Skocz do zawartości

Zmodyfikowany salceson SIVON'a


Maxell

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ponieważ na potrzeby spółdzielni zmodyfikowałem przepis na salceson który nie wymaga użycia głów wieprzowych i jest dość prosty w wykonaniu, pozwalam sobie przedstawić ten przepis może do czegoś się przyda.

 

post-39694-0-42476400-1461488109_thumb.jpg
 

Salceson Spółdzielczy KzG

 

Składniki:

 

1. Golonka wieprzowa - 2-3 kg

2. Ozory wieprzowe - 5-6 szt

3. Serca wieprzowe – 2 szt (można pominąć jeśli ktoś nie lubi )

4. Skórki wieprzowe - 0,7 kg

Surowiec peklowany

 

post-39694-0-82026000-1461488105_thumb.jpg

 

Przyprawy:

 

1. Czosnek - 3g/kg

2.Kminek - 4g/kg (połowa zmielona, połowa cała)

3.Pieprz - 2-3g/kg

 

Jelita i osłonki:

 

Kątnice wieprzowe 2 szt., lub osłonki sztuczne.

 

Proces produkcyjny:

 

Proponuję peklowanie golonek, ozorów oraz serc przez 3 - 4 dni temp.4 -  6ºC. Solanka 80g/kg - 0,6 l solanki/kg.

Golonki peklujemy uprzednio usuwając kości, zaś ozory i serca w całości. Konieczny nastrzyk ozorów i serc!

Skóry niesolone do gotowania razem z peklowanymi elementami, najlepiej w siatce, bo je trzeba wcześniej wyjąć .

Mięsa parzymy w temperaturze 90ºC przez 3 - 3,5 godz. w jak najmniejszej ilości wody. Uważać aby nie przeparzyć wsadu.

Parzymy na aldente.

Skóry krócej ,ale aż będą miękkie.

Potrzebujemy około 0,5 litra rosołu, który dolewamy na końcu do farszu (w proporcji ok 10% wagi mięsa z kością przed gotowaniem.)

Golonki obieramy ciepłe i mięso chude kroimy w duża kostkę albo zostawiamy w całości w dużym kawałku, skórę z tłuszczem z golonki kroimy w paski grubości do 1 cm a resztę tłustego mielimy na sitku 4 mm. Ozory obieramy jeszcze ciepłe, po oczyszczeniu (masa roboty przy obieraniu) kroimy w duże kawałki.

Serca wieprzowe, po przekrojeniu i oczyszczeniu kroimy w kostkę 2cm

Skórki wieprzowe mielimy na sitku 2 mm.

Wszystko razem jeszcze ciepłe, delikatnie mieszamy i doprawiamy - jeżeli będziemy nabijać w kątnice farsz należy przesolić, jeżeli w sztuczne osłonki dosalamy w punkt lub lekko przesalamy.

Z solą uważamy, bo wsad był peklowany ale dodać na pewno będzie trzeba. Ilość kminku, pieprzu i czosnku orientacyjna więc tu można zaszaleć wg swojego smaku.

Po napełnieniu masujemy delikatnie i parzymy  w czystej wodzie w temp. 82º C do uzyskania w środku 68-70º C. 

Wypływający salceson nakłuwamy cienką igłą.

Po parzeniu wyjmujemy, nakłuwamy cienką igłą i niech sobie trochę odparuje (ok. 30 - 40 min.) i pod prasę. 

Jak ostygnie to z dociskiem do lodówki.

Powinniśmy otrzymać coś podobnego:

 

post-39694-0-30043600-1461488116_thumb.jpg

 

Smacznego, pozdrawiam:

SIVON

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

Witam, tyle czasu podchodziłem do salcesonu z tego przepisu, bo byłem przy produkcji na KzG, więc wiem jak smakuje. Przy pomocy kolegi Sivona zrobiłem salcesonik :), (cierpliwy facio)

Do produkcji użyłem:

 

- golonki tylne           3 szt

- ozory wieprzowe    6 szt

- serca                      2 szt

- skórki                     1.2 kg

 

Przyprawy wg przepisu z pierwszej strony, oczywiście salceson spędził noc w lodówce sciśnięty w prasce którą tak na szybko zrobiłem.

Smak rewelacyjny !

 

post-47824-0-59494900-1473660256_thumb.jpg  post-47824-0-06502800-1473660304_thumb.jpg

 

post-47824-0-07836800-1473660364_thumb.jpg  post-47824-0-33805800-1473660447_thumb.jpg

wieloś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

zamiast tego bez pieprzu, który pracowicie zmielony pozostał w miseczce i ujawnił się po nadzianiu.

 

 

Bywa, schował się pieprz, bał się iść do salcesonu? Fajny przekrój, ale nie widzę kminku, też się gdzieś zapodział?

Człowiek na poziomie powinien trzymać się w pionie.

 

Moje wyroby: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8179-sivona-wyroby-wlasne/

Pozdrawiam Sebastian tel. 508-365-569

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wersja tegoż salcesonu.

 

Na moje oko przekrój masz ładniejszy od niektórych prezentowanych tu niedawno. :thumbsup:

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

A ile chcesz trzymać?

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny tych 3 miesięcy czy tylko tak przypuszczeń?

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.