Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Sterowanie wędzarni elektrycznych - dyskusja i uwagi

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

#1 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7204 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 22 gru 2016 - 14:12

Tutaj dyskutujemy , piszemy uwagi , "bijemy sie" czyja mojsza jest bardziej mojsza ... a czyja ajajajajaj ....etc 

A wszystko dotyczy tego tematu:

https://wedlinydomow...różne-warianty/

#2 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7204 postów

Napisano 22 gru 2016 - 19:42

No kochani wielu z Was ma budowane własne sterowania ... nie macie uwag ? Nie macie sugestii co jeszcze oprócz PID-a rozebrać na czynniki pierwsze i opisać ?

Tapniete z GT-I9500

#3 krzysio59

krzysio59

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 174 postów
  • MiejscowośćSkalbmierz/Ustka

Napisano 22 gru 2016 - 20:11

Moją skromną wedzareczką steruje zwykły termostat od bojlera za coś ok. 30 pln.

#4 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7204 postów

Napisano 22 gru 2016 - 20:38

O widzisz to mi umknęło ... zanotowane do uzupełnienia ;)

Tapniete z GT-I9500

#5 Gwizdek

Gwizdek

Weteran

• Użytkownicy
  • 2011 postów
  • MiejscowośćSulejówek

Napisano 22 gru 2016 - 21:02

Ja korzystam ze sterownika NA 20 + regulator napięcia 

Wygląda to tak oraz dodaje schemat od producenta 

Załączone pliki

#6 muniek123

muniek123

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 82 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 23 gru 2016 - 08:03

U mnie regulator ETC 8420 plus przekaźnik relpol 3PDT (w przyszłości może wymienię na jakiś SSR). Takie rozwiązanie (regulator plus przekaźnik) jest bardziej praktyczne niż grzałka podłączana bezpośrednio do regulatora. Łatwiej wymienić przekaźnik niż regulator w przypadku wypalenia styków.

#7 Cressi

Cressi

Początkujący

• Użytkownicy
  • 20 postów
  • MiejscowośćKalisz

Napisano 24 gru 2016 - 18:40

U mnie PID C-100. Pierwszy byl z Ebay'a, ale nie moglem włączyć AUTO-TUNE (jakiś chyba odpad produkcyjny), Po ręcznym dobraniu parametrów działał jako-tako,

Teraz jest również C-100, ale w pełni funkcjonalny. Po skalibrowaniu czujnika działa jak marzenie

#8 wojs40

wojs40

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 552 postów
  • MiejscowośćOpolskie

Napisano 04 sty 2017 - 13:09

Roger szacun za łopatologiczne przedstawienie sterowania wędzarnią elektryczną. Nawet największy laik po przeczytaniu artykułu będzie wiedział co ma robić, ograniczeniem może być kasa, ale uważam że lepiej zgromadzić większe fundusze i zainwestować w lepsze rozwiązanie /PRD3/, tym bardziej że ogromnej różnicy nie ma.

Użytkownik wojs40 edytował ten post 04 sty 2017 - 13:09

#9 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7204 postów

Napisano 04 sty 2017 - 14:50

No właśnie biorąc pod uwagę to że dostajesz gotowca bez składania, kompletowania i zabawy oraz to że masz 5 lat gwarancji to wydaje się to byc najlepszym i najprostszym rozwiązaniem. O mnogości zastosowań jednego sterownika nie wspomnę ;) 

#10 Gwizdek

Gwizdek

Weteran

• Użytkownicy
  • 2011 postów
  • MiejscowośćSulejówek

Napisano 04 sty 2017 - 14:59

Robert wielkie  :clap:  :clap:  :clap:  za opracowanie. 

#11 Mesch

Mesch

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 414 postów
  • MiejscowośćEijsden

Napisano 04 sty 2017 - 15:58

Roger dzieki za tak piekne informacje :thumbsup: :clap:

#12 Papcio

Papcio

Weteran

• **VIP Junior**
  • 1957 postów
  • MiejscowośćRudnik sl

Napisano 04 sty 2017 - 16:21

Roger

Myślę, że powinieneś jeszcze dodać słownik - wyjaśnienie co oznaczają użyte skróty - nie każdy jest elektrykiem i np. SSR  NT czy jakieś tam L N Pe itp. W osobnym przypisie opisać te skróty. Wielu byłoby wdzięcznych, nie musieliby szukać objaśnień.

#13 andym

andym

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 944 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 04 sty 2017 - 16:54

nie każdy jest elektrykiem i np. SSR NT czy jakieś tam L N Pe itp. W osobnym przypisie opisać te skróty. Wielu byłoby wdzięcznych, nie musieliby szukać objaśnień.

240 V to nie zabawka, niech ten, który czuje się  w prądach słabo, kupuje gotowca. Takie jest moje zdanie.  :)

Wielkie brawo dla Rogera za trud i wysiłek wniesiony w opracowanie. :clap: :clap: :clap:

#14 Papcio

Papcio

Weteran

• **VIP Junior**
  • 1957 postów
  • MiejscowośćRudnik sl

Napisano 04 sty 2017 - 23:10

Ale ten gotowiec trzeba podłączyć, a każdy z nas to "złota" rączka. Mnie to nie dotyczy, zrobiłem kilka nadajników, pracowałem w warsztacie elektrycznym, miałem uprawnienia nawet do 80kV ale nie wszyscy wiedzą a są tacy co z samej ciekawości poznaliby te oznaczenia,. ale nie będzie szukał bo po co? Tak to już jest.

Z mojej strony to wszystko, a referat ciekawy i pouczający.

Pozdrawiam

#15 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7204 postów

Napisano 05 sty 2017 - 09:59

nie wszyscy wiedzą a są tacy co z samej ciekawości poznaliby te oznaczenia

OK uzupełnione z opisaniem zagrożeń włącznie ;)

Mam nadzieję że teraz to w miarę kompletne ;)

#16 Papcio

Papcio

Weteran

• **VIP Junior**
  • 1957 postów
  • MiejscowośćRudnik sl

Napisano 05 sty 2017 - 12:44

Dzięki

#17 wojs40

wojs40

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 552 postów
  • MiejscowośćOpolskie

Napisano 05 sty 2017 - 13:02

OK uzupełnione z opisaniem zagrożeń włącznie ;)

... i tu pojawia się mój problem, mam instalację dwużyłową, :(  aczkolwiek kiedyś nie było  wyłączników różnicowoprądowych i ludzie korzystali z pralek, lodówek itp.

Oczywiście nie nie sposób się nie zgodzić z Rogerem że bezpieczeństwo jest ważne, ale sądzę że większość naszych instalacji elektrycznych nie spełnia dzisiejszych norm. Pozostaje zachowanie szczególnej uwagi podczas pracy, chyba nie mam innego wyjścia, oczywiście wykluczając przeróbkę całej instalacji. 

#18 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7204 postów

Napisano 05 sty 2017 - 13:12

Wyjścia masz dwa najprostsze to mostkowanie przewodu N z bolcem ochronnym gniazda, lepsze ale i trudniejsze to zrobienie fragmentu instalacji np garaż czy nawet jednego gniazda zewnętrznego w wersji trzy-przewodowej z wykonaniem uziemienia niezależnego. Bolec uziemiający łączysz grubym przewodem miedzianym z np prętem wbitym głęboko w ziemię, bednarką stanowiąca otok domu, piorunochronem czy rurą stalową od wody. Nie będę się tutaj rozpisywał na temat pomiarów takiego uziomu i spełniania lub nie spełniania norm ale to z pewnością lepsze rozwiązanie niż nic ;) 

#19 wojs40

wojs40

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 552 postów
  • MiejscowośćOpolskie

Napisano 05 sty 2017 - 13:16

... lepsze ale i trudniejsze to zrobienie fragmentu instalacji np garaż czy nawet jednego gniazda zewnętrznego w wersji trzy-przewodowej z wykonaniem uziemienia niezależnego. Bolec uziemiający łączysz grubym przewodem miedzianym z np prętem wbitym głęboko w ziemię, bednarką stanowiąca otok domu, piorunochronem czy rurą stalową od wody... ;)

Tak właśnie zrobię, :thumbsup:  z takim rozwiązaniem nie będzie problemu. Jak to było w reklamie:  :clap: Ty

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 sqierka

sqierka

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 1 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 05 sty 2017 - 15:53

piorunochronem czy rurą stalową od wody.
Błagam, tylko nie to. Otok z bednarki, pręt wbity głęboko w ziemię jak najbardziej. Wyjaśnię to na przykłądzię. Upalne lato, nie padało od 40 dni. Wędzisz na ogródku, sielanka. Ale żona/dziecko postanowiła podłać zżółknięty trawnik. Stoi na nasiąkniętej ziemi przy kapiącym kranie na ogródku, (odkęca wodę - dotyka kranu) z doprowadzeniem wody metalową rurą do któręj jest podłączony kabel PE z obudowy grzałki. I nagle przebicie!! To właśnie poprzez kran, żonę i wilgotną jedynie w tym miejscu ziemię nastąpi upływ prądu. Koniec.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych