 2 komplety sitek. Do tego 2 kuleje - 1 wąska ok 2 cm i druga taka z 3 cm. Klin jest też jakiś krótki... Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy warto od razu do "kupy". Może jeszcze cos z niego będzie?

Poglądowo - do pomocy:

 

 

 

Dodam, że nazwy numeryczne wilków brały się i pewnie biorą, od wielkości używanych w nich siatek.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maszyny i urządzenia do rozdrabniania mięsa

 

Do najbardziej rozpowszechnionych maszyn rozdrabniających mięso i tłuszcze należą wilki. Wilk składa się z następujących części podstawowych:

— korpusu, wykonanego z żeliwa, najczęściej łącznie z misą załadowczą,

— zespołu napędowego wraz z układem sterującym, w skład których wchodzą — silnik elektryczny i przekładnie parowe lub zębate, wyłączniki,

— zespołu podającego mięso — ślimakowego podajnika, wy¬konanego z żeliwa i stali, umieszczonego w gardzieli wilka,

— zespołu tnącego, który składa się z noży, siatek i pierścieni regulujących, wykonanych z wysokogatunkowej stali.

Działanie wilka jest bardzo proste. Mięso dostarczone do misy załadowczej trafia na podajnik ślimakowy, który podaje je poprzez gardziel do zespołów tnących. Pod ciśnieniem wywołanym przez podajnik ślimakowy mięso jest wtłaczane w otwory siatki, a noże odcinają kawałki odpowiadające wielkością otworom siatki.

Noże wykonywane są najczęściej jako czteroskrzydłowe, mogą jednak występować noże trzyskrzydłowe lub, dwuskrzydłowe jednostronne albo dwustronne.

Siatki stosowane do rozdrabniania na wilku posiadają zwykle okrągłe otwory o średnicy 2, 3, 5, 8, 10, 13, 16, 20, 24 mm. Poza tymi siatkami, stosuje się również do grubego rozdrabniania siatki specjalne, trzy otwór owe, tzw. szarparki, przy czym. otwory w tego typu siatce mają zaostrzoną jedną stronę.

Wielkość wilków określa się średnicą siatek. Wielkości naj¬częściej spotykane w przemyśle to wilki o 130, 160, 200, 220 mm.

Obok wilków w układzie tradycyjnym, mogą występować wilki specjalne. Jednym z przykładów jest wilk o skośnym ustawieniu gardzieli, który obok czynności rozdrabniania wykonać może dodatkową pracę — podanie rozdrobnionego mięsa skośnie do góry — na odległość ok. 1 - 1,5 m . Wilki takie umożliwiają zestawienie maszyn w linie lub zespoły współpracujące.

W niektórych typach wilków gardziel, a nawet część korpusu, ma koszulki parowe, które pozwalają na podgrzewanie rozdrabnianego surowca. Wilki te stosowane są przede wszystkim do rozdrabniania tłuszczu.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam maszyna to wilk 82 A (spomasz żary) coś takiego http://www.allegro.pl/item300870396_wilk_82_n_spomasz_zary_caly_nierdzewny_masarnia.html

 

problem ma z założeniem szarpaka, noży i sit do gardzieli.

na gardziel nakręcany jest 1 element który posiada kolejny gwint i na niego nakręca się kolejną nakrętkę w środek wchodzą noże sita itd. ale w jakiej kolejności? kiedy wkłada się klin? jakiej powinien być długości? może 2 kliny? może ma ktoś instrukcję tego urządzenia i mógłby zeskanować? chociaż tą część gdzie jest narysowane jaka jest kolejność składania tych elementów. Wiem że 1 idzie szarpak potem nóż i sito. CO z tymi tulejkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

facet mi mówił ze najpierw idzie szarpak nóż i sitko. z tym że po co nóż 2 stronny skoro szarpak jest ostry tylko z 1 strony?

gardziej, ponieważ nóż pracuje przy szarpaku i sitku, czyli ociera o dwa sitka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do klina, powinien być umieszczony w gardzieli (powinien być rowek) i służy do usztywnienia siatek w gardzieli. Masz rację wystarczy szarpak, nóż, sitko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być tak: nóż jednostronny -->szarpak-->nóż dwustronny -->sito--> tuleja.

Nie sugeruj się rysunkiem bo jet to rysunek poglądowy a każde urządzenie ma inna zasadę działania.O ile dobrze pamiętam to w twoim wilku noże pracują ( są mocowane)na zabieraku a szarpak i sita "pracują" na nożach a blokowane przed obrotem na korpusie gardzieli .

Tuleje powinny być różne w zależności od tego jaki zestaw tnący chcesz "zainstalować"

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro, co Ty chłopie zapodajesz?

Zasada pracy wilka jest jedna. Można tylko zmieniac siatki i noże. Na rysunku jest akurat takie ustawienie, ale można ich zrobić kilkanaście. I tak jest w każdym. Są pewne zasady wspólne i ogólne, których jeszcze nikt nie ruszył. No za wyjatkiem tego, że nowe kutry mają na środku siatki rurkę metalową, która do osobnego pojemnika odprowadzane sa ścięgna i błony wychwycone przez noże i siatki.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w poniedziałek zrobię sesję zdjęciową o ile będzie taka potrzeba i może kilka spraw się wyjaśni. Klin który był w tym sprzęcie ma bardzo małą długość ok 25mm (na pewno nie jest złamany). Patrząc na długość zestawu - sit, noże i tuleja brakuje przynajmniej 30 mm. Dlatego albo 2 kliny albo 1 długi. Pozdrawiam. No i patrząc na kłopotliwość i czas składania tego urządzenia chyba nie warto go używać żeby przekręcić 20 kg, bo szybciej zrobię to maszynką ręczną ( chodzi o wymianę sit). Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxell o co ci chodzi ?

 

Ostatnio dorabiałem nowy komplet do wilka i było tak jak piszę.

Zabierak/trzpień z kołnierzem o takim przekroju:

http://img216.imageshack.us/img216/2985/zabierakxn3.jpg

do tego noże o takim samym przekroju wewnętrznym i sita/szarpaki z wewnętrznym otworem w kształcie koła:

http://img217.imageshack.us/img217/4909/sitoyy3.jpg

które pracują na wypustach zewntęrznych noży ( dopasowane do kształtu koła noży) a blokowane są na korpusie.

To niby co źle tłumaczę ?

 

Komplet

http://img119.imageshack.us/img119/7140/kompletoo3.jpg

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj z jakich części składa się jego urządzenie i porównaj jego zasade działania z rysunkami.

Poza tym, jemu własnie o poglądowy rysunek chodziło - głownie ustawienie siatek, nozy i tulejek (po złożeniu i tak mu wyjdzie, że musi to być zakotwione klinem. Nie można zmienić układu noże/siatki odwrotnie, czyli ma orientację jak powinno być. Kiedy podesle zdjęcia będzie już wszystko wiadome. To czy siatki i noże mocowane są na wypustach, klinach, czy inaczej, to już drobiazg. Jesli się rozłożyło, to i musi się złożyć. To pracowało.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się. :wink:

Gardzieju, będą zdjęcia - będzie rada, tym bardziej, że to raczej, patrząc na numerację, wilczek niż wilk.

Myslę Miro, że jakoś się w tej kwestii dogadamy po analizie fotek.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mam analizować fotki jak noże i sitka do wilka W-82 ma co dzień przed oczami w firmie. :question: :question:

Nie widziałem takiego rozwiązania aby sitko było przed nożem.

A to że kolega ma to co ma nie znaczy że ma wszystko.Gościu który umył sprzęt złożył całość byle jak byle by było a Gardziej siś niepotrzebnie męczy.

 

Tuleje ma różnej długości bo albo jest zestaw:

1/nóż-->szarpak-->nóż-->sito tuleja długa

2/nóż-->szarpak-->nóż-->sito-->nóż--->sito tuleja krótka

 

i tyle

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś Ty Miro taki nerwowy?

Ty masz, ale On nie ma, dlatego wrzuciłem schemat o który prosił - a schemat jest na pewno dobry (wystarczy rzucić okiem na wielkości oczek siatek).

Na rysunku i w opisie, nie ma wzmianki o ustawieniu siatek przed nożami, jakie sugerujesz. To by zaprzeczało logice.

Nie mam zamiaru prowadzić tutaj polemiki, która do niczego nie prowadzi. Muszę dbać o zdrówko :wink: , szczególnie w takim przedwiosennym okresie. :grin:

Gardzieju, ja czekam na Twoje zdjęcia. Przydadzą się może następnym zadymiaczom, którzy będą w podobnym kłopocie.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nerwowy to nie jestem :grin:

Muszę trochę z tobą "podrzeć koty" żeby Cię rozruszać. :grin: :mrgreen:

Wracając do tematu to pisząc o różnych konstrukcjach miałem na myśli sposoby mocowania noży i sitek.

Zasada działania/mielenia jest jedna dla wszystkich urządzeń.

Zmylił mnie kol Bagno:

Masz rację wystarczy szarpak, nóż, sitko.

nie wiem co miał na myśli?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro, Ty Kocurze. :tongue:

Z tego co wiem, przy takim ustawieniu, stosując dobrze zaostrzony szarpak i wrzucając do gardzieli niezbyt duże kęsy miesa, można obyć się bez pierwszego, jednostronnego noża. Takie próby robiono i to z pozytywnym skutkiem. Coś mi sie przypomina, że przy mięsie podnosiło to nieco temperaturę mielonki, ale przy mieleniu tłuszczu zdawało egzamin.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmylił mnie kol Bagno:

Może i zmyliłem ale ja codziennie kręcę mięso w wilku W-70A (małe średnice sitek) i fabrycznie jest ustawiony układ, który wcześniej podałem.

Pamiętam z czasów praktycznej nauki zawodu wilk o średnicy sitek ponad 10 cm miał układ : nóż, szarpak, nóż, sitko, tuleja i nakrętka.

Nóż przed szarpakiem był dwustronnie ostrzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bagno

 

To nóż jest przed sitkiem czy za sitkiem ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W klasycznych dużych wilkach w przemyśle mięsnym przyjętą normą w zakładaniu zestawu tnącego była następująca kolejność nóż jednostronny (lub dwustronny) +szarpak +nóż dwustronny +siatka właściwa do 8 mm + pierścienie jeden lub dwa (zależy jaki szerokie) + nakrętka mocująca . Przy mieleniu mięs na siatkach poniżej 8mm. zestaw tnący był następujący nóż jednostronny( lub dwustronny) + szarpak +nóż dwustronny + siatka z reguły 20mm +nóż dwustronny + właściwa siatka + pierścienie + nakrętka. W nowoczesnych wilkach a jeden prototyp był na próbach wstępne rozdrobnienie następowało już w gardzieli specjalnie do tego przystosowanej i ślimaku a zestaw siatek całkiem inny nóż + siatka + pierścienie + nakrętka. Informacje te pochodzą od mojego kolegi długoletniego mistrza wędliniarza i konserwiarza Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.