Skocz do zawartości

Dymogenerator by Miro


miro

Rekomendowane odpowiedzi

Uprzejmie informuje, że dymogenerator wraz z pompką i 1kg zrąbków buk-olcha jest już dostępny w sklepie.

http://www.wyroby-domowe.pl/ kategoria dymogeneratory.

Na razie są tylko 3 komplety, ale reszta już wkrótce.

Pozdrawiam Mirosław (Miro)

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 6 miesięcy temu...

Z racji że nie mam jeszcze 20 postów dołączę się do tematu.

Posiadam dymogenerator zakupiony u Mira i mam z nim problem tego typu że podczas wędzenia po około godzinie zatyka się rurka doprowadzająca dym do wędzarni. To przewężenie gdzie jest wspawana rurka doprowadzająca powietrze z pompki zatyka się popiołem wymieszanym ze smołą.

Co pewien czas muszę wyjmować rurkę doprowadzającą dym i dłubać w niej ten zator który uniemożliwia doprowadzenie dymu do wędzarni. Rozwiązał może ktoś ten problem konstrukcyjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od Rogera i też raz tak miałem , był duży mróz a ja paliłem wiórkami zrobionymi wiertłem piórowym. Dziś wędziłem i zastosowałem kawałki drewna o wymiarach dwa na dwa cm. i problem zniknął. Zmieniłem kąt zawieszenia i jest mały spadek rurki w stronę paleniska i ewentualny nagar nie jest podawany dalej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec rurki tam gdzie dym uchodzi jest ok 1 cm. wyżej niż palenisko .U mnie też było na małym plusie i myślę że grubsze drewno się pali bardziej intensywnym żarem i dla tego nie ma skroplin aż tyle . I jeszcze jedna uwaga - nie zasypuję pojemnika do pełna , tylko na 1/3 .Myślę że w lecie te problemy znikną .

Kawałki drewna wystrugałem na pile i pociapałem nożem na kostki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od Rogera. Miałem problem z zatykaniem się rurki, ale zrobiłem to w odwrotną stronę niż Henio. Uniosłem przód wędzarni na grubość kija od szczotki i problem zniknął, tzn, oczywiście, że się osadza smoła itd. ale nie w takim stopniu jak poprzednio... smoła kapie na blachę w wędzarni i nawet 12 godz. wędzenie nie wymaga jej czyszczenia. Po wędzeniu gorąca woda i wszystko czyścimy :)

Im większe kawałki drewna, tym szybciej się palą....

Ps. wydaje mi się, że spadek w str. wędzarni jest bardziej wskazany, w innym wypadku powtórnie przepalamy tą smołę, która się już "wytrąciła" .... może Robert i Mirek wypowiedzą się w temacie? :clap:

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

giusto nie mam pojęcia dlaczego po zaledwie godzinie zatyka się przewód dymowy ?

Teoretycznie nie ma prawa wystąpić takie zjawisko, ponieważ ciepło z paleniska DG na bieżąco podgrzewa przewód i smoła powinna się skraplać i kapać dopiero na końcu przewodu.

 

Mam jedno pytanie.

Zasypujesz DG zrąbkami w pozycji pionowej i odpalasz, czy przez przypadek zasypujesz i przechylasz DG na bok w celu odpalenia ?

Jeśli go zasypiesz i przechylisz, lub gorzej odwrócisz, zrąbki wsypią się do przewodu dymowego i faktycznie po godzinie wsypane palące się ząbki mogą go zapchać.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w innym wypadku powtórnie przepalamy tą smołę...

Myth, czy niezależnie od wielkości zrębków/trocin czy rodzaju "drewna"

zawsze jest tyle samo tej smoły? :idea:

 

Może to jest również kwestia wilgotności drewna

a nie specyfika konstrukcji??? :idea:

.

"Opinia zwykłego człowieka, to brednie gorsze od milczenia." (grizzly)
:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie posiadam żadnego z dymogeneratorów :blush: mogę jedynie przypuszczać że przyczyną może być wilgotność "drewna".

Paląc w piecu co. drewnem zauważyłem pewną zależność, po rozpaleniu i osiągnięciu odpowiedniej temperatury przymykam komin i ograniczam dopływ powietrza wówczas:

-paląc drewnem suchym wysezonowanym wnętrze w piecu jest czyste

- paląc drewnem wilgotnym wnętrze już jest osmolone i ściany pieca pokryte są "smołą"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauważyłem pewną zależność....

-paląc drewnem suchym wysezonowanym wnętrze w piecu jest czyste

- paląc drewnem wilgotnym wnętrze już jest osmolone i ściany pieca pokryte są "smołą"

to chyba "oczywista oczywistość" :rolleyes:

- poza tym kaloryczność drewna bardzo spada wraz ze wzrostem wilgoci

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam drewno suche i dodatkowo podsuszam je na piecu na blasze od piekarnika porąbane na drobne . Myślę że tu działa duża różnica temperatur i dymogenerator się "poci" , dodatkowo pompka dmucha zimne powietrze i to może być główną przyczyną .

Gdyby tak wymyśleć coś jak farelka by powietrze było podgrzane to dodatkowo można by zrezygnować z dodatkowej grzałki w wędzarni. :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak wymyśleć coś jak farelka by powietrze było podgrzane to dodatkowo można by zrezygnować z dodatkowej grzałki w wędzarni. :idea:

chyba niekoniecznie bo podgrzane ponad miarę powietrze powodowałoby większą temperaturę spalania
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abratek, Pocenie się i smoła to efekt pirolizy. Przy spalaniu powstaje również para wodna i na chłodniejszych miejscach przy rozprężaniu się gazów zawsze się wykropi para wodna i inne substancje. Przy tego typu generatorach - koło się zamyka. Jest rozwiązanie, dogrzać cały generator, albo gabaryty muszą być większe i troszkę zmieniona konstrukcja. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgotność drewna jest bardzo ważna.

Zrąbki nie mogą być wilgotne.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak wymyśleć coś jak farelka by powietrze było podgrzane to dodatkowo można by zrezygnować z dodatkowej grzałki w wędzarni. :idea:

 

Henio , to tak pomału dojdziemy do wędzarni opalanej drewnem . :grin:

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt suche zrąbki też nie są wskazane.

Za szybko będą się spalać.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodatkowo pompka dmucha zimne powietrze i to może być główną przyczyną

W przypadku Rogerowego tak nie jest ... powietrze dmuchane jest do wylotu rurki idącej z paleniska, czyli wytwarza podciśnienie w komorze, zasysa z niej powietrze,a raczej dym powstały przy spalaniu, więc nie ma mowy o wychładzaniu paleniska ...

DG ROGER

 

http://img526.imageshack.us/img526/7255/dgipompka.th.png

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojtam ,ojtam - czy to do mnie , czy kogoś innego , to ta dyskusja jest po to by pomyśleć i przedyskutować problem jaki zapodał giusto . Zrębki

zrąbki

- (rębak rąbie zrębki ) i wiem , że każda myszka swój ogonek chwali i te "dymonaganiacze " mają problemy w zimie i każdy pomysł jest dobry , by zaradzić . Jest to nowość w naszym użytkowaniu i ja ją sobie chwalę za prostotę i możliwość wędzenia pod garażem na podwórku , gdzie nawet jak młodzi "marychę" młócą , to sąsiedzi "pomagają" . :wink:

U mnie przyszli , powąchali i powiedzieli :clap: :thumbsup:

Ps. Mam "pomysła" ale to dopiero w następną zimę będę sprawdzał i wtedy opiszę efekty.

Pyrsk Ludkowie kak Germańce gawariat :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat przećwiczyłem z zatykaniem również. Winne były oczywiście zbyt wilgotne zrębki.

W niższych temperaturach, i mam tutaj na myśli okolice 0 i niżej, wilgoć ( przynajmniej w moim przypadku) w dymogerneratorze zawsze się wytrąca. Początek pracy urządzenia jest ok i po jakimś czasie wilgoć wewnątrz się pojawia. Wkładam wtedy kawałek pręta od góry, "zamięszuję" i przysypuję świeżymi suchymi zrębkami i "szafa gra". Dymi aż miło.

 

Zakładam, że @guisto ma prawidłowo zamontowany DG.

If you think you can, you can. And if you think you can't, you're right.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam! mam problem z dymogeneratorem od Mira .Pracuje dobrze ok 2 godzin a później to tylko przegrzebywanie , bądź mieszanie od góry drutem co pomaga na chwilę i zaraz po tym dym leci jak krew z nosa i zanika. Dzisiaj wędziłem 3 -ci raz i ciągle to samo niezależnie od tego czy zrębki są moje czy od Mira. Gdzie może leżeć błąd mój lub co chyba mało prawdopodobe urządzenia.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.