Skocz do zawartości

Izolacja wędzarni - wątek ogólny


Rekomendowane odpowiedzi

Jak zwykle jest " za i przeciw" Wszystko przecież zależy od technologii wykonania. Same deski okopcone od wewnatrz i pokryte parami tłuszczy będą się również pocić nawet przy zmianie temperatury poza wędzeniami. To , że zaproponowalem wełnę mineralną było podyktowane bezpieczeństwem pod wzgledem chemicznym jak termicznym. Mozna dać grubsze deski i ocieplenie będzie skuteczne, ale czy bezpieczne? Welna nie tylko ociepla wędzarnie, ale izoluje deski od wewnetrznej temperatury dodatkowo zabezpieczajac przed wypaczeniem i pożarem. Doskonałym izolatorem jest glina jak ktos woli gliny też może użyć. Tylko po co komplikować proste konstrukcje. Edytowane przez Andyandy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby podyskutować to dorzucę jeszcze swoje przemyślenia. Wydaje mi się, że jeżeli już dajemy wełnę, to lepsza będzie wełna skalna lamelowana (płyty elewacyjne) włókna  w takich płytach są ułożone prostopadle do powierzchni płyty, przez co lepiej oddycha niż wełna z rolki, która ma włókna równolegle do powierzchni - (tak mi się wydaje :hmm: ) Poza tym nie będzie się osuwać z czasem w konstrukcji bo jest sztywna.

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można taką zastosować lub prasowaną z folią. Jeżeli od strony komory jest blacha, a od zewnetrznej deska i odpowiedni daszek lub inne zabezpieczenie przed deszczem np. folia paroprzepuszczalna, karton gips, nic wełnie się nie stanie. Ale to juz indywidualna sprawa jaki pomysł będzie odpowiedni. Wolnostojace wędzarnie pod zadaszeniem różnie mogą być docieplane. Docieplenie nie wolno łączyć ze stwierdzeniem, że moje palenisko wystarczy, mam odpowiednią moc i pokryje straty. W klasycznie opalanej wędzarni docieplenie jest scisle powiazane z uzyskaniem dymu w odpowiednich warunkach opalania. Opalamy tylko dla dymu do 400st a pozyskane ciepło z jak najmniejszymi stratami musi wystarczyć do ogrzania komory. Jeżeli dodatkowo pozyskujemy energie opalając do ogrzania scian i wyrównania strat, tracimy na jakosci dymu i zwiekszamy ilość WWA. Dlatego ocieplenie jest ważną sprawą w procesie wędzenia, a nie stwierdzenie, że wystarczy bo uzyskuje ciepło w komorze. Wiec jest pytanie przy jakim opalaniu jest odpowiednia temperatura w komorze i vice versa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, lub robić z dwóch warstw desek felcowanych z pustką :) ( i zrobić w miarę szczelnie, żeby wiatr nie hulał między deskami)

Sądzę że  zimą podwójna deska to mało na utrzymanie pełnej nie wahającej się temperatury. Dodatkowa izolacja powinna  ustabilizować temperaturę którą w danym momencie potrzebujemy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W styczniu pierwszy raz wędziłem przy temperaturze -10C . Wędzarnia z desek podbitkowych ok. 19mm . Pomiędzy ścianami 30mm przestrzeń wypełniona wełną mineralną . Ocieplona bardzo dokładnie łącznie z dachem i drzwiami . Grzałka 2500W . Po każdym otwarciu wędzarni przywrócenie temp. 50C trwało bardzo długo . Komora ma wymiary wewnętrzne 70×80×120 i stoi pod wiatą co chroni ją trochę od warunków zewnętrznych . Wydaje mi się , że bez ocieplenia mogło być tylko gorzej .

Pozdrawiam .

 

Wysłane z mojego SM-G800F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W styczniu pierwszy raz wędziłem przy temperaturze -10C . Wędzarnia z desek podbitkowych ok. 19mm . Pomiędzy ścianami 30mm przestrzeń wypełniona wełną mineralną . Ocieplona bardzo dokładnie łącznie z dachem i drzwiami . Grzałka 2500W . Po każdym otwarciu wędzarni przywrócenie temp. 50C trwało bardzo długo . Komora ma wymiary wewnętrzne 70×80×120 i stoi pod wiatą co chroni ją trochę od warunków zewnętrznych . Wydaje mi się , że bez ocieplenia mogło być tylko gorzej .

Pozdrawiam .

 

Wysłane z mojego SM-G800F przy użyciu Tapatalka

Wszystko ma znaczenie.... i jak to na forum. Są zdania i takie i różne ;)   Jest wielu którzy uparcie bronią wędzarni murowanych. Te to dopiero zimą trzeba grzać ;)   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są święte pisane słowa Janusza, ktory cementem stoi. Murowane komory wymagają duże ilości kalorii do utrzymania temperatury. Jeszcze na forum nie wspomniałem ile energi cieplnej jest wypromieniowane i pochłaniane przez użyty materiał budowlany. Każdy budulec posiada inne parametry i każdy zachowuje sie inaczej w różnych środowiskach. Temat ważny i wymagający wiedzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o materiały, to każdy ma inną możliwość kumulowania ciepła , wędzarnia drewniana szybko się nagrzeje, ale po otwarciu drzwi momentalnie  traci ciepło, bo drewno doskonale izoluje, ale nie kumuluje ciepła. Murowana bardzo długo się nagrzewa, ale potem długo trzyma temp. i przewietrzenie komory poprzez otwarcie drzwi nie robi na niej dużego wrażenia ;) . Piszę to nie dlatego, że jestem super fachowcem od wędzarni, ale z doświadczenia na przykładzie domów. Kolega ma drewniany dom. Jak odpali CO to ma moment i ciepełko, jak nie grzeje to szybko jest zimno. (brak akumulacji ciepła) Ja mam murowany, jak puszczę CO to musi trochę pochodzić, żeby zaczęło robić się ciepło, bo ładnych parę ton to ciepło wysysa , no ale za to potem jak nie grzeje, to długo to ciepło oddaje. Co do wędzarni to myślę, że nie zależy nam chyba na magazynowaniu ciepła w ścianach , bo komory są tak małe, że bez problemu można to brakujące ciepło uzupełniać na bieżąco niewielką ilością energii. Bardziej zależy nam chyba na ekonomi w zużyciu drewna i na niskiej temp. paleniska (czytaj - zdrowie)

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deska, powietrze, deska. Tak moim zdaniem najlepiej. Obijają tez zwykla blacha w srodku z dodatkiem welny, ale to nie u mnie. Ja mam elektryka i skrzynia jest zbita wlasnie z takich desek jak masz ty, tyle ze przerwa w srodku i obita z zewnatrz tym samym materialem. Ktos kiedys pisal o osb, sklejkach itp z zewnatrz a w srodku welna, ale nie polecal bym. Zrobi sie za szczelnie. Poczytaj tez ten temat bo duzo info tutaj jest. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.