Skocz do zawartości

Kiełbasa toruńska produkcji Pawła


paweljack

Rekomendowane odpowiedzi

witam może ja spróbuję w jakimś stopniu odpowiedzieć na pytanie . Podczas mieszania farsz w jakimś stopniu się napowietrza , przy nadziewaniu ręcznym ,lub nadziewarkami zwykłymi powietrze zostaje w farszu . W dużych zakładach gdzie mają nadziewarki próżniowe w bardzo dużym stopniu to powietrze zostaje usunięte . Bardzo wyraźnie  widać te dziurki w parówkach powstaje nawet taki delikatny zielonkawy odcień ci którzy widzieli wiedzą o czym mówię . Czyli to jest po prostu   pozostałe powietrze pozdrawiam

Lubię te blondynki...:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • Odpowiedzi 59
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tak się zapatrzyłem w to cudeńko, ze w sobotę pierwszy raz toruńską będę ķręcił. Szukałem w internecie składu na te pętka i znalazłem coś takiego : Składniki kirłbasy toruńskiej wg madeja

 

mięso wieprzowe (70%), mięso z kurczaka (11%), woda, sól, mąka ziemniaczana, białko sojowe, substancja zagęszczająca: E407, stabilizatory: E451, E450, glukoza, białko wieprzowe, błonnik sojowy, przeciwutleniacz: E316, przyprawy, aromaty (zawierają soję i gluten), wzmacniacze smaku: E621, E635, hydrolizat białka sojowego, ekstrakty przypraw, substancja konserwująca: E250

Może zawierać alergeny: gorczycę, seler, mleko (łącznie z laktozą), jaja, dwutlenek siark

Za głowe się złapałem czym nas karmią. Po niedawnym wędzeniu wojskowej z 1952 roku nie tykam sklepowych kiełbas. Wielkie dzięki i szacun dla założycieli tej strony i wszystkim co ją współtworzą.A tak na marginesie paweljack wojskowa poprostu powala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie paweljack wojskowa poprostu powala.

To fakt, to moja ulubiona kiełbasa, ale toruńska też niczego sobie.  :)

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toruńską już też zrobiłem (wielkie brawa :clap: za przepis) razem z wojskową pół na pół po 5 kilo :facepalm:  i powiem , że obie warte pracy. Smaki bardzo zbliżone, a zdania podzielone jedni za wojskową inni za toruńską :D - toruńska wyszła  bardziej tłusta i siedziała w wędzarni do rana ok 10 godzin ale obie po kilku dniach wiszenia i obsychania nie do odróżnienia. Natomiast obie nadają się do podgryzania z chlebkiem , do grzania w wodzie a i wojskową śmiało można podsmażyć. Toruńskiej nie zdążyłem poddać obróbce cieplnej na patelni bo dziwnie zniknęła :devil: . Nakręcony kiełbachami w sobotę zabieram się za parówkową :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smaki bardzo zbliżone, a zdania podzielone jedni za wojskową inni za toruńską :D

Wojskowa nie ma majeranku, I klasę wieprzową i trochę więcej wołowiny w składzie. No i wojskowa jest drugi raz wędzona, krótko ale to jednak podnosi jej walory smakowe. Zgadzam się, że obie bardzo dobre.  :)

 

 

Nakręcony kiełbachami w sobotę zabieram się za parówkową :)

Powodzenia, czekam na jakąś relację.  :thumbsup:

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pytanie- co zrobić żeby tego powietrza nie było?

 

 

Optymalnie ubijać farsz w nadziewarce , jak się jednak powietrze z farszem  dostanie do jelita to należy delikatnie przekłuć jelito - osłonkę w tym miejscu np wykałaczką .

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pytanie- co zrobić żeby tego powietrza nie było?
 

 Musisz wymasowac kielbase,  najpierw przebijajac delikatnie oslonke (  abys nie zrobila dziury ,ze mieso wyjdzie ). Powietrze wtedy ujdzie ta dziurka.

 Tak mi wyjasniono.


O Andrzej juz mnie uprzedzil  :D

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 11 miesięcy temu...

Jeszcze nie robiłem toruńskiej, ale jak Pawłowi taka ładna wychodzi  :thumbsup: to może i ja jakoś się z tym uporam.

Pawle, kiełbaska przepiękna. :clap:

 

Serdeczne pozdrowienia

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

to może i ja jakoś się z tym uporam

Jest jeden warunek, musisz bezmyślnie jak ja, skopiować.  :D 

 

 

 

Pawle, kiełbaska przepiękna

Dziękuję, również Cię pozdrawiam. 

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z lewej strony na kartce z przepisem jest napisane... z peklowanego mięsa..... :)

pozdrowienia

Edytowane przez EAnna

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z woda/ lodem to sie pomylilem. Nie bedzie 400g na kilo. Bedzie 40g/kg.

Co do peklosoli. Jak lubisz - tzn: jak lubisz mniej slone to powiedzmy 17g/kg jak bardziej slone to i do 20g/kg dojedz.

Wg.mnie nie ma co sie bawic w sol/peklosol 50/50. Daj 100% peklosoli w ilosci jaką lubisz.

Paweł a ty jak robisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł a ty jak robisz?

20 g/kg peklosoli

1 g/kg pieprzu

1,2 g/kg czosnku 

0,5 g/kg majeranku

20% wody w stosunku do ilości mięsa wołowego

 

A koledze który pytał, po prostu nie chce się liczyć. ;)

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A koledze który pytał, po prostu nie chce się liczyć
 

No właśnie najlepiej napisać, że nie chce się liczyć. Nie każdy potrafi rozpracować branżowy przepis. Są też ludzie początkujący, którzy tego nie potrafią, a że nie chciałem popełnić błędu, a nie stać mnie na marnowanie wyrobu wolałem się zapytać o proporcje na jeden kilogram, gdybym wiedział, że będzie to dla ciebie taki problem to bym nie pytał.

Nie mogę się połapać w tej recepturze, na samym początku jest podane skład mięsa w 100 kg, potem jest podane ile czego do jednej tony, a na koniec jeszcze jakiś procent surowca do wydajności. Poza tym z ilością soli w wyrobie nie tylko ja miałem problem ile tego dać.

 

Na szczęście są jeszcze na forum inni pomocni ludzie za co bardzo dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się połapać w tej recepturze, na samym początku jest podane skład mięsa w 100 kg

Przyprawy też, wystarczy podzielić. Ja mam kalkulator w excelu i przeliczam, jak nie umiem w pamięci. Każdy tak może sobie zrobić ale nie każdemu się chce, lepiej "na tacy" wszystko. A skoro nie wiesz jaka średnia peklosoli przyjęta jest na kilogram, to może zacznij od podstaw. W rezultacie dostałeś dokładną odpowiedź, choć nie jestem pewnien czy wiesz ile wody dodać. Ale najlepiej na koniec tak po polsku, dowalić że są inni. Powodzenia.  :thumbsup:

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dafman, jesteś na forum już kilka ładnych miesięcy i do tego czasu powinieneś nie raz spotkać się w wielu tematach oraz przepisach o dawkowaniu peklosoli, czyli ile gram na kilogram, mało tego, wielu z nas pisze że "nie lubię słonych wyrobów więc daję 16g/kg" inny pisze że lubię lekko słone więc daję 20g/kg, inny jeszcze pisze że będzie parzył więc daje 22g/kg, itd..... także jeżeli do tej pory nie znalazłeś tego to oznacza jedno, nie czytasz forum lecz piszesz tylko wtedy gdy chcesz coś się dowiedzieć :facepalm: .... także nie dziw się Pawłowi że napisał to co napisał bo ileż razy można miesięcznie pisać to samo?

 

Także bez urazy, ale więcej pokory, a może prawdy typu.... sorry, nie odrobiłem lekcji, nie czytałem bo... bo mi się nie chce, bo jestem leniwy..... i nie ma tematu, a tak wyszło jak zwykle, czyli "jechanie" po kimś kto na to nie zasłużył :(

Moja wędzarnia i pierwsze wyroby :-)

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6185

 

Pozdrawiamy Wszystkie zadymiaczki i zadymiaczy :-)

Jola i Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie odpuśćcie - przecież napisał:

 

 

Dzięki wielkie za pomoc, teraz już wszystko wiem. Pozdrawiam.
 

 

Czy to źle, że woli się zapytać niż "spartolić"  po  złym przeliczeniu  (a z doświadczenia na forum wiem, że zdarza się to bardziej "oblatanym" i z dużo większym stażem) - przecież lepiej się upewnić i zrobić dobrze.

To, że ktoś  zarejestrował się 6 m-cy wcześniej nie musi oznaczać, że "bryluje" na forum codziennie i od tego czasu zdążył "przerobić" na kiełbasy  600 kg mięsa. 

Jak ktoś nie chce to niech po prostu zamiast "dołować"  niedoświadczonych  nie pisze nic.  

Na forum jest dużo życzliwych osób i na pewno znajdzie się ktoś, kto  w miarę możliwości  chętnie pomoże, bez zbędnych "wytyków".

Pozdrawiam Wirus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.