Skocz do zawartości

Piec na gaz - jaki wybrać?


miro

Rekomendowane odpowiedzi

I znowu człowiek mądrzejszy.

 

Teraz, jak mam już bojler, to piec jednofunkcyjny czy dwu funkcyjny?

Odległość pieca do bojlera, to około 2 m.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 94
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

wystarczy Ci jednofunkcyjny byle miał moduł sterowania zaworem trójdrogowym do pirorytetu ciepłej wody (dochodzi koszt montażu zaworu trójdrogowego) czasem tańszy jest dwufunkcyjny i boiler w połaczeniu  szeregowym (ma funkcję sterowania zaworem 3d cw i program sterowania cw) to moje sugestia ale .......

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy profesjonalnej regulacji i WYKONANIU instalacji co i cieplęj wody 2 DWA miesiące "sa w gratisie "

 

Oba piece idzie profesjonalnie zamontować ;) .

 

Ale jak napisałeś fachowo zrobiona instalacja i regulacja pieca przez kogoś mającego pojęcie o tym co robi może nam przynieść następny miesiąc oszczędności, a nawet jeszcze więcej.

Na ogół specjaliści montujący piece mają mgliste pojęcie o ekonomicznej regulacji pieca. Dobra regulacja to nie jest tylko analiza spalin, ale sporo więcej, np. temperatury pracy, ograniczenie ilości rozruchów itp.

Edytowane przez ZLeP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale jak napisałeś fachowo zrobiona instalacja i regulacja pieca przez kogoś mającego pojęcie o tym co robi może nam przynieść następny miesiąc oszczędności, a nawet jeszcze więcej. Na ogół specjaliści montujący piece mają mgliste pojęcie o ekonomicznej regulacji pieca. Dobra regulacja to nie jest tylko analiza spalin, ale sporo więcej, np. temperatury pracy, ograniczenie ilości rozruchów itp.
Wszystko ujęte nic dodać - no chyba ,że zwykle ci są tzw drodzy :facepalm:  :thumbsup:  ale WARTO :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra regulacja to nie jest tylko analiza spalin, ale sporo więcej, np. temperatury pracy, ograniczenie ilości rozruchów itp.

Temperatura pracy czego?

Czy masz na myśli temp. czynnika grzewczego?

J. tak to jaka jest optymalna dla max sprawnosci pieca?

Mała ilość rozruchów to - w moim przekonaniu - duża pojemność układu.

Instalatorzy, z którymi miałam styczność zawsze twierdzili coś przeciwnego: kaloryfery powinny być "lekkie" a nie żeliwne i w obiegu jak najmniej wody.

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała ilość rozruchów - chodzi o to , żeby kocioł był tak dobrany mocą i wyregulowany, żeby szedł na małej (wystarczającej) mocy , która jest potrzebna do nagrzania pomieszczeń. Korzystniej ekonomicznie wychodzi jak kocioł pracuje na "małym gazie" w sposób długotrwały niż jak daje z grubej rury , szybko nabija temperaturę i się odstawia - za chwilę temp. wody spada i znów  pełna moc i odstawka. Większa strata kominowa. Poza tym lepszy efekt kondensacji jak kocioł rzadziej się odstawia. To tak teoretycznie ;)

 

kaloryfery powinny być "lekkie" a nie żeliwne i w obiegu jak najmniej wody

Woda jest tylko nosicielem energii , którą wytworzy kocioł. Im mniej wody w układzie tym szybciej się nagrzewa ale i szybciej stygnie (wraca chłodniejsza)  . Więcej wody w układzie - większa bezwładność - dłużej się nagrzewa, ale wraca cieplejsza z powrotu i kocioł krócej ją podgrzewa. Ilość energii potrzebna do ogrzania danego obiektu jest taka sama , czy mamy więcej wody w układzie czy mniej.

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensat jest najbardziej sprawny na najniższych temperaturach pracy, wtedy najwięcej zyskuje na kondensacji. Im wyższe temperatury, tym mniejsza kondensacja, a co za tym idzie sprawność.

Ilość rozruchów?

Kiedyś trafiłem na forum zaawansowanych użytkowników pieców gazowych. Zdziwiłem się na ilu nastawach pieców idzie zrobić realne oszczędności.

Piec, podobnie jak samochód potrzebuje optymalnych parametrów pracy i aby je osiągnąć potrzebuje energii.

Może i niewiele, bo jednorazowo ok. 1 m3. Ale jeśli to pomnożymy przez ilość rozruchów, godziny, dni, miesiące, to okazuje się, że tych m3 są grube setki.

Napisałem to trochę w formie ciekawostki, bo wynajęcie dobrego fachowca może kosztować tyle, że niekoniecznie warto się tym zajmować, ale warto wiedzieć, że są takie możliwości.

Jeśli się myśli o oszczędnościach, to przy piecu gazowym warto również pomyśleć o prądzie :D .

Wyobraźmy sobie bardzo oszczędny piec z obiegiem CO, podłogówki, zasobnikiem i cyrkulacją.

Bardzo oszczędny piec może spalić mało gazu, ale przy powyższej konfiguracji może mieć 5 pomp! Powiedzmy, że każda po 70W. Jak to wszystko się odpali, to może się okazać, że czasem taniej wyjdzie grzać staroświeckimi "słoneczkami" :D :D :D .

Edytowane przez ZLeP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ale przy powyższej konfiguracji może mieć 5 pomp! Powiedzmy, że każda po 70W

Mówimy tu raczej o domu jednorodzinnym :laugh: . Istnieją pompy "inteligentne" zużywają 60-80% mniej energii a ich cena obecnie jest taka jak zwykłych sprzed kilku lat. Między innymi :

http://pl.grundfos.com/products/find-product/new-alpha2.html  

 

Temperatura na na wyjściu z kotła nie ma znaczenia.

:facepalm:

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Je też piszę o domu jednorodzinnym.

Obieg podłogówki - pompa.

Obieg grzejnikowy - pompa.

Ładowanie zasobnika - pompa.

Recyrkulacja CWU - pompa.

Mam taki piec, przed kilkunastu laty nie było energooszczędnych pomp. Zanim się połapałem ten piec żarł codziennie ponad 5kWh. Trochę mu przyróciłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Ale nie każda z nich ciągnie 70W . Cyrkulacyjna wody użytkowej (napisałeś Recylkulacja :laugh: - czyli pompa zawracała cyrkulację :laugh::D;) ) 15W- 25W (z reguły z wyłącznikiem czasowym - żeby nie chłodziło bojlera jak nikogo nie ma lub o 3 w nocy), Ładowanie zasobnika 15-30 CWU . CO- grzejniki 25-45W , CO- Podłogówka 45-60W (jak dużo sekcji, bo tak to mniej) . No chyba , że cię instalator poczęstował pompami ''CIUT" przewymiarowanymi i bez sensu ganiałeś wodę po instalacjach. Widziałem już pompy mogące nagnać wody do 15 grzejników na drugim pietrze - zamontowane do zasilania 2 drabinek łazienkowych :facepalm: . Bo instalator powiedział , że zawsze lepsza trochę większa - bo : "sie nie grzeje" :facepalm: :facepalm: :facepalm:.

PS. Wartości podałem do pomp "starego" typu . Energooszczędne biorą 1/3 tego

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Temperatura na na wyjściu z kotła nie ma znaczenia.

:facepalm:

 

Argumenty proszę a nie emotikony wstawiasz. Ponad trzy lata serwisowałem kotły i swoje zdanie podparte praktyką mam. Zresztą analizator spalin bardzo ładnie pokazuje sprawność chwilową kotła.Bardzo ładnie widać spadek sprawności wraz ze wzrostem temperatury powrotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadek sprawności kotła kondensacyjnego spada wraz ze wzrostem temperatury powrotu - :thumbsup: Prawda.

I tym samym chcesz powiedzieć, że na ekonomię zużycia gazu nie ma wpływu , czy kocioł buja na 50º czy na 90º ? :hmm:

Czyli 1 - nastawiam kocioł na 90º i to daje w rurę - ok- pompę (przepływ) dobieram tak , żeby woda powrotna miała 35º- ok

2 - nastawiam kocioł na 45º i to daję w rurę - ok - pompę (przepływ) dobieram tak , żeby woda powrotna miała 35º - ok

Który upali więcej gazu ? 1 czy 2

Słucham ;) bo może ja się mylę i czegoś mnie nauczysz .

 

 

Zapomniałem dodać , że kocioł pracujący na 90 będzie się odstawiał , bo inaczej przegrzeje pomieszczenia, potem będzie startował i dymał z pełną mocą do 90. ( i zaczynał podgrzewać wystygniętą wodę w rurach)

Edytowane przez Bee Gees

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz bo ja piszę o sprawności a ty o ekonomii. 

 

 

Który upali więcej gazu ? 1 czy 2

Za mało danych.

Jeżeli pomieszczenie potrzebuje 100W/m² to jaka jest różnica czy dostarczę to energie czynnikiem o temperaturze 45ºC czy 90ºC? Wystarczy zastosować odpowiedniej mocy grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tobą w 100% (mały gorący , albo duży ciepły) Energii zawsze tyle samo. Ale ekonomia jest ważna dla użytkownika . Co za tym idzie ekonomiczniej jest trzymać kocioł na niższej temp. pracy (bilansując mniejszą moc wielkością grzejników - ale zawsze kocioł idący na niższej mocy będzie spalał mniej niż kocioł który idzie na zakresie startowym.

Co do analizy samych spalin. Weź samochód  (może być na gaz ;) ) Auto ma w wydechu analizator spalin Jedziemy na 3 biegu z prędkością 100km/h  . Jak silnik jest w dobrej kondycji to analizator nie pokaże ci nic niepokojącego. Ilość spalin będzie adekwatna do spalonego gazu. Ale wszystko mieści się w normach , więc jest niby ok. Teraz ten sam samochód jedzie z prędkością 100km/h ale na biegu 5. Co pokaże analizator spalin ? Ano jak z silnikiem jest ok, to pokaże ilość spalin adekwatną do zużytego paliwa (mieszczącą się w normach) W obu przypadkach analizator spalin pokaże jedynie, że spaliny są w normie. A teraz ekonomia? Które auto spali mniej ? To które ciśnie na 3 - 100km/h czy gość , który turla się 100ką ale na 5 biegu?  Nie wszystkie ustawienia da się podpierać tylko na analizatorze. Do dobrego ustawienia dochodzi cała masa innych zmiennych. (jedną z nich jest trudna do wyliczenia - Wiedza i Doświadczenie obsługującego.)

 Każde urządzenie, kocioł jest obliczony na daną moc, i każda charakterystyka krzywej mocy ( Moc / ekonomia) jest w każdym inna. Ale nie zmienia to faktu, że najlepiej(najekonomiczniej) kocioł pracuje w trybie ciągłym a nie szarpanym (max / 0) Gdyż wówczas dochodzą straty z np . bezwładnością cieplną samego materiału z jakiego kocioł jest zrobiony i stratą kominową. Dlatego też nie przychylę się do twojej wypowiedzi ,, że temperatura na wyjściu z kotła nie ma znaczenia.

 

Widzisz bo ja piszę o sprawności a ty o ekonomii.

To chyba raczej chodzi w parze? Czy nie? Jak coś pracuje z największą sprawnością , to znaczy , że w tym czasie zamieni najmniejszą możliwą dawkę paliwa (nie ważne jakiego) na najwięcej możliwej energii - : Paliwo = kasa . ;) . Czy nie???

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalatorzy, z którymi miałam styczność zawsze twierdzili coś przeciwnego: kaloryfery powinny być "lekkie" a nie żeliwne i w obiegu jak najmniej wody

:thumbsup:

Spadek sprawności kotła kondensacyjnego spada wraz ze wzrostem temperatury powrotu - Prawda

:facepalm:

[Dodano: 02 maj 2017 - 17:46]

 

Kondensat jest najbardziej sprawny na najniższych temperaturach pracy, wtedy najwięcej zyskuje na kondensacji. Im wyższe temperatury, tym mniejsza kondensacja, a co za tym idzie sprawność.

:thumbsup: 

[Dodano: 02 maj 2017 - 17:48]

 

 

W kotle kondensacyjnym najważniejsza jest temperatura powrotu bo im zimniej tym lepiej. Temperatura na na wyjściu z kotła nie ma znaczenia.
:blush:  :mad:  :facepalm:  Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muski - Dla Ciebie  wycinek o kotłach kondensacyjnych

 

Tajemnica kotłów kondensacyjnych to drugi wymiennik, zwany wtórnym lub kondensacyjnym, w którym spaliny są schładzane poniżej temperatury punktu rosy. Woda (o temperaturze 30-70°C), powracająca z instalacji c.o., wpływa do wymiennika wtórnego, odbierając ciepło ze spalin i schładzając je poniżej temperatury punktu rosy (58°C). W wyniku tego procesu woda ogrzewa się, a para wodna zawarta w spalinach wykrapla się na zewnętrznych ściankach wymiennika ciepła w postaci kondensatu (czyli wody z rozpuszczonymi w niej toksycznymi związkami, które powstały w procesie spalania).

 

Dzięki wtórnemu schładzaniu spaliny opuszczające kocioł mają bardzo niską temperaturę. W nowoczesnych kotłach temperatura spalin jest tylko 10-15°C wyższa od temperatury wody powracającej z instalacji c.o. Im więcej energii cieplnej uzyskuje się ze spalin, tym wyższa jest sprawność kotła. W kotłach kondensacyjnych jest to wartość powyżej 100% w odniesieniu do wartości opałowej.

Reasumując -  im woda z powrotu wraca cieplejsza , tym mniej odbierze temperaturę ze spalin , bo będzie mniejsza różnica temperatur. (wiadomo - woda zimna bardziej schłodzi komorę kondensacyjną niż woda od niej cieplejsza - a czym większe schłodzenie, tym większa kondensacja)

Proszę więc o łapkę w górę :thumbsup:  ;)  :laugh:  Poza tym sorki za 

 

'binio1111', dnia 01 Maj 2017 - 16:41, napisał: snapback.png

Spadek sprawności kotła kondensacyjnego spada wraz ze wzrostem temperatury powrotu - Prawda

Miało nie być  "spadek sprawności kotła kondesnsacyjnego spada.." - a po prostu "sprawność spada"  :facepalm:  Ale domyślam się , że złapałeś jak miało być ;) 

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Muski - Dla Ciebie wycinek o kotłach kondensacyjnych
:D ​Binio1111 ale mnie ubawiłeś :D ​ :clap: ​<<<<Zapamietaj - sprawność KK spada (poniżej 100%) po przekroczeniu : temperatury 58-60 st C na zasileniu  - przy temp 90 st C na zasileniu -sprawność jest porównywalna do KT z zamknieta komorą spalania. Delta T - zależy od entalpi obiektu, nachylenia K (tak łopatologicznie),zakładając prawidłowe ZAPROJEKTOWENIE instalacji - od dłuższego czasu w domkach nie projektuje się instalacji - bo szkoda tych 500 zł - a tzw pan Józio (bez obrazy dla pana Józia) i tak wie lepiej ;)  :hmm:  i stąd potem te jałowe dyskusje o wielkościach kotłów o wypełnianiach szamotem komór kotłów :facepalm: ​itp. itd. 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz muski jak napisałem , że  temperatura zasilania ma wpływ na sprawność kotła  , to Kolega Silton-  serwisant - stwierdził , że nie ma  ;)  . A to co napisałem , że im niższa temp.powrotu , to nie prawda? Wytłumacz proszę. To jak ma się to,  co wkleiłem ?(pochodzi z dość obszernego artykułu o kotłach kondensacyjnych.? Robię trochę  w węglowych i nie brałem się za gaziaki , ale zawsze warto się czegoś nauczyć.

PS. Prawdę piszesz o tym , ze nie robi się wyliczeń i projektów tylko jadą na pałę. (i zawsze za duży).

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś PW ?

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz tak ;)  :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni Mój post w tym temacie.

Jeżeli spalamy gaz ziemny to kocioł przestaje kondensować jeżeli temperatura powrotu przekroczy 57ºC. Koniec kropka. Jak Muski twierdzisz inaczej to trudno... 
Polecam przeczytać:

-pod koniec są przykłady temperatur kondensacji powrotuhttp://www.oszczedzanieprzezogrzewanie.pl/jak-dziala-gazowy-kociol-kondensacyjny/

-proszę zwrócić uwagę na drugi i trzeci wykres od dołu strony (zwłaszcza na różową kropkę) http://instalreporter.pl/ogolna/grzejniki-zaprojektowane-na-wysokie-parametry-a-kondensacja/

Można skontaktować się z działami technicznymi takich firm jak: Termet, Junkers Bosch, Immergas, Buderus i zapytać:''Do jakiej temperatury kondensuje kocioł kondensacyjny jeżeli spalamy gaz ziemny. Czy ta temperatura dotyczy powrotu czy zasilania kotła''

Czekam na odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta temperatura dotyczy powrotu czy zasilania kotła'' Czekam na odpowiedź.

http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dash2.gif   

OK dobierz mi kocioł :parametry PUM 288m2 K=1,36, - CW - wanna, 2 kabiny, 3 umywalki, 2 bidety,zlewozmywak , III strefa klimatyczna,  

założone parametry emisji -  uCO nie więcej niż 9ppm, COmax - nie wiecej niż 34 ppm   sprawność min 106 %. zasilenie GZ50 

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.